Vítěz a poražená. Macron se s Mayovou dohodl na plánu proti terorismu, tlačil ji kvůli brexitu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vítěz a poražená. Macron se s Mayovou dohodl na plánu proti terorismu, tlačil ji kvůli brexitu

Vítěz a poražená. Macron se s Mayovou dohodl na plánu proti terorismu, tlačil ji kvůli brexitu

Francie a Británie se dohodly na spuštění společného "akčního plánu" v boji proti terorismu. Na tiskové konferenci po dnešní schůzce v Paříži to oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová. Jednání o takzvaném brexitu by podle Macrona měla začít „co možná nejdříve". Mayová uvedla, že začnou podle plánu příští týden.

Boj proti terorismu a odchod Británie z Evropské unie byly hlavními tématy, o kterých Macron s Mayovou jednali. Premiérka na dlouho plánovanou návštěvu Paříže dorazila jen pár dní poté, co v předčasných volbách ztratila její Konzervativní strana většinu v parlamentu.

Francouzský prezident, jehož země se v posledních letech stala terčem několika velkých teroristických útoků, po nedávné sérii atentátů v Británii nabídl Londýnu užší spolupráci mezi bezpečnostními složkami obou zemí. Dnes Macron s Mayovou oznámili spuštění „velmi konkrétního" protiteroristického „akčního plánu".

Podle Mayové je boj s terorismem jednou z největších výzev, kterým obě země čelí. Zajistit je potřeba mimo jiné to, aby nebyl internet pro teroristy bezpečným místem, uvedla premiérka. Francie a Británie do konce tohoto roku uspořádají obranný summit, dodal Macron.

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie by podle Macrona měla začít, jakmile to jen bude možné. Britská ministerská předsedkyně uvedla, že začnou příští týden. Původně se mělo začít jednat již v pondělí 19. června. Tváří v tvář situaci, kterou přinesly výsledky britských voleb, se ale stále hlasitěji hovoří o odsunutí počátku jednání, která musí skončit do jara 2019.

Pokud by se Spojené království rozhodlo v EU přece jen zůstat, jsou podle Macrona do doby ukončení jednání „dveře stále otevřené".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.