Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za igelitku velká pokuta nebo rovnou na pár let za mříže. Keňa zavedla drsné tresty

Za igelitku velká pokuta nebo rovnou na pár let za mříže. Keňa zavedla drsné tresty

Keňa přitvrdila v boji za lepší životní prostředí. Zavádí přísné tresty za produkci, prodej i používání plastových tašek a sáčků. Jak informuje britský Guardian, lidé můžou skončit i za mřížemi. Opatření má ale i řadu kritiků a ohrožuje desetitisíce pracovních míst.

Podle britských novinářů jsou nové tresty skutečně drsné. Má se jednat o pokuty v přepočtu víc než 800 000 korun a v krajním případě až o čtyřleté tresty vězení. Deník Guardian to označuje za nejpřísnější takový zákon na světě. Africká země se podle něj připojila do skupiny 40 států, které používání igelitových sáčků a tašek nějak upravují.

Keňské úřady k ráznému kroku vede obava o životní prostředí. Mnoho plastových tašek se dostává do moře a stávají se smrtící pastí pro zvířata. Želvy se do nich zamotávají, až se jim sáčky zařezávají do těla, ptáci se v nich dusí, když vybírají skládky, a nebezepčné předměty se hromadí v rybách nebo krávách, až vyhladoví.

„Pokud budeme beze změny pokračovat, v roce 2050 bude v moři víc plastu než ryb,“ hájí nové nařízení expert OSN a připomíná, že plastové tašky se v moři rozkládají stovky, nebo až tisíc let. Škodliviny se navíc skrze jídlo dostávají i do lidí. Na jatkách v Nairobi není podle Guardianu výjimkou, že pracovníci odstraňují z kravských žaludků i 20 tašek.

Na druhé straně je ale obava o pracovní místa, kvůli kterým čelí přísný zákazu kritice. Zástupce keňské asociace výrobců odhaduje, že kvůli sankcím zavře 180 podniků a o práci přijde asi 60 tisíc lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744