Prezidenta Kennedyho chtěl tak trochu zabít skoro kdokoliv. S atentátem se Amerika dodnes vyrovnává konspiracemi

22. listopadu 1963 ukončila série výstřelů v texaském Dallasu život tehdejšího prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Těžko pochopitelná tragédie takřka okamžitě vyvolala vlnu spekulací, u nichž bylo jen otázkou času, kdy přerostou v konspirace, které si žijí vlastním životem dodnes. „CIA, FBI, Lyndon Johnson, Kubánci, Sověti, všechny možné variace na spiknutí kohokoliv, kdo šel zrovna kolem a dokonce i mimozemšťani. Ti všichni měli podle různých konspiračních teorií stát za vraždou JFK,“ vypočítává možné pachatele Honza Palička v nové epizodě podcastu Akta I s tím, že právě konspirace jsou pro Američany kompenzačním mechanismem, který jim pomáhá vyrovnat se s pro mnohé nepředstavitelnou událostí. „Zrnko pravdy zde tkví v tom, že prezidenta měl nějaký důvod zabít víceméně každý z nich. Bohužel pro konspirátory ale dodnes nic nenasvědčuje tomu, že by to kdokoliv z nich reálně byl,“ dodává Marek Korejs.

Nejčastější konspirační teorie řeší to, že prezidenta neměl zastřelit jen Lee Harvey Oswald, ale že střelců mělo být více, přičemž jeden z nich měl stát na zatravněném návrší poblíž trasy, kterou projížděla Kennedyho limuzína. „Na tom je nejzajímavější asi to, že teorií střelce na kopci se původní vyšetřovací komise vůbec nazabývala. Vznikla až v 70. letech, kdy se ve Sněmovně reprezentantů rozhodli atentát znovu vyšetřit spolu s atentátem na Martina Luthera Kinga a oni kongresmani prostě nebyli kvalifikovaní vyšetřovatelé, tak přišli s tím, že je to možné. Sice to bezprostředně poté bylo vyvráceno experty, ale to konspirátorům nebrání se s tím dodnes ohánět,“ říká Honza.

Přes 60 % Američanů nevěří oficiální verzi. „Dokonce existuje teorie, že za vraždou JFK a vraždou MLK stojí jeden a ten samý člověk, jen tedy nikdo neví, kdo by to měl být. Za pachatele byl považován i muž s deštníkem, který stál v davu přihlížejících, ale ukázalo se, že to byl jen muž, který chtěl prezidentovi vyslat signál o jeho vztahu k appeasementu, jelikož deštník byl symbolem přítele Kennedyho otce Nevilla Chamberlaina, čemuž prezident moc dobře rozuměl,“ doplňuje Marek.

V čem se (ne)shodují atentáty na Kennedyho a Abrahama Lincolna? Jakou roli v případu sehrála podle některých konspirací Coca Cola nebo otec texaského senátora Teda Cruze? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital