Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedoucí ruského Centra pro kyberbezpečnost je ve vazbě. Údajně kvůli spolupráci s CIA

Vedoucí ruského Centra pro kyberbezpečnost je ve vazbě. Údajně kvůli spolupráci s CIA

Podle informací ruských médií jsou od prosince ve vazbě vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost Sergej Michajlov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev. Muži čelí obvinění z velezrady kvůli údajné spolupráci s hackerským hnutím Šaltaj-Boltaj. 

Michajlova a Dokučajeva úřady podle informací ruské tiskové agentury Interfax viní, že v rozporu s přísahou, kterou složili vlasti, spolupracovali s americkou tajnou službou CIA. Zdroj neupřesnil, zda jejich zapojení bylo přímé nebo jednali pomocí prostředníků. Ve vazbě by mělo být celkem osm lidí, z toho čtyři by mohli vzhledem ke svým svědectvím trestům vyváznout.

Mluví se o tom, že obvinění mohli poskytnout informace americké tajné službě, na základě kterých CIA tvrdila s takovou jistotou, že došlo k ruským hackerským útokům s cílem ovlivnit americké volby. Další ze zatčených Ruslan Stojanov, vedoucí oddělení vyšetřování kyberzločinů ruského výrobce antivirových systémů Kaspersky Lab, měl údajně na starosti distribuci informací a přebírání peněz.

Podle druhé verze, na kterou momentálně poukazuje řada indicií, stáli Michajlov a Dokučajev za hackerským hnutím Šaltaj-Boltaj (název podle kreslené postavičky, v češtině Valda Cvalda), které mimo jiné už tři roky zveřejňuje citlivé údaje týkající se jak lidí přímo z Kremlu, tak vládních činitelů a režimu blízkých byznysmenů.

Zatčený zástupce vedoucího Centra pro kybernetickou bezpečnost Dmitrij Dokučajev se v hackerských kruzích pohyboval už v minulosti. Podle informací německého deníku Süddeutsche Zeitung si mezi nimi udělal jméno díky kybernetickým útokům na americké vládní weby. Kromě toho byl v minulosti vyšetřován v souvislosti s krádežemi dat z kreditních karet. Trestu tehdy unikl, jelikož se zavázal, že své počítačové nadání bude využívat ve službách vlasti coby příslušník FSB.

Jedním z činů hackerského hnutí bylo uveřejnění interní internetové komunikace skupiny se sídlem v Petrohradě, která prostřednictvím zapojování se do diskuzí na internetu pomáhala utvářet veřejné mínění. Hackeři mimo jiné prokázali, že skupina profesionálních trollů spadá pod restauratéra Jevgenije Prigošina, který často vařil pro nejvyšší ruské vládní kruhy, prezidenta Putina nevyjímaje.

Činnost hackerů sdružených v Šaltaj-Boltaj bývá často označována za WikiLeaks na ruský způsob. Zatímco Julian Assange, který za projektem WikiLeaks stojí, se ale zaštiťoval tím, že chce svobodný přístup k informacím pro veřejnost, v případě Rusů je nejspíš potřeba hledat jiný motiv. Hnutí opakovaně u dat, která náležela politickým činitelům, požadovalo za jejich nezveřejnění peníze.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744