Rekordní schodek už v květnu? Tuhle zatáčku vláda nejspíš vybere, čtvrtbilionové deficity jsou ale neudržitelné, říká Bartoň

Audioverze

Z plánovaného letošního schodku státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun jsme už teď na více než 270 miliardách a to ještě není ani polovina roku. Česko dosáhlo v květnu nejvyššího rozpočtového deficitu v samostatné historii. Je to důvod k obavám? A může vůbec ještě vláda tuto blížící se zatáčku vybrat? Nejen na tyto otázky dorazil do nové epizody České jízdy odpovědět hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. „Vypadá to hrozivě, ale ona to možná ani žádná zatáčka není. Výše deficitu má různý profil v čase – první půlka roku je spíše výdajová, druhá spíše příjmová – a vláda musí doufat, že 31. prosince jim bude ten rozdíl mezi tím, co stát vybere a utratí, sedět podle plánu,“ vysvětluje Bartoň.

Jakkoliv aktuální čísla vypadají hrozivě, vláda se podle Bartoně od svého plánu až tolik neodchyluje. „Když se podíváme ne na ten balanc v absolutních číslech, ale na to, jak si vláda příjmy a výdaje v rámci roku rozplánovala, je tam teď odchylka plus mínus deset procent, což není tak hrozné. Jen tedy musíme spoléhat na to, že dorazí ony předpokládané příjmy,“ říká Bartoň. 

Dlouhodobě je ale podle jeho názoru hospodaření státu s čtvrtbilionovými a vyššími schodky neudržitelné. „Už teď je to neudržitelný trend. Vysoké úvěrové sazby způsobí, že to bude ještě neudržitelnější, protože i když budeme výši deficitu snižovat, obsluha se nám prodraží a budeme muset stále někde šetřit, abychom na to vůbec měli. A to i kdybychom se dostali na dvousetmiliardový schodek, protože až bychom ho museli začít splácet podle současných sazeb, zatímco aktuální dluhy splácíme podle nižších sazeb z minulosti, bylo by to vlastně ještě horší,“ konstatuje Bartoň.

Je představený konsolidační balíček správnou cestou z rozpočtové krize? A jak by měly vypadat daně v Česku? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital