Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z bitvy o mexickou zeď se stala válka o avokádo. Bílý dům teď slova o dani na mexický dovoz mírní

Z bitvy o mexickou zeď se stala válka o avokádo. Bílý dům teď slova o dani na mexický dovoz mírní

Zavedení 20procentní daně na mexický dovoz se může výrazně podepsat na výdajích amerických domácností. Obzvlášť v zimě pochází většina ovoce v tamních supermarketech z Mexika, kromě ostatních i stále oblíbenější avokádo. Jeho fanoušci teď na sociálních sítích nešetří kritikou. Kvůli návrhu se zvedla vlna odporu i v americkém Kongresu a Bílý dům teď ostrý výrok trochu mírní. 

Donald Trump už během prezidentské kampaně sliboval, že za výstavbu zdi na americko-mexické hranici nechá Mexiko zaplatit. Tamní vláda to ostře odmítá, prezident Enrique Peňa Nieto kvůli tomu dokonce zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu.

Nepřímou cestu k mexickým penězům představil včera mluvčí Bílého domu, který řekl, že stavba by se mohla financovat ze zvýšeného cla na mexické zboží. To by ale mělo ohromný dopad na běžné Američany. Mexiko představuje pro Spojené státy třetího největšího dovozce a nárůst v cenách by byl vidět v podstatě okamžitě. 

Daň by se vztahovala na v Mexiku vyrobené automobily, stroje, potraviny, jako třeba avokádo, kvůli kterému se teď na twitteru strhla slovní válka.


Z velké míry jde samozřejmě o nadsázku. Jako větší problém kritici návrhu vidí to, že by na výstavbu zdi doplatili ti nejchudší Američané, často voliči Donalda Trumpa. Proti zvýšení cla vystoupili zákonodárci z řad Demokratů i Republikánů. Mluvčí Bílého domu pak později svá slova zmírnil tím, že jde pouze o návrh a příklad toho, jakým způsobem by se zeď dala financovat. 

„Naším cílem bylo demonstrovat, že existuje jednoduchá cesta nebo cesty," řekl Spicer několik hodin po původním prohlášení. „Dovoz je jeden způsob. Chci ale zdůraznit, že zatím nic nenařizujeme a neříkáme, že tohle je ta cesta."

  

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744