René Foltán: Mladá generace zubařů už chce pracovat bez smluv s pojišťovnami. Míříme k placené stomatologii

V Česku podle posledních dat pracuje přes 8600 stomatologů, přesto je pro část společnosti zubařská péče obtížněji dostupná. Buď má zubař příliš dlouhé čekací doby, nebo pracuje na komerční bázi, bez smlouvy s pojišťovnami, a i základní úkony je třeba hradit. „Problém však není apriori v tom, že by Česko mělo málo stomatologů, není to o matematice, ale spíše o sociologii. Chybí zejména zubaři v regionech,“ říká v novém dílu pořadu Kapitola René Foltán, přednosta Stomatologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle Reného Foltána dnes neexistuje žádná oficiální statistika, kolik ze zmíněných 8600 zubařů v Česku funguje bez smlouvy s pojišťovnou. „Můj soukromý odhad je, že to bude okolo deseti procent,“ říká. Tento podíl však pravděpodobně v dalších letech poroste, což dostupnost stomatologické péče, alespoň z finančního pohledu, zhorší. 

„Většina našich studentů plánuje, že bude pracovat právě na komerční bázi, bez smlouvy s pojišťovnou. Mentalita mladé generace je úplně jiná než u starší generace zubařů, základem je pro ně work-life balance. Pokud máte smlouvu s pojišťovnou, je to v jistém smyslu omezující, musíte dodržovat ordinační hodiny, musíte vykazovat, reportovat, chodí vám kontroly,“ vysvětluje René Foltán. 

Finanční bariéra se tak bude zvyšovat spolu s tím, jak bude starší generace zubařů odcházet do důchodu a vystřídá ji generace mladší. Podle Reného Foltána tím pozvolna směřujeme k placené stomatologii. „Když nás to nedožene kvůli lékařům, kteří nebudou v systému zdravotního pojištění, přijde to proto, že náklady na zdravotnictví strmě rostou a někde zkrátka bude potřeba šetřit,“ míní. 

Jakým způsobem lze zlepšit dostupnost stomatologické péče v regionech? Proč je to právě stomatologie, která se výrazně privatizuje? A kde dělají lidé při dentální hygieně nejčastější chyby? Dozvíte se v nové epizodě podcastu Kapitola.

sinfin.digital