Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Asii skokově roste spotřeba antibiotik v chovech drůbeže. Vážná zdravotní rizika hrozí celému světu

V Asii skokově roste spotřeba antibiotik v chovech drůbeže. Vážná zdravotní rizika hrozí celému světu

Čím dál vyšší objem antibiotik, kterými v Asii krmí kuřata a prasata, je zásadní problém, tvrdí nová studie Velkochovy v Asii: Zhodnocení invetorských rizik (FAIRR). Podle ní by se mělo v příštích letech užívání zvířecích antibiotik v Asii dále zvýšit až o 120 procent. To by mohlo vést až k tomu, že lidská antibiotika budou méně účinná a zvýší se tak zdravotní rizika. 

Zatímco boom střední třídy v Asii retailový sektor těší kvůli vidině vyšších zisků, tento fenomén má i svá úskalí. Jedním z nich je i zvýšená poptávka bohatších Číňanů a dalších Asiatů po mase. To pro ně bylo donedávna ještě luxusním zbožím, nyní se však stává pravidelnou součástí jejich jídelníčků. A to je problém.

Vzhledem k vyšší poptávce totiž roste počet velkochovů, které tuto poptávku uspokojují, a spolu s nimi se zvyšuje i spotřeba zvířecích antibiotik. Ta by se podle studie princetonské univerzity měla mezi roky 2010 a 2030 v zemích BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky) zvýšit o 99 procent. Čína přitom již nyní spotřebovává polovinu světových antibiotik. 

Růst spotřeby antibiotik u zvířat by se ovšem s největší pravděpodobností mohl projevit snížením jejich účinnosti, a to nejen u prasat a u drůbeže, ale i u lidí. Studie FAIRR varuje před tím, že s poklesem jejich účinnosti by se pro lidi mohly zvýšit hrozby spojené s nyní stále ještě léčitelnými nemocemi, například sekundární projevy ptačí chřipky.

„V Asii existují významná zdravotní rizika, která se týkají nadužívání antibiotik a rizik epidemií. Každé užití antibiotik snižuje jejich účinnost v budoucnu a vzhledem k tomu, jak pomalu nová antibiotika objevujeme, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že v budoucnosti nebudeme schopni léčit ani běžné infekce,“ tvrdí studie FAIRR.

Růst rezistence vůči antibiotikům vnímá i Světová zdravotnická organizace (WHO) jako jeden z největších zdravotních problémů budoucnosti. „Je to rostoucí hrozba pro celou společnost. Světové vlády se musí spojit, aby tento problém dokázaly začít efektivně řešit. Bez efektivních antibiotik by byl i úspěch závažných chirurgických operací či chemoterapií problematický," tvrdí WHO. 

Zvyšující se objem antibiotik však není jediným problémem, který s expanzí asijských velkochovů souvisí. Fenomén má i své environmentální implikace. Studie FAIRR uvádí, že kvůli jejich expanzi bude do atmosféry vypouštěno o 360 milionů tun skleníkových plynů ročně, což je přibližně ekvivalent emisí stovky hnědouhelných elektráren.

„I kuřata, která ze zvířat produkují nejméně emisí skleníkových plynů, vypouští do atmosféry 65krát více plynů, než například luštěniny," tvrdí studie, která porovnává obě potraviny podle jejich kalorické hodnoty.

„Investoři mají v poslední době velký zájem o asijská potravinářská zařízení zaměřená na zpracování masa. Jejich růst je však do značné míry daný boomem zvířecích velkochovů, které s sebou nesou mnoho problémů, na které chceme upozornit. Jde o vyšší emise, epidemie dobytka, růst spotřeby antibiotik i problémy s nelegálním zaměstnáváním,“ shrnuje problémy Jeremy Coller ze společnosti Coller Capital, která studii FAIRR zaštiťuje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744