Velikost Kuciaka je srovnatelná s Palachem. Do boje šel vědomě a odhodlaně, říká Lucia Piussi

Vratislav Dostál

07. 03. 2018 • 07:30

Spisovatelka a zpěvačka kapely Živé kvety Lucia Piussi hovoří v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka o dějinném zlomu. Přirovnává ho k Janu Palachovi a tvrdí, že událost otevřela oči i lidem, kteří se o veřejné dění a politiku jinak příliš nezajímají. „Mentálně, pro společnost, je to čára, zlom, konec jedné a začátek jiné éry. Událost, která definuje etapy: bylo předtím, před tou událostí, a je teď, po ní,“ je přesvědčena lídryně kapely, která má v Česku širokou základnu fanoušků. Fica v rozhovoru pro INFO.CZ označuje za všehoschopného oportunistu, během jehož vlády mocenské struktury ovládla mafie.

Co se to vlastně na Slovensku v posledních dnech děje?

Je strašné to říkat v souvislosti s vraždou dvou mladých lidí, ale právě kvůli té vraždě si na Slovensku snad celý národ uvědomil, anebo pochopil, že tady opravdu vládne mafie. A tím nemyslím hned mafii kalábrijskou. Způsob vládnutí současné naší koalice je mafiánský.  

V jakém slova smyslu?

Každý, kdo se aspoň trochu zajímal o nějakou kauzu, každý novinář anebo kdokoli, kdo se tady zabýval tématem spravedlnosti – například já jsem před časem dělala reportáž o jednom dětském domovu, který nefunguje podle zákon – narazil na podobný model. Existují tu s politiky spřátelené skupiny obyvatel, které získávají zdroje bez jakékoli kontroly z veřejných rozpočtů, jsou chráněni policií a jsou chráněni prokuraturou. Zkrátka a dobře: existuje tady kasta chráněnců, kteří jsou nějakým způsobem spřáhnuti s politickou stranou Smer.

Jak dlouho to trvá?

V podstatě už deset roků je to tady zabetonované. Přitom je třeba říct, že by současná vláda nevznikla, nebýt zrady strany Most-Híd, se kterou si lidé před volbami v roce 2016 spojovali jistou naději a slušnost. Vstupem do koalice se zločineckou organizací, která se jmenuje Smer, zradili. Musím taky říct, že my všichni, kteří píšeme do novin a upozorňujeme na úpadek státu už dlouho. Snažíme se roky veřejnost probudit, ale nedaří se nám to.

Sama jsem třeba před půl rokem napsala, že tato vláda funguje na mafiánských principech. Spousta lidí mi pak vyčítalo, že nevážím slova. Ale ono opravdu stačí, abyste se na cokoli podívali trochu zblízka, a princip fungování systému tady odhalíte. Kalábrijská mafie je jen jeden typ zlotřilých podnikatelů, kteří se na lidi blízké vládě napojili, podstata je ale v tom, že se bavíme o metastázích, které postupně ochromují celý stát.

Je podle vašich pozorování atmosféra v regionech a v Bratislavě odlišná?

Doteď byla absolutně odlišná. Myslím si ale, že tato vražda mnoho lidem, nepřesnější by možná bylo říct mlčící většině, otevřela oči. Ta událost pohnula mlčící většinou Slováků.  

V tomto slova smyslu byste to tedy označila za skutečně zlomovou událost, za novou situaci?

Ano. Považuji to za něco tak zásadního, jako „pád dvojčat“. Mentálně, pro společnost, je to čára, zlom, konec jedné a začátek jiné éry. Událost, která definuje etapy: bylo předtím, před tou událostí, a je teď, po ní. Velikost Jána Kuciaka je v tomto smyslu úplně srovnatelná s velikostí Jana Palacha. Přestože to v případě Kuciaka nebyla sebevražda, lze o něm hovořit jako oběti. Do svého boje šel vědomě a odhodlaně.

Znali jste se osobně?   

Přestože mi je povědomý z fotek a videí, myslím, že jsme se nikdy nepotkali. Osobně jsme se neznali. Ale znám lidi, kteří se s ním znali. Zrovna včera jsem si četla jeho blogy, které psal jako student žurnalistiky a musím říct, že byl jeden z nejodhodlanějších lidí na Slovensku. To, co se stalo, proto není náhoda.

Jak na vás zapůsobily nedělní projevy premiéra a prezidenta?

Prezident podle mě nezklamal. Slušní lidé si myslím oddechli. Prezident je jedna jediná figura v politice, která nějakým způsobem zachraňuje veřejný prostor. To zásadní, co řekl, bylo, že vyzval vládu k demisi. A za druhé slíbil, že krajinu převede touto celou kauzou. Což je podle mého také zásadní. Pokud jde o Roberta Fica, útočí už téměř na všechny okolo.

Prokázal, že se tam chce držet za každou cenu, jeví se to tak, že si nemohou dovolit být odvolání, protože teprve potom by se provalily ty nejstrašnější věci. Jsem o tom přesvědčená. V opačném případě by v klidu dále taktizovali a třeba i ustoupili. Oni ale vědí, jak se chovali, a proto také vědí, že jen tak odejít nemohou. Nejstrašnější je, že Fico začal rozeštvávat národ. Poslední a nejprimitivnější zbraň, kterou vytáhl, jsou konspirační teorie.

Jaké to má řešení?

Pevně doufám, že to lidé nevzdají. V pátek se bude konat demonstrace a pochod a věřím, že přijde ještě víc lidí, než minulý týden. Protože pokud to jako národ vzdáme, tak nemáme absolutně právo na cokoli, leda tak na ubohou totalitu, anebo jinou nesvobodu.

Cílem je tedy demise vlády a předčasné volby?

Jednoznačně. Dostalo se to do fáze, když už veřejnost neuspokojí jen nějaké poloviční řešení. V tom smyslu, že by třeba odešel ministr vnitra anebo něco podobného. Věřím, že je to tak na hraně, že se už lidé nenechají uspokojit malým ústupkem.

Pokud by skutečně byly předčasné volby, pak je na místě otázka, v jaké kondici jsou ostatní, třeba dneska opoziční, strany. Je tam podle vás taková, která se dokáže zasadit o nápravu poměrů?

Ale samozřejmě. Toto je příklad typické falešné rétoriky a jistých snah o oklamání veřejnosti z řad mnoha komentátorů a některých médií, která šíří jistý druh apatických názorů, podle kterých stejně neexistuje alternativa. Avšak pokud není alternativa, jsme odsouzeni žít v zemi vrahů. Jádro této koalice tvoří zločinecká organizace, jejíž lidé jsou zabetonování v rozličných pozicích na všech úrovních státu.

V policii, na ministerstvech, v prokuratuře, v soudnictví. Všude. Podstatné nyní je, abychom se pokusili rozbít tuto zločineckou organizaci napříč všemi státními institucemi. A já vám něco řeknu, skoro každá strana je lepší než Smer Roberta Fica. KDH, Obyčajní ludia a nezávislé osobnosti, Sloboda a Solidarita určitě. Lepší než Smer je snad taky Sme rodina Borisa Kollára. Nikdo z nich není nebezpečný. Nebezpečné naopak bude, pokud se Smer spojí s fašisty.

S Kotlebou? To je podle vás realistická možnost?

Zdá se mi, že je to pomalu už na stole.

Opravdu?

Proč by jinak Fico vytahoval teorii se Sorosem? A mimochodem, první kdo tady na Slovensku začal podobně o Sorosovi mluvit, byli právě Kotlebovci. Buď jim chce Fico vzít voliče, anebo se s nimi spojí, aby se udržel u vlády.

Jak hloupě dnes vyznívají elitářské komentáře, které ještě nedávno Fica velebily za to, jak je proevropský? Ve světle toho, co dnes víme, je to směšné a ubohé. On nikdy nebyl proevropský. Vše se obnažilo: Fico je oportunista nejhrubšího zrna. Proto je teď nejdůležitější zbavit Smer moci a všechny mafiánské struktury rozbít. To ostatní přijde na řadu potom.

SDÍLET