Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V kanadské mešitě útočili muži v lyžařských maskách. Zastřelili šest lidí

V kanadské mešitě útočili muži v lyžařských maskách. Zastřelili šest lidí

Kanadské úřady pátrají po dalších možných komplicích útočníků z mešity v Quebeku. Napříč městem postavily zátarasy a prohledávají okolí islámského centra. Při střelbě zemřelo šest lidí, dalších osm je zraněných. Někteří z nich jsou podle policie v kritickém stavu. Premiér provincie Quebec incident označil za barbarský vražedný útok proti muslimům.

Vyšetřovatelé v tuto chvíli nemají informace o tom, že by dvojici podezřelých s útokem někdo pomáhal. Možnost kompliců ale oficiálně nevylučují. „Je příliš brzy na to dělat závěry," řekla mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová listu Globe and Mail. 

Útočníci vtrhli do mešity okolo osmé hodiny večer. Na sobě měli podle svědků černé oblečení a lyžařské masky. Střílet začali okamžitě, v centru v tu chvíli bylo 39 lidí, převážně mužů. Pachatelé podle informací vyšetřovatelů mířili na ty, kteří se právě modlili.

Obyvatel Quebeku Ali Hamadi z mešity odešel v podvečer. O incidentu se dozvěděl díky známým, kteří mu volali. Jeden z jeho přátel při útoku zemřel. 

„Byl to můj dobrý přítel, můj kolega. Pracovali jsme spolu pro provinční vládu Quebeku. Kdybych neodešel brzy, tak jsem mohl být mezi obětmi," uvedl Hamadi pro Globe and Mail. 

Tělo svého spolupracovníka později v nemocnici identifikoval. „Je to tragická událost. Jak se jeho děti mohou vyrovnat se smrtí otce, kterého zavraždili, když se modlil?"

Identitu střelců zatím úřady nepotvrdily. Jednoho z nich policisté dopadli na místě, druhého o několik kilometrů dál. Podle svědků měli quebecký přízvuk a při střelbě křičeli v arabštině heslo Alláhu Akbar!

Obětem bylo mezi 35 a 70 lety. Část z nich si do centra přišla zasportovat. 

Policie případ vyšetřuje jako terorismus. Mešita byla už v minulosti terčem výhrůžek, v létě před ni vandalové umístili prasečí hlavu se vzkazem „Dobrou chuť!".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744