Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Washingtonský pochod se proměnil v obří happening. Pořadatelé se obávají o bezpečnost účastníků

Washingtonský pochod se proměnil v obří happening. Pořadatelé se obávají o bezpečnost účastníků

Poté, co se ve Washingtonu shromáždilo před Kongresem přes půl milionu lidí, pořadatelé plánovaný pochod za práva žen zrušili. Nakonec se uskuteční, ale po bezpečnější trase.

Kvůli masové účasti požádali pořadatelé, aby se demonstranti vyhnuli Bílému domu a šli náhradním směrem po Ústavní třídě. Mnozí lidé se však vydali po původní trase či ostatními ulicemi, kterými je možné k sídlu prezidenta Spojených států dojít.

Průvod se měl původně uskutečnit po třídě Nezávislosti kolem Washingtonova památníku, ale kvůli davům ho nebylo možné zahájit. Následně šéf úřadu vnitřní bezpečnosti Washingtonu Christopher Geldart uvedl, že přesun účastníků manifestace byl zrušen.

 

Náměstek starosty Kevin Donahue, v jehož kompetenci je veřejná bezpečnost, dodal, že rozhodnutí průvod zrušit neučinil úřad starostky města, ale sami organizátoři. Ti ale nakonec shromážděným lidem sdělili, že pochod se přece jen uskuteční.

Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu záměru organizátorů přerostla v protest proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, přijelo přes 500 000 lidí.

 

Na shromáždění promluvila mnoho aktivistů a veřejně známých tváří. V rockový festival se akce změnila ve chvíli, kdy na pódium vystoupila Madonna. Ta rozehřála obří dav projevem, který zahájila výkřikem „Vítejte v revoluci lásky!“ a v němž vyzvala, aby „ženy a vůbec všichni lidé z různých menšin v nebezpečí odmítli akceptovat tyranii“. „Toto je náš boj za právo být svobodní, být těmi, kdo jsme, být si rovní. Není žádná síla, která by nám zabránila.“ Svůj proslov ukončila srozumitelně pro většiny i menšiny: „Pokud si někdo myslí, že tento pochod k ničemu nepovede a nic nezmění, pak říkám – f*ck you.“ Přímý přenos raději CNN ukončila s odůvodněním, že nevhodná slova do televize nepatří.

Přestože se demonstrace stále vyvíjí mírumilovně, pořadatelé se podle stanice CNN vyslovili obavy o bezpečnost účastníků. Množí se drobná panika tam, kde se lidé příliš tlačí. Všuduypřítomní dobrovolníci vyzývají dav, aby nepostupoval a udržoval si odstup.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744