Evropa chce do roku 2040 vychovat „beztabákovou generaci“. Její vlastní regulace tomu ale podrážejí nohy, říká Kopačka z BAT

Audioverze

Evropská unie před nedávnem vyhlásila cíl „vychovat“ beztabákovou generaci do roku 2040. To znamená, že by počet evropských kuřáků cigaret měl klesnout pod pět procent. Podle ředitele právního oddělení společnosti British American Tobacco v Česku Petera Kopačky je takový cíl reálný – je však třeba dělat úplně jiné kroky, než Evropa aktuálně dělá. „Regulace, které EU vydává, jako je například zákaz příchutí u zahřívaného tabáku, jsou prakticky v přímém rozporu s cílem beztabákové generace,“ upozorňuje Kopačka.

Podle Petera Kopačky by se Evropa měla inspirovat ve Švédsku. „Tam je to, o co se EU snaží k roku 2040, realitou už dnes. Ve Švédsku mají nejnižší počet kuřáků a zároveň nejnižší počet případů výskytu rakoviny plic. A je to všechno díky alternativním produktům, které jsou ve Švédsku hojně rozšířené,“ říká Kopačka. 

Proč už BAT „není tabákovou společností“? Kdy vymizí cigarety? A proč regulátoři často přijímají rozhodnutí podložená veřejným míněním a nikoliv vědeckým poznáním? Poslechněte si celý díl.

sinfin.digital