Válka o peníze: Babiš a novinářka Uhlová se kvůli práci v drůbežárně osočují ze lži, hrozí žaloby

vkr

28. 09. 2017 • 15:59

Pro novinářku Sašu Uhlovou to byla jen jedna ze série reportáží z dokumentu Hrdinové kapitalistické práce, ve kterém upozorňuje na špatně placené práce v Česku. Materiál na ni sbírala také ve společnosti Vodňanské kuře, kde v utajení pracovala. Podmínky byly podle ní tak hrozné, že tam nešlo vydržet. Andrej Babiš, který je se závody spojený, ji teď osočuje ze lži. A padají první výhrůžky o trestních oznámeních. 

Na začátku byla výplatní páska. Ta ze závodu Vodňanské kuře, hovořila jasně – novinářka Saša Uhlová, která tam popisovala podmínky pracovníků nízkopříjmových zaměstnání, je vystavena na 9 608 korun hrubého za 114 hodin práce. I na základě takto jednoznačných údajů se však mezi dost možná budoucím premiérem a novinářkou strhla jen těžko pochopitelná přestřelka. 

„Paní Uhlová lhala,“ tvrdí rezolutně v pořadu serveru Info.cz Štrunc! šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Je to jenom součástí kampaně proti mně, pracovní podmínky jsou v podniku naprosto v pořádku. Samozřejmě, že i toto je kampaň, velmi dobře organizovaná velmi známou ´socanskou´ agenturou,“ dodává favorit nadcházejících parlamentních voleb.

Babiš argumentuje, že kdyby Uhlová odpracovala celý měsíc, jak údajně tvrdila, dostala by mzdu asi 19.600 korun. „Ona lhala, ona tvrdila, že celý měsíc pracovala,“ vysvětluje v pořadu Babiš.

Uhlová ale nikdy nezastírala, že původně uvedená mzda je "jen" za 114 hodin práce. „Saša Uhlová nikdy netvrdila, že pracovala ve Vodňanském kuřeti celý měsíc. A proto logicky ani netvrdila, že by uvedená mzda byla za celý měsíc. O tom svědčí zveřejněná výplatnice,“ brání se server A2larm, který reportáž publikoval.

3672997:article:true:true:true

A A2larm přidává. „Protože Babišovo nařčení závažně poškozuje dobré jméno redakce i autorky, zvažujeme, že proti němu podnikneme odpovídající právní kroky.“ Server dodává, že i kdyby však Uhlová pracovala celý měsíc, tak by mzda byla stejně asi o třetinu nižší, než kolik Babiš uváděl. 

„Nyní je situace taková, že to hodnotí právníci A2larmu a ti nám následně doporučí, jak jednat dále. Pro mě je jinak celá tato věc uzavřená,“ popisuje své další kroky pro server INFO.CZ Uhlová. 

To potvrzují i pracovní nabídky Vodňanského kuřete, který i při současné rekordně nízké nezaměstnanosti poptává zaměstnance do dělnických profesí za přibližně 14 tisíc korun hrubého.

Závod Vodňanské kuře spadá do koncernu Agrofert, který je v jednom ze svěřeneckých fondů Andreje Babiše.

SDÍLET