„Počítačovým algoritmem už nahradíte většinu práce finančních poradců,“ říká zakladatel aplikace Orbi

Audioverze

Zkušenost se špatným finančním poradcem donutila Jakuba Škrabánka k tomu, aby hledal jednodušší cesty jak spravovat osobní finance. Výsledkem je aplikace Orbi, která podle jejího zakladatele zvládne většinu toho, co lidský finanční poradce – tedy vybrat nejlepší finanční produkty přímo na tělo danému zákazníkovi. „Kafe a schůzku algoritmus zatím nenahradí, ale to podstatné už zvládne často lépe než lidský finanční poradce – a bez provizního střetu zájmů,“ tvrdí Škrabánek.

Podle Škrabánka není překvapivé, že je počítačový algoritmus zrovna v této oblasti často efektivnější než člověk. „Osobní finance nejsou nějaký hmotný produkt, kvůli kterému musíte jezdit po schůzkách. Jsou o parametrech, které jsou nastavené podle životní situace každého člověka – jaký má příjem, zda a kolik má dětí, jak chce být zabezpečený na stáří. A s tím si počítačový algoritmus většinou poradí lépe,“ vysvětluje Škrabánek. 

Jak dokáže počítačový algoritmus najít nejvýhodnější finanční produkty a poznat špatně nastavené smlouvy? Bude se nám o finance starat umělá inteligence? A jak jsou na tom Češi s finanční gramotností? Poslechněte si celý pořad. 

sinfin.digital