„Stěhujeme se do Kanady.“ Někteří Američané prchají kvůli Trumpovi za hranice

Mnozí Američané před volbami slibovali, že pokud Donald Trump bitvu o Bílý dům vyhraje, odstěhují se ze Spojených států. Pro některé z nich to ale nebyly plané sliby nebo pouhé projevy zoufalství. Trump v prezidentském křesle je pro ně dostatečný důvod opustit rodnou zem a přestěhovat se za hranice. Nejčastěji do Kanady.

Když se začalo mluvit o tom, že by se kontroverzní miliardář Donald Trump mohl stát prezidentem, třiačtyřicetiletá Sarah to brala jako špatný vtip, který nemůže brát vážně. To, co pro ni bylo „nemyslitelné“, se 8. listopadu stalo skutečností. Okamžitě volala svému manželovi, který byl právě na zahraniční služební cestě.

„Je to tady. Chci odejít a nedělám si legraci,“ řekla manželovi do telefonu.

„Já vím. Můžeme jít,“ odpověděl jí a za měsíc už oba i se školou povinnými dcerami opouštěli Spojené státy bez myšlenky na návrat. Podle Sarah její rodina neměla jinou možnost.

Škrty, změny a úpravy. Co přinesly první hodiny Trumpova prezidentování?

Manžel, který se nenarodil ve Spojených státech a je často pracovně v zahraničí, žil v zemi na dočasná víza. Sarah proto nechtěla pokoušet štěstí, že se za Trumpovy vlády jednou nemusí dostat zpátky do země. „Za současné změny administrativy je to trochu děsivé,“ řekla pro britský deník BBC Sarah.

Cílová destinace: Kanada

Stejné myšlenky jako Sarah napadly tisíce dalších Američanů. Den po zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem společnost Google ohlásila, že frázi „Odstěhovat se do Kanady“ vyhledávali Američané na vyhledávači nejčastěji v historii. Nápor obrovského množství lidí zaznamenaly také kanadské imigrační stránky, které po zvolení Trumpa obratem zkolabovaly.

Přežije dohoda TPP odchod USA? Roli Ameriky by mohla převzít Čína

Podobnou zkušenost má také společnost Royal LePage, která je hlavní kanadskou realitní kanceláří. Podle její tiskové zprávy vydané u příležitosti Trumpovy inaugurace americká návštěvnost jejich webových stránek den po volbách vystřelila o 329 procent. Nejžádanějšími kanadskými destinacemi, ve kterých Američané nejčastěji vyhledávali nemovitosti, byly provincie Ontario, Britská Kolumbie nebo Québec.

Nárůst žádostí o přestěhování do Kanady potvrzuje i kanadská právnička Marisa Feilová, která se zabývá hlavně imigračními případy. Většina žádostí ale zůstane bez výsledku. Američtí klienti totiž narážejí na problém, se kterým nepočítali. „Mnoho Američanů je šokováno, když zjistí, že se nemohou přestěhovat do Kanady pouze na základě jejich vzdělání nebo pracovních zkušeností,“ říká Failová s tím, že pro usazení se v Kanadě je nutné mít pracovní nabídku od tamního zaměstnavatele nebo mít v Kanadě člena rodiny, který by pomohl práci najít.

Kontroverzní rozhodnutí. Trump zastavil financování potratů v zahraničí a najímání byrokratů

Nová destinace pro Mexičany

Jiná je situace pro Mexičany, kteří navíc od loňského prosince nepotřebují pro cestu do Kanady víza.  „Nárůst v mexické imigraci, obzvlášť ale v počtu žadatelů o azyl rozhodně uvidíme," potvrdila pro deník Globe and Mail torontská právnička, která se na imigraci specializuje. 

Tamní liberální vláda je v tuto chvíli připravená mechanismy na omezení mexického přistěhovalectví znovu zavést v případě, že počet žádostí o azyl překročí hranici 3500 během jednoho roku. Proti tomu ale brojí organizace, které se na pomoc uprchlíkům zaměřují. Kabinet v čele s Justinem Trudeauem vyzývají, aby si Ottawa zachovala otevřenou přistěhovaleckou politiku, i vzhledem k Trumpově rétorice.  

Nový Zéland je v závěsu

Kromě Kanady je cílovou destinací Američanů také Nový Zéland. Tamní imigrační společnosti New Zealand Shores, která pomáhá cizincům dostat se na zelený ostrov, se americká návštěvnost jejich stránek den po amerických volbách zvýšila o 600 procent. Jak tvrdí její pracovnice Sarah Cromeová, většina Američanů udává jako důvod, proč se chtějí dostat na Zéland, „politickou situaci“.

„Mluvili jsme s mnoha klienty, kteří nechtěli ani Hillary,“ říká Cromeová. Novozélandská agentura v současnosti zajišťuje pobyt asi 150 americkým párům a rodinám, což je podle ní mnohem více než v minulosti.

SDÍLET
sinfin.digital