Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve jménu Moskvy: Ruští trollové dál útočí na Američany, kradou identitu reálných organizací

Ve jménu Moskvy: Ruští trollové dál útočí na Američany, kradou identitu reálných organizací

Zvolením nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa snahy Ruska o ovlivňování amerického veřejného mínění neskončily. Propagandistické ruské účty na sociálních sítích Facebook, Twitter i Instagram jsou stále aktivní a snaží se štěpit americkou společnost. 

Vybírají si k tomu kontroverzní aktuální témata: imigraci, vlastnictví zbraní či sexuální menšiny, a skrze ně pak dosahují svých cílů.

„Putin se snaží poškodit pověst USA, aby se staly mnohem méně atraktivním modelem pro jiné státy a aby se tím snížil jejich mezinárodní vliv,“ uvažuje Mark Jacobson, profesor georgetownské univerzity. A jedním ze způsobů, jak toho Rusko může dosáhnout, je v online světě. 

Podle zprávy serveru Daily Beast ruští propagandisté proto ukradli identitu autentické muslimské organizace Jednotní američtí muslimové (UMA), s níž získali i čtvrt milionu členů. V rámci této skupiny pak Moskva šířila dezinformace, které měly k destabilizaci americké společnosti přispět. Uvedla například, že Hilary Clintonová přiznala, že organizace Al-Káida a Islámský stát stvořila Amerika či že oslavovala diktátora Muammara Kaddáfího. Nic z toho však není pravda.

Jde tak nejspíše o první popsaný případ, kdy Rusové ukradli identitu legitimní, existující organizace. Společnost UMA byla založena již před třiceti lety, během historie pod jejím patronátem vystupovali významné osobnosti, členové Kongresu. V současné době nicméně není plně funkční – podle jejího prezidenta je ve fázi organizační přeměny.

Nejvýraznější aktivitu tato „ukradená" skupina zaznamenala po 6. dubnu letošního roku – dlouho po prezidentských volbách – kdy se Donald Trump odhodlal k odplatě vůči syrskému režimu Bašára Asada kvůli použití chemických zbraní a odstřeloval raketami syrskou základnu.

Tato skupina však byla aktivní i na twitteru – pod názvem @Muslim_Voice měla přes 70 tisíc následovníků. Účet byl zrušen letos v srpnu, jeden z posledních příspěvků skupiny hlásal, že „vláda používá daně Američanů k podpoře teroristů a destabilizaci v Sýrii.“

Aktivních ruských trollů na sociálních sítích je však podle všeho i nyní celá řada. Výzkumníci Aliance pro upevnění demokracie (ASL) od minulého měsíce sledují šest stovek účtů na Twitteru, zčásti lidských a zčásti automatizovaných, které šíří ruskou propagandu. Z jejich 80 zviditelněných tweetů za minulých týden jich čtvrtina byla antiamerická, další zprávy se pak věnovaly kritice vůči Hilary Clintonové či vyšetřování Paula Manaforta.

Další ruské účty se podle deníku New York Times přiživují na aféře rozkolu Donalda Trumpa s kluby fotbalové NFL. Podle deníku Rusové v tomto ohledu hrají na obě strany – používají hashtagy #boycottNFL #StandForOurAnthem a #TakeAKnee.

Ruských aktivit je však nejspíše výrazně více. „Obávám se, že veřejnost si je nyní vědomá pouze části z ruské online aktivity,“ myslí si demokratický představitel v Kongresu Adam Schiff a připomíná, že například Facebook dlouho popíral, že Rusové jeho platformu využívají pro propagandistické účely. Společnost Marka Zuckerberga ve svém stanovisku obrátila až na počátku září, kdy připustila, že si u ní falešné účty napojené na Rusko v době prezidentské kampaně objednaly politickou reklamu za 100 tisíc dolarů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744