Pražská koalice je sňatek z rozumu. Opozice se musí spojit i do sněmovních voleb, říká Pospíšil

Po téměř dvou letech fungování pražské magistrátní koalice přiznává Jiří Pospíšil, že spojení pravicové TOP 09 s Piráty a Prahou sobě je sňatkem z rozumu. Podobně by se podle něj měly opoziční strany zachovat i příští rok ve volbách do poslanecké sněmovny. „Pokud opoziční lídři nechtějí jen povídat o tom, jak chtějí porazit Andreje Babiše, ale i něco dělat, tak se opravdu musí spojit,“ říká Pospíšil. Sledujte nový díl pořadu Kapitola.

„Jiná možná koalice bez hnutí ANO po volbách nebyla možná. Já voličům slíbil, že do koalice s hnutím ANO nepůjdu. Možná jsem staromódní, ale co slíbím, to splním, a jinou variantu jsem neměl. ODS byla v osobní tenzi s Piráty i Prahou sobě a nebyla schopna to bez ANO postavit,“ vysvětluje Pospíšil, jak vznikala koalice Spojených sil pro Prahu, jejichž součástí je i TOP 09, Pirátů a Prahy sobě, která místy může působit poněkud rozhádaně. 

Pospíšil uznává, že koalice Spojených sil s ODS by měla více programových průniků. „Na zastupitelstvu jsou největší spory ne v koalici, ale mezi ODS a Piráty. Místo aby se tyto dvě klíčové strany naučily spolu komunikovat a připravily se na vládu, tak se obávám, že ten příkop mezi nimi se zvětšuje,“ dodává.

S ohledem na blížící se krajské volby Pospíšil uznává, že jakkoli je proti spolupráci TOP 09 s hnutím ANO, v krajním případě k ní někde může dojít. „Nemůžeme vyloučit, že v některém z krajů nebude ten výsledek takový, že tam budou tak silní extremisté a komunisté, že jiná varianta než nějaká dohoda s hnutím ANO nebude možná. Je to naprosto krajní řešení, já sám bych do takové koalice nešel, ale nebudu tu dělat chytráka, protože jsem v Praze, kde silný výsledek extremistů naštěstí nehrozí.“ 

Nadcházející volby by podle Pospíšila mohly být pomyslnou laboratoří spolupráce opozičních stran, kterou by si osobně představoval jako pravicovější blok v čele s ODS a levicovější celek v čele s Piráty. „Když vidím, jak to jde, jsem mírný optimista. Už jen ten fakt, že se strany dohodnou, hodně voličů ocení,“ neskrývá Pospíšil důvěru ve fungování předvolební spolupráce. Pokud takové dva bloky uspějí, mohly by podle něj tvořit základ nové vlády bez Andreje Babiše – i s vědomím všech programových odlišností.

sinfin.digital