Ženy versus Trump. Washingtonem procházejí stovky tisíc demonstrantek

Vzniklo to spontánně a hned po prezidentských volbách. Právničku v důchodu Theresu Shookovou zklamalo vítězství Donalda Trumpa natolik, že na facebooku založila protestní stránku. Než šla ten večer spát, měla už nahlášených 40 účastníků. Ráno jich bylo na deset tisíc.

Zájem o akci měla i Joyce Weinsteinová, svérázná liberální umělkyně z newyorkského Manhattanu, která feministické motivy už po desetiletí zobrazuje ve svých dílech. „To, že půjdu, mi bylo jasné v okamžiku, kdy jsem se o akci dozvěděla,“ říká Weinsteinová.

O politiku se zajímala vždycky. Ve volbách byla velkou zastánkyní Hillary Clintonové. Když jsme se setkaly v říjnu, o jejím vítězství nepochybovala. Kampaň sledovala intenzivně, teď se ale její svět zdánlivě zúžil jen na politiku a tento konkrétní protest. K ničemu tak velkému se – co se týče politiky – dosud nikdy nepřidala.

Škrty, změny a úpravy. Co přinesly první hodiny Trumpova prezidentování?

K účasti na pochodu přesvědčila i část svých přátel, další přemluvila, aby pomohly zorganizovat podobný pochod v New Yorku. „V mém okolí je to opravdu velké téma, v posledních týdnech jsme téměř o ničem jiném nemluvili.“

Jejím hlavním cílem je ukázat, kolik lidí s Trumpovým zvolením nesouhlasí. Na dvě stě tisíc, možná více žen, které se do Washingtonu sjely, mají ale i další důvody. Některé bojují za právo na potrat, jiná za práva gayů a imigrantů, další za zachování stávající zdravotnické nebo environmentální politiky.

Divoké demonstrace proti Trumpovi. Ve Washingtonu zatkli 200 lidí, protestovalo se i v Evropě

Pomáhají i celebrity jako Scarlett Johanssonová, Angela Davisová nebo Michael Moore. Sama Hillary Clintonová podle všeho nevystoupí, vítr z plachet to ale demonstrantkám nebere.

Pražská podpora

Na 200 lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí, kde účastníci měli transparenty vyzývající ke změnám ve společnosti i politice, k začátku skutečné péče o Zemi ohroženou globálními změnami, s výzvami k boji proti fašismu, k empatii jednoho k druhému a ke stavění mostů mezi lidmi, nikoli zdí.

Proti Trumpovu sexismu

Jedním z hlavních problémů, které účastnici a účastnice pochodu s Trumpem mají, je Trumpův přístup k ženám. Vyčítají mu slova, která zazněla na nahrávce z roku 2005, ve které se chlubil, že díky svému postavení celebrity si s nimi může dělat, co se mu zlíbí. Několik žen ho poté obvinilo ze sexuálního obtěžování, Trump jejich nařčení smetl pod stůl. Část demonstrantů teď jeho slova připomíná tím, že mají na hlavě růžové čepice ve tvaru kočičí hlavy (pussy).

Weinsteinová si na průvod žádné zvláštní oblečení nepřipravila. Přivezla si ale plakát, který vyrobila její 11letá vnučka. Stojí na něm „Ženy proti Trumpovi“. I malá autorka s jedním takovým dnes hrdě projde, i když o tisíce kilometrů dál v Severní Dakotě. Její babička v ní feminismus podporuje, jde jí ale i o jiná témata. Politikům chce ukázat, že musí být zodpovědnější a transparentnější a že společnost je připravená se proti nim postavit.

SDÍLET
sinfin.digital