Rusko zprivatizovalo ropného giganta. Kdo ho teď vlastní, ale stále není jasné

Rusko spustilo jednu z největších privatizací postsovětské éry. S koncem roku prezident Putin oznámil, že do soukromých rukou prodává pětinový podíl ropného gigantu Rosněfť. Stále ale není jasné, kdo významnou část firmy momentálně vlastní. Ve veřejných záznamech je nový majitel nedohledatelný a celá transakce proto budí pochyby.

Na nákupu se podle dostupných informací měly podílet subjekty ze Švýcarska a Kataru. „Je to největší privatizace v palivovém sektoru v roce 2016. Transakce dokládá také nepřerušenou mezinárodní důvěru v Rusko,“ vysvětlil tehdy v televizním vystoupení Putin. Narážel zřejmě na to, že ani po sankcích, které vůči zemi uvalila Evropská unie a Spojené státy, se ruský trh neuzavírá a zahraničí má o investice v zemi zájem.

O čem se bavil Trump s Putinem? O sankcích nepadlo podle Kremlu ani slovo

Snaha dohledat skutečného nového vlastníka pětiny Rosněfti je ale i teď neúspěšná. Transakce se oficiálně zúčastnil investiční prostředník ze Singapuru. Ten údajně podíl kupoval pro švýcarskou firmu Glencore, která obchoduje s komoditami, a Katarskou státní investiční společnost. Privatizovaný podíl se údajně prodal za 10,2 miliardy eur. Švýcaři a Katar prý ale zaplatili tři čtvrtiny částky, zbytek měla uhradit neznámá firma se sídlem na Kajmanských ostrovech.

Rusům tento neprůhledný systém odkupu není neznámý, říkají mu matrjoška, podle dřevěné panenky, která v sobě ukrývá další čím dál menší postavičky. Stejně tak je za podobnými transakcemi firma, která zastupuje jinou firmu, kterou ještě vlastní jiná firma. Skutečný majitel je tak prakticky nedohledatelný, přestože vše se uskutečnilo legálně.

Moskva táhne na jih. Rusko dobývá Blízký východ zbraněmi i diplomacií

Zpravodajská agentura Reuters se pokoušela zjistit, kdo je skutečným novým vlastníkem pětinového podílu. Podrobnosti nechtěla uvést ale ani švýcarská ani katarská společnost. K otázkám se nevyjádřily ani privatizovaná firma a Kreml.

SDÍLET
sinfin.digital