O čem se bavil Trump s Putinem? O sankcích nepadlo podle Kremlu ani slovo

Americký prezident Donald Trump dnes telefonoval s pěti světovými státníky včetně kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podrobnosti o obsahu rozhovorů do pozdních večerních hodin Bílý dům neprozradil. Američtí politologové se přeli zejména o to, zda by se během prvního společného hovoru mohl Trump a Putin bavit o protiruských sankcích. Podle informací z Kremlu k tomu nedošlo.

Jednání s Merkelovou a Putinem byly považovány za nejdůležitější z dnešních telefonátů Trumpa s představiteli pěti významných států. Na programu měl dnes ještě diskusi s francouzským protějškem Françoisem Hollandem a s premiéry Japonska a Austrálie.

S mimořádným napětím se očekával rozhovor se šéfkou německé vlády, protože Trump se v jednom rozhovoru kriticky vyjádřil k rozhodnutí Merkelové přijmout statisíce uprchlíků. Označil to přitom za "katastrofální chybu" vzhledem k hrozbě terorismu. Co nakonec řešili, Bílý dům ani Berlín dosud nesdělily. 

Vize pro Trumpa? Americkému prezidentovi bude radit Elon Musk

S velkým zájmem byl očekáván obsah telefonátu s Putinem s ohledem na to, že Trump dal opakovaně najevo obdiv k ruskému prezidentovi a projevil přání zlepšit s ním vztahy. Předmětem zvědavosti nejen médií, ale především západních politiků byla hlavně skutečnost, zda se prezidenti dotknou otázky protiruských sankcí.

Sám Donald Trump řekl před telefonátem médiím, že rozhovor "bude pozitivní, nikoli negativní. Pokud můžou mít Spojené státy dobré vztahy s Ruskem, Čínou a dalšími státy, jsem pro." Vysoká očekávání měla v tomto směru i Moskva. Ruský senátor Alexej Puškov podle CNN prohlásil, že Moskva věří, že tento hovor nebude začátkem dalších protiruských sankcí. Američtí politologové nicméně podle televize předpokládají, že Trump tak jako tak nemůže sankce snadno zrušit, a pokud, bude se to týkat pouze těch z konce loňského roku.

Kdo stojí za smrtí důstojníka KGB, který dával dohromady kompro na Trumpa?

Ještě dvě hodiny po telefonátu s Putinem média neznala jeho obsah. Na webových stránkách Kremlu se poté objevila o pětačtyřicetiminutovém hovoru shrnující zpráva. Oba prezidenti spolu podle CNN řešili veskrze pozitivním tónem stabilizaci americko-ruských obchodních vztahů, mezinárodní terorismus a situaci na Blízkém východě, izraelsko-arabský konflikt a problematiku Ukrajiny.

Klíčovým bodem telefonátu byla podle Kremlu problematika mezinárodního terorismu a spolupráce USA a Ruska proti Islámskému státu a dalším teroristickým skuoinám v Sýrii.

Americká letiště reagují na Trumpův příkaz a zadržují první cizince. Jeho rozhodnutí budí rozpaky

Zpráva z Kremlu podle očekávání nezmiňuje ani slovem protiruské sankce. Předpokládá se, že na toto téma dojde na prvním osobním setkání obou prezidentů, na jehož zorganizování se rovněž dohodli. 

SDÍLET
sinfin.digital