„Věřila jsem v jeho nevinu, ale člověk hodně přemýšlí,“ říká matka křivě obviněného z istanbulského teroru | info.cz

Články odjinud

„Věřila jsem v jeho nevinu, ale člověk hodně přemýšlí,“ říká matka křivě obviněného z istanbulského teroru

Strach o jediného syna a nevěřícnost. Tak se dají shrnout pocity Sanovar Mašrapové, matky muže, jehož fotografie se objevily na internetu v souvislosti s teroristickým útokem na klub Reina v Istanbulu. Jache Mašrapov se v souvislosti s křivým obviněním chystá podat žalobu.

Mohl to být den jako každý jiný, ale Sanovar Mašrapová na něj nikdy nezapomene. Jejího jediného syna Jacheho totiž obvinili ze spáchání teroristického útoku v Istanbulu. Informací bylo málo a ona měla podle svých slov velký strach.

„Když jsem ty strašné zprávy slyšela, musela jsem hodně přemýšlet. Věřila jsem v jeho nevinu. Ale člověk v takové situaci zkrátka hodně přemýšlí, hlavou se honí ledacos. Věřila jsem, že to neudělal. Bála jsem se ale, že by na něj mohli svalit vinu za jiného člověka,“ popisuje nepříjemné okamžiky, kterými si zkraje letošního roku procházeli.

Fotografie Jacheho Mašrapova se začaly šířit 3. ledna po sociálních sítích s jednoznačným komentářem: „To je muž, který střílel na istanbulské diskotéce Reina.“ Dosud není známé, odkud fotografie unikly, jisté však je, že je záhy převzala rovněž turecká média.

„Na Silvestra byl v Kyrgyzstánu. Po návratu z Turecka sepsal vysvětlující dopis, který odeslal na zdejší policii. Můj syn je podnikatel. Když jsem viděla fotografie skutečného pachatele, vůbec mi nepřišlo, že je mému synovi podobný,“ potvrdila matka dřívější tvrzení svého potomka, že se v době atentátu vůbec v Turecku nenacházel.

„Je to můj jediný syn. Nikdy v životě se mi nestalo, že bych se za něj kvůli něčemu musela stydět. Nikdy si na něj nikdo nestěžoval,“ říká o otci dvou dětí Sanovar Mašrapová v rozhovoru pro kyrgyzskou tiskovou agenturu Turmush.

Křivým obviněním se cítí být poškozený i sám Jache Mašrapov. Snímky jeho pasu oblétly za pár hodin celý svět, když byl mylně označen za teroristu. Kyrgyz to pociťuje jako velkou nespravedlnost a chce se domoct práva soudní cestou.

„Chystám se jít se svým případem k soudnímu dvoru, kde budu po tureckých médiích, která neodvolala obvinění mé osoby ze zapojení do teroristického útoku v Istanbulu, požadovat formální omluvu,“ řekl Jache Mašrapov pro AKIpress.

Mašrapovovi vadí nejen, že bylo poškozeno jeho dobré jméno, čest a důstojnost. Prostřednictvím křivého obvinění totiž podle jeho názoru doznali újmy celý Kyrgyzstán a všichni jeho obyvatelé. Turecké noviny chce žalovat za šíření falešných zpráv.

Tisk v Turecku, kterým v krátké době otřáslo několik atentátů, jak ze strany Islámského státu, tak kurdských milic, se v souvislosti s informováním o terorismu dostal pod palbu kritiky již po několikáté. Celostátní deníky uveřejňovaly po masakru v Istanbulu teorie o zapojení amerických tajných služeb do útoku. Deník Yeni Akit, který podporuje Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKT) prezidenta Erdogana, pak dokonce uveřejnil koláž, kde nepřímo obviňuje prezidenta USA Baracka Obamu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud