Jsem optimistka, mladým v gastru věřím. Sama si chci plnit kuchařské sny, říká Budková

Karel Šimůnek

Mladí lidé jsou budoucností všech oborů a ani gastronomie není výjimkou. Důkazem je vítězka soutěže Kuchař roku v kategorii junior Hana Budková, která v nové epizodě podcastu Chef Arena sdílí pohled nejmladších kuchařů na současnou scénu. „Z mého ročníku hotelovky moc lidí v gastru nezůstalo, jsem ale optimistka. Vidím kolem sebe spoustu lidí v mém věku, kteří gastronomií žijí. Navíc tu máme projekty, které pomáhají naši generaci vychovávat k tomu, aby česká gastronomie byla světová,“ říká Budková s tím, že ona sama plánuje sbírat zkušenosti a plnit si své kuchařské sny. „Hlavně bych chtěla cestovat, poznávat kultury prostřednictvím jídla a vařit s místními,“ dodává.

„Spousta lidí si myslí, že mým největším snem je stát se šéfkuchařkou. Tak to ale není, přestože to ode mě někdo možná očekává. Vím, jak je to náročné a co je za tím práce mimo vaření,“ vysvětluje Budková, proč neprahne po šéfkuchařském postu. 

„Ve finále jste v práci od nevidím do nevidím, sedm dní v týdnu a do kuchyně se mnohdy ani nepodíváte,“ dodává s tím, že pokud by jí někdo v dohledné době místo šéfkuchařky nabídl, tak ho s vědomím nedostatku zkušeností odmítne. „Zatím vím, že nemám potřebné zkušenosti nejen s vařením, ale ani s vedením lidí, což je neméně důležité,“ doplňuje Budková, která plánuje stáže jak v Česku, tak v zahraničí, aby toho z pestrého gastrosvěta poznala co nejvíce. „Zkusit si vařit v michelinské restauraci by se mi líbilo, ale sama bych asi získat hvězdu ani nechtěla. To se spíš vidím v nějaké rodinné restauraci s penzionem nebo hotýlkem, ideálně někde v horách, protože kde jsou hory, tam se cítím jako doma,“ uzavírá sympatická mladá kuchařka.

Proč je pro mladé kuchaře důležitá cílevědomost a trpělivost při postupném plnění si svých snů? A jak mladá kuchařka vnímá práci v dominantně mužské branži? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital