Poslední dny Ficova pobočníka? Kaliňák v pondělí padne a nastoupí „princezna“, píší slovenská média

lup

08. 03. 2018 • 12:08

Kontroverzní slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák podle agentury SITA začátkem příštího týdne sám podá demisi. Nahradit by ho údajně měla státní tajemnice rezortu Denisa Saková. Informovala o tom přední slovenská média. Kaliňák je spolu s Ficem terčem tvrdé kritiky po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Oba mocní politici čelí kvůli skandálu opakovaným výzvám k rezignaci. Zástupci Směru zprávy o Kaliňákově demisi odmítli.

Na začátku příštího týdne má premiér Robert Fico jednat o hluboké politické krizi s lídrem koaliční strany Most-Híd a následně by měl svolat koaliční radu. Právě tato jednání mají o osudu Kaliňáka do velké míry rozhodnout.

Most-Híd místopředsedu vládního Směru a ministra vnitra vyzývá k odchodu z funkce už od minulého týdne. Je pravděpodobné, že strana bude hrozit vlastním odchodem z koalice, pokud by Ficův blízký spolupracovník ve funkci zůstal. Podle agentury SITA by proto Kaliňák mohl v pondělí sám podat demisi, aby předešel rozpadu koalice.

Tři opoziční strany kvůli setrvání Kaliňáka ve funkci ministra vnitra a Tibora Gašpara v čele policie ve středu ohlásily, že vyvolají hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry Ficově vládě. Na prosazení takového návrhu, který si vyžaduje podporu alespoň 76 zákonodárců, tedy nadpoloviční většiny celkového počtu poslanců Národní rady, ovšem opozice nemá dostatek hlasů.

Denisu Sakovou, která by Kaliňáka měla ve funkci údajně zastoupit, popisují slovenská média jako další osobu blízkou premiéru Ficovi. S Kaliňákem bez většího zájmu okolí spolupracuje podle serveru PLUS 7 DNÍ už od roku 2006. Jako o možné náhradě za ministra se o ní v minulosti již několikrát spekulovalo.

Šarmantní blondýna podle serveru bývá označovaná jako „Kaliho pravá ruka“. Před časem vstoupila i do Ficova Směru a ministerský předseda ji bral na cesty po regionech, kde ji prezentoval jako novou, modernější tvář strany. O žádného nováčka se přitom nejednalo. Navzdory rokům pracovního působení po boku Kaliňáka o ní ale ani na začátku loňského roku většina oslovených členů Směru nic moc nevěděla. 

4663976:article:true:true:true

SDÍLET