Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zabránili jsme útoku ruských agentů, tvrdí ukrajinští špioni. Terčem měl být poslanec

Zabránili jsme útoku ruských agentů, tvrdí ukrajinští špioni. Terčem měl být poslanec

Ukrajinská tajná služba SBU zabránila atentátu, který prý chystali ruští agenti na ukrajinského politika a poslance Antona Heraščenka. Tvrdí to ukrajinská média. Sama SBU už v pátek informovala o zmaření spiknutí, ale jméno poslance neuvedla.

Heraščenko podle serveru Cenzor.net měl být odstraněn, protože je tvůrcem databáze „teroristů“, tedy proruských separatistů z východu Ukrajiny, a protože často hlásá v médiích ostře protiruské názory.

„Atentát měli provést dva ukrajinští občané, odpykávající si trest vězení na okupovaném Krymu. Jeden z nich byl třikrát souzen. Podle vyšetřovatelů (atentátníci) své kroky koordinovali s bývalým ukrajinským občanem a ruským žoldnéřem Andrejem Tichonovem, žijícím v Rusku,“ napsal server Cenzor.net.

Agenti SBU podle serveru více než měsíc sledovali a odposlouchávali podezřelé, kteří mezitím sledovali Heraščenka, a zatkli je „po shromáždění důkazů o zločinných záměrech, a po získání informace, že mají výbušné zařízení“.

V případě usvědčení hrozí obviněným z pokusu o zabití státního představitele až doživotí. Vyšetřovatelé také zkoumají, zda se nepodíleli na vraždě novináře Pavla Šeremata.

Heraščenkova „databáze teroristů“ nazvaná Mírotvůrce proslula i tím, že opakovaně zveřejnila osobní údaje novinářů akreditovaných u proruských separatistů na východě Ukrajiny, což vyvolalo kritiku ze strany Evropské unie, Rady Evropy a části ukrajinských představitelů. Za Mírotvůrce se ale postavil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link