Vyřešení vraždy Kuciaka je důležité pro celou EU, řekl Kiska europoslancům | info.cz

Články odjinud

Vyřešení vraždy Kuciaka je důležité pro celou EU, řekl Kiska europoslancům

Slovenský prezident Andrej Kiska při dnešním setkání s delegací europoslanců v Bratislavě uvedl, že vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové je důležité pro celou EU. Vybídl také k podpisu společné deklarace s premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu parlamentu Andrejem Dankem.

„Vítám zájem poslanců Evropského parlamentu o situaci na Slovensku po ohavné vraždě. Vyšetření případu je důležité pro pozůstalé, pro Slovensko i pro celou Evropskou unii, ve které vraždy novinářů nemají místo,“ řekl Kiska novinářům po schůzce se šesti europoslanci, kteří dnes zahájili návštěvu Slovenska.

Skupina poslanců Evropského parlamentu se při dvoudenní pracovní návštěvě na Slovensku kromě Kisky setká také s dalšími politiky včetně premiéra Roberta Fica, jakož i s vedením policie a prokuratury.

Kiska, který se o víkendu vyslovil pro rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení vzniklé krize důvěry lidí ve stát po vraždě Kuciaka, navrhl společnou deklaraci tří nejvyšších ústavních činitelů v zájmu ukončení politické krize v zemi.

„Je nezbytné, abychom společně vyjádřili důvěru a podporu orgánům činným v trestním řízení, které vraždu vyšetřují. Jako nejvyšší ústavní činitelé bychom se měli zavázat, že nutnou vzájemnou součinností přispějeme k vyřešení politické krize a uklidnění atmosféry v naší zemi,“ řekl Kiska.

Podle Kisky by se hlava státu, premiér a předseda parlamentu měli například zavázat, že klidné protesty občanů nebudou označovat za pokus o převrat, který je řízen ze zahraničí. Schůzka Kisky, Fica a Danka je naplánována na pátek.

Občanské protesty připravované na pátek v uplynulých dnech nepřímo zpochybňoval Fico, který také Kisku obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země, opozici zase z pokusu o státní převrat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud