Na jaře hrozí velký problém s dluhy. Systém na nápor není připraven, upozorňuje Hůle

Zdá se vám, že koronakrize nemá viditelný dopad třeba v podobě vyššího počtu exekucí? Podle experta na dluhovou problematiku Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni je to jen iluze způsobená tím, že ještě dobíhají podpůrné programy jako odklady splátek. Skutečný problém podle něj Česko čeká na jaře. „Lidé často přišli o úspory a spousta z nich se teď dostane do skutečně neřešitelné situace,“ upozorňuje Hůle. Systém, tak jak je nyní nastaven, podle něj není na nápor zadlužených lidí připraven.

„V tuto chvíli se může zdát, že to zatím na ekonomiku příliš nedopadá. Nezaměstnanost máme nízkou, ale myslím, že jaro a léto bude pro řadu lidí opravdu velmi krušné,“ odhaduje situaci Hůle.

„Asi je předčasné říkat, jaké procento lidí s odkladem splátek je nějak ohroženo. I kdyby to bylo 10 %, tak se bavíme o desítkách tisíc lidí, což je vysoké číslo. Kolik přesně to bude, není tak důležité. Důležité je, že nám hrozí opravdu velký problém. To je snad jasné všem, a podle toho by se měl upravit systém, aby tito lidé neupadli do bídy, tak jako v ní trčí celá řada lidí z dob minulých,“ dodává Hůle s tím, že současný systém není na nápor nových dlužníků v problémech připraven a bylo by potřeba přijmout změny jak v oblasti exekucí, tak insolvencí.

Jak mají postupovat ti, kdo se obávají, že se dostanou do problémů se splácením svých závazků? Jaké změny by měla vláda zavést, aby se podařilo situaci zvládnout? A jak se změní samotný trh poskytování úvěrů? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital