Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vztahy Evropy a USA se otřásají. „Trumpův přístup má alianci posílit, ne zničit,“ tvrdí Bílý dům

Vztahy Evropy a USA se otřásají. „Trumpův přístup má alianci posílit, ne zničit,“ tvrdí Bílý dům

Masivní obchodní deficity, odmítnutí ekologické politiky a frustrace z toho, že státy Severoatlantické aliance (NATO) neplní své závazky. Tato témata štěpí diplomatické vztahy mezi starým kontinentem a Spojenými státy již od ledna, kdy Donald Trump usedl do křesla nejmocnějšího muže světa. Zatímco evropští lídři se kvůli pozici, do které je americký republikánský prezident zatlačil, čílí, z USA zní, že jeho přístup agresivní diplomacie nese první ovoce. „Trumpův přístup má naši společnou alianci posílit, ne ji zničit. A přátelé by si měli být schopni navzájem říkat pravdu – i když to pro jednu stranu může být těžké,“ vysvětluje Trumpovu pozici jeho mluvčí Sean Spicer pro server Politico. 

„Máme masivní obchodní deficit s Německem, které navíc platí na svou obranu o mnoho méně, než by mělo. To je pro USA velmi špatné,“ poznamenal Trump v úterý na twitteru a dodal, že „se to změní“. Americký prezident tak pokračuje v rétorice své předvolební kampaně. Evropští lídři, mnohdy pod tlakem domácích voleb, na ni však nejsou připraveni a rozhodně neplánují vypadat vedle „velkohubého“ Trumpa jako ti, kteří si nechají všechno líbit.

To je i případ německé kancléřky Angely Merkelové. Jinak ve svých vyjádřeních spíše zdrženlivá politička během víkendové kampaně řekla, že již nepovažuje USA za spolehlivého partnera. „Doba, kdy jsme jeden na druhého mohli plně spoléhat, je u konce,“ uvedla kancléřka. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel šel ještě dál: „Americká politika je krátkozraká a stojí proti zájmům Evropské unie,“ řekl ministr na počátku týdne.

Jenže Bílý dům takovou simplistiku rázně odmítá. „Trump vidí nejenom Německo, ale i zbytek Evropy jako velmi důležitého spojence USA. A například to, že tyto země tlačí k tomu, aby plnily své závazky ohledně výdajů na obranu již nese první ovoce,“ odmítnul stavění transatlantických příkopů Spicer. „A to je dobré pro Evropu, je to dobré pro NATO a je to dobré pro USA,“ dodal tiskový mluvčí.

Trump státy NATO hojně kritizoval již během své volební kampaně za to, že na svou obranu vynakládají podstatně méně, než stanovená dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tento závazek loni kromě USA (3,61 procent HDP) splňovaly jen čtyři státy – Řecko (2,38 procent HDP), Velká Británie (2,21 procenta), Estonsko (2,16 procenta) a Polsko (2 procenta). Česká republika na obranu dává 1,04 procenta HDP a poslední Lucembursko 0.44 procenta HDP.

Výdaje na obranu však nejsou jediným zlomem, který kdysi silnou alianci mezi Evropou a USA nyní pálí. Trnem v oku jsou Trumpovi i vysoké obchodní deficity či závěry pařížské klimatické konference. S Německem mají USA obchodní deficit téměř 65 miliard dolarů a mnohé německé firmy, zejména ty automobilové, berou USA jako svůj největší a nejvýnosnější exportní trh. „Vyrábět automobily v USA vám dovolím, ale za každý automobil, který do USA dovezete, zaplatíte 35procentní daň,“ hřímá tak Trump. Automobilky jako Audi, BMW či Mercedes-Benz sice zavedení takové daně na své produkty nepředpokládají, nicméně tvrdí, že opatrnost je rozhodně na místě.

Dalším z kanálů, které dělí evropské vody od těch amerických, je Trumpův přístup k udržitelnému rozvoji. Prezident uvedl, že plánuje zrušit či výrazně pozměnit závazky USA plynoucí z pařížské klimatické konference. Pokud se tak skutečně stane, je dost pravděpodobné, že Evropané budou zuřit, řekl pro televizi CNN nejmenovaný zdroj americké administrativy.

„Evropané se tak ptají: ´Jak můžeme pokračovat a formovat vztahy s někým, kdo se s námi nechce potkat na půli cesty?´ Současné problémy nejspíš vztah Evropy a USA nezničí, nicméně mohou potlačit míru kooperace na nejvyšších úrovních, tedy tam, kde se řeší ty největší a nejtěžší problémy,“ myslí si Julianne Smithová, která radila v bezpečnostních vztazích bývalému viceprezidentovi USA Joe Bidenovi.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1