Jsem rád, že jsem se stal kuchařem z hor. Největší ocenění je plná restaurace lidí, co jim chutná, říká Göth

Karel Šimůnek

Michal Göth má za sebou bohatou kuchařskou dráhu. Byl mezi těmi, co budovali kvalitní gastronomii v Brně a působil i v kuchyních špičkových zahraničních podniků. Nyní s úsměvem na tváři říká, že je rád, že se stal „kuchařem z hor“ – vede restauraci hotelu Miura v Čeladné, kde se soustředí na kombinování lokálních surovin a chutí. „Makal jsem na sobě celý život a objevoval nové věci. Ten stres a shon velkého města mi už ani nechybí, pracovně jsem si ho užil víc než dost. Zjistil jsem, že klid Beskyd mi asi vyhovuje víc,“ říká Göth v nové epizodě podcastu Chef Arena.

Göth v rozhovoru s Karlem Šimůnkem zároveň přiznává, že jeho motivací nikdy nebyl zisk ocenění v podobě michelinské hvězdy. „Největší a ve finále jediné ocenění kuchaře je, když má plnou restauraci lidí, kterým chutná. Vařil jsem i v tříhvězdových restauracích v Paříži, ale touto cestou jsem se sám nikdy vydat nechtěl,“ říká Göth. 

„Zároveň ale musím říct, že ti kuchaři, kteří u nás dnes hvězdu mají, by obstáli kdekoliv ve světě. Plus tu máme spoustu dalších, co si za ní jdou a jistě by si ji zasloužili. Já sám jsem jen prostě zjistil, že je pro mě důležité dát na talíř dobré suroviny a předat v nich nějakou myšlenku, co lidem má co říct, ne že to celé bude jen drahá pinzetou skládaná designovka,“ dodává. 

Podle Götha navíc michelinské ocenění přináší kuchařům kromě prestiže i více stresu. „Přibývá lidí, kteří do michelinských restaurací nechodí užít si jídlo, ale jen hledat chyby. Kuchař je pak jen pod větším stresem, kde o něm kdo co napíše, a to mu ubírá energii v kuchyni,“ uzavírá Göth.

Jaká specifika má pro kuchaře v horské restauraci spolupráce s místními dodavateli? Co za jídla můžete ochutnat v restauraci hotelu Miura a jaký je za nimi příběh? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital