V Indii se na kuchaře hledí jako na podřadnou profesi. Když ale přijede michelinská hvězda, všichni jsou nadšení, říká Fichtner

Karel Šimůnek

Marek Fichtner patří mezi stálice české gastronomické scény. Pokrmy z jeho kuchyně můžete aktuálně vychutnat v restauracích Červený Jelen a Trezor Špork, nicméně ač je již zkušeným šéfkuchařem, stále vyhledává různé zahraniční stáže a hostovská angažmá, kde sbírá nové zkušenosti. Novou epizodu podcastu Chef Arena natáčel těsně po návratu z Indie, kde vařil po boku jednoho z nejslavnějších německých kuchařů Thomase Bühnera. „V Indii je kuchař považován, možná to řeknu příliš troufale, za podřadnou profesi. Paradoxně když tam ale dorazí kuchař, který osm let po sobě obhájil tři michelinské hvězdy, tak ho tam všichni obdivují, vzhlíží k němu a chtějí se s ním fotit,“ popisuje svou zkušenost Fichtner.

Fichter připouští, že jeho indické gastronomické dobrodružství je tak trochu dílem náhody. „V létě jsme tu měli právě Thomase Bühnera a já se ho zeptal, zda neví o nějaké zajímavé restauraci v Německu, kam bych se mohl podívat na stáž. A on mi řekl, že na podzim plánuje takovou kuchařské tour, tak ať letíme s týmem s ním. Takže moji kuchaři po jeho boku vařili na Kypru a pak v Turecku a já v Indii, konkrétně týden v Bengalúru a týden v Novém Dillí. První večer byl i pro mě trochu nervózní, ono přece jen vařit vedle takové hvězdy a ikony je zážitek“ vzpomíná Fichtner s tím, že mezi oběma indickými městy byly určité rozdíly.

„V Bengalúru jsou lidé o něco více zcestovalí a kosmopolitní, takže tam více znají a chápou evropskou michelinskou gastronomii. Když jsme se přesouvali do Nového Dillí, tak nám říkali, že se máme na co těšit, že tam si toho lidé navymýšlí. A pravdou je, že tam měli spoustu požadavků na to co jedí a nejedí a obecně byli takoví náročnější,“ vysvětluje Fichtner.

Co Marka Fichtnera na indické gastronomii nejvíce zaujalo? Jak vnímá důležitost marketingu pro úspěšné vedení restaurace v dnešní době? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital