Dva roky s Českým gastronomickým institutem. Dostat do Česka Bocuse d´Or je jako dostat sem formuli 1, říká Filip Sailer

Karel Šimůnek

Do Chef Areny se po dvou letech vrací známý kuchař Filip Sailer, aby mimo jiné zhodnotil dva roky fungování Českého gastronomického institutu. „Bylo to dynamické období. Na začátku byl cíl, aby gastronomie měla otevřenou platformu, kde se dají sdílet problémy a kde je lze vykopávat k řešení i směrem ven. A to se nám myslím povedlo,“ říká Sailer s tím, že za největší úspěch považuje, že se do Česka podařilo dostat prestižní gastronomickou soutěž Bocuse d´Or. „Jde o největší kuchařskou soutěž na světě a jednu z nejprestižnějších událostí v gastronomii vůbec, je to bez přehánění jako kdybychom sem dostali třeba formuli 1.“

Video verze rozhovoru je zde.

Podle Sailera je jedním z hlavních cílů Českého kulinářského institutu ukázat, že gastronomie v Česku jednoduše stojí za to. „Jsem přesvědčen, že gastronomie v Česku je na velmi dobré úrovni a trpí na stejné věci, na jaké trpí všude po celém světě. Objel jsem teď skoro celou Evropu, a když se tam s lidmi z oboru bavíte, problémy jsou všude stejné – lidi, suroviny, vstupy, ceny, zvyklosti a návyky ve stravování,“ vysvětluje Sailer s tím, že institut je otevřený všem z oboru, co v jeho rámci chtějí dané neduhy řešit a gastronomii posouvat.

Sailer věří, že právě soutěž Bocuse d´Or bude velkou událostí, která lokální gastronomii pozvedne. „Snažíme se teď lidem mimo obor a veřejnosti vysvětlovat, co to vlastně Bocuse d´Or je a v čem se soutěží. Dlouhodobě hledáme mezi kuchaři talenty, co uspějí i na evropské úrovni. Už jen to, že tam nyní máme deset finalistů, je taky skoro zázrak, na to, jak narychlo to tu proběhlo. Je to pro mě splnění snu,“ říká a dodává: „Pokud si chcete hodně gastronomicky užít, pak doražte 4. až 6. května do O2 Universa.“

Jaké je zadání národního kola Bocuse d´Or? Co dalšího si budou moci užít návštěvníci Makro Czech Gastro Festu? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital