V Rakousku vytáhli do boje proti hromadění koček a psů. „Zvířecí mámy“ mají utrum, ochránci kroutí hlavou | info.cz

Články odjinud

V Rakousku vytáhli do boje proti hromadění koček a psů. „Zvířecí mámy“ mají utrum, ochránci kroutí hlavou

V rakouské spolkové zemi Burgenlandsko nebudou smět lidé od Nového roku chovat více než 8 koček nebo 4 psy. Omezení má podle úřadů především chránit zvířata. I mnozí ochránci zvířat jsou však z nového nařízení rozpačití.

Radní v Burgenlandsku argumentují množícími se případy lidí, kteří se dobrovolně a z různých důvodů stávají takzvanými kočičími nebo psími „matkami a otci“. Zejména někteří osamělí lidé dokáží ve svém domě nebo bytě hromadit i desítky zvířat, která se nekontrolovatelně množí, případně k nim neustále přibývají další. A takový chov nejen často obtěžuje sousedy zápachem i hlukem, ale zároveň ubližuje i samotným zvířatům. Proto by neměli žít v jedné domácnosti více než 4 psi nebo 8 koček.

„V podstatě předpokládáme, že větší počet zvířat najednou lidé chovají jen velmi zřídka,“ uvedl zástupce burgenlandského hejtmana Johann Tschürtz. Nové nařízení má podle něj zabránit běžnému i „patologickému“ hromadění zvířat, které v mnoha případech ubližuje i samotným zvířatům. Chovatelé jim totiž často nedokáží zajistit důstojné podmínky k životu. Zvířata žijí ve stísněných prostorech, trpí špatnou hygienou nebo nedostatkem potravy.

Úřední omezení počtu psů a koček, chovaný v jedné domácnosti, by se nemělo týkat profesionálních chovatelů, šlechtitelských stanic či například sportovců, kteří závodí se psími spřeženími. Za určitých podmínek by si více než povolený počet zvířat mohli ponechat i běžní chovatelé. A to za předpokladu, když s tím budou souhlasit sousedé a zvířata nikoho neobtěžují. „Žádost o takové chovy posoudí starosta, který své rozhodnutí musí dostatečně odůvodnit. A lidé se proti němu mohou odvolat,“ uvedl Tschürtz.

I za takových okolností však nové nařízení vzbudilo širokou celospolečenskou diskusi nejen v Burgenlandsku, ale v celém Rakousku. Někteří myslivci a další chovatelé většího počtu zvířat se totiž například obávají, aby se nestali obětí sousedských sporů, ke kterým budou zneužita právě chovaná zvířata. Burgenlandští radní se ale podobné obavy snaží vyvrátit s tím, že když chovatel „nikoho neobtěžuje, ani neohrožuje“ a o psy a kočky se navíc dobře stará, nemusí se obávat žádných restrikcí. „Na druhou stranu nemusí stačit k povolení velkého chovu pouhé prohlášení, že prostě miluji psy,“ uvedl Tschürtz.

Infografika dne: zvířata zabijáciInfografika dne: zvířata zabijáciautor: INFO.CZ

Ani čeští ochránci zvířat ale příliš nevěří tomu, že by burgenlandské nařízení vyřešilo problém s „patologickým“ hromaděním domácích mazlíčků. „Restrikce v tomto případě příliš nefungují, spíše by se měl stát zasadit o to, aby nebylo tolik opuštěných psů a koček na ulicích,“ řekla INFO.CZ zakladatelka sdružení Kočky SOS Hodonín Naděžda Tomalová.

Podle ní skutečně někteří lidé trpí až patologickou potřebou shromažďovat a ochraňovat opuštěná zvířata, aniž k tomu mají podmínky a prostředky, ovšem v některých případech jen nahrazují nedostatek oficiálních útulků a podobných zařízení. „A to nemluvím o to, že když je někdo známý jako takzvaná kočičí matka, lidé jim pak házejí koťata za plot,“ uvedla Tomalová.

Stát by měl pomoci například osvětou, ale také tím, že bude lidem finančně pomáhat s náklady na kastraci zvířat. „My to také děláme z našich prostředků. Kastrace by měla být povinná,“ uvedla Tomalová. Pokud někdo podle ní trpí například duševním onemocněním, žádné omezení maximálního počtu chovaných zvířat v domácnosti ho od hromadění koček nebo psů neodradí.

Podobný případ řešilo sdružení Kočky SOS ve spolupráci s veterinární správou a policií například v roce 2016 v Miloticích, kde pravděpodobně duševně nemocná žena držela 35 koček v králíkárnách, plných výkalů. Kočky dostávaly každý den mléko a kabanos. Podobných případů se v Česku objeví každý rok několik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud