Baví mě se v kuchyni učit nové věci. Chtěl bych lidem na talíři dát něco, co jinde nedostanou, říká Brňák

Karel Šimůnek

Ač je mu teprve třicet tři let, prošel si Petr Brňák během své kuchařské kariéry prestižními kuchyněmi restaurací po celém světě, včetně těch michelinských. Momentálně je šéfkuchařem v asijské restauraci Dian v Praze a jak říká v nové epizodě podcastu Chef Arena, nejvíce ho na vaření baví učení se nových věcí, technik a postupů. „Asijská kuchyně byl pro mě velký skok jinam, ale zase tam poznávám nové věci a nové suroviny. Pak můžu klidně přidat asijské suroviny a techniky do neasijského jídla a nabídnout lidem něco, co si jinde nedají. Nevím zda to je budoucnost v obecném smyslu, ale myslím, že minimálně moje budoucnost jako kuchaře to je,“ říká Brňák.

Brňák vysvětluje, že největší výzvou při přípravě asijských pokrmů v Česku je jejich přizpůsobení domácím strávníkům tak, aby jim jídlo chutnalo, ale zároveň neztratilo na autenticitě. „Češi mají jiný chuťový profil než Asiaté. Když to řeknu na rovinu, ve Vietnamu by jídlo mělo tak trochu smrdět, prostě být aromatické. Z vepřového by měla být cítit prasečina, takže tady to musíme upravit tak, aby to strávníci nejen dali, ale i jim to chutnalo. I třeba takový bambus, kdybych tu dával do jídla v takové míře jako ve Vietnamu, tak to tu lidi prostě nebudou jíst,“ popisuje Brňák rozdíl mezi tím, jaké jídlo chutná Asiatům a jaké Čechům. „Navíc vždy bude platit, že všem se nejde zavděčit, přičemž mi Češi jsme navíc tak trochu rejpalové,“ dodává. Zároveň Brňák doufá, že v Česku přibude kuchařů, kteří budou oceněni michelinskou hvězdou. „Kuchař musí mít koule na to se prosadit a taky štěstí, hlavně na lidi. I já vím, že kdybych neměl štěstí na lidi, tak nejsem tam, kde jsem. Nicméně vím, že v Česku je dost kuchařů s tahem na bránu, co by si tu michelinskou hvězdu opravdu zasloužili,“ uzavírá Brňák.

Jaké asijské pokrmy jsou pro Petra Brňáka největší výzvou a jak prezentuje asijskou kulturu stolování Čechům? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital