Nájezdy lidí z města devastují českou přírodu. Prohráváme boj s invazivním turismem, varuje geograf Lenart

Pokud si někdo myslel, že turismus bude kvůli koronavirové pandemii v naprostém útlumu, zprávy z českých hor ho každý týden vyvádějí z omylu. Především ty nejznámější přírodní lokality trpí v poslední době negativním fenoménem tzv. overturismu, tedy přebujelé, invazivní a živelné návštěvnosti. „Jako turisté si neuvědomujeme, že veškerou divokou přírodu jsme vytlačili do několika málo území, kde jsme se rozhodli ji chránit, a v současné době atakujeme i tato zbytková území. Je to problém nedostatečné informovanosti, protože lidé často vůbec neví, že něco porušují,“ říká geograf Jan Lenart z Ostravské univerzity v nové epizodě pořadu Kapitola.

Mohlo se zdát, že koronavirus a nejrůznější epidemiologická omezení budou aspoň na čas znamenat konec turismu. Pohled na zástupy lidí na horách i v jiných tuzemských chráněných přírodních oblastech ale člověka opakovaně vyvádí z omylu. „Můžeme si to představit jako nájezdy lidí z měst, kteří jsou přes týden zavření doma a pak se najednou vypraví někam do přírody, kde odloží auta a pohybují se živelně všude možně. Což přináší různé problémy, jelikož se mnohdy pohybují i v místech, kde se nikdy předtím nikdo nepohyboval,“ vysvětluje fenomén tzv. overturismu geograf Jan Lenart z Ostravské univerzity.

Nejohroženější jsou místa, kde žijí živočichové, kteří potřebují klid, nebo kde rostou rostliny, které může člověk poškodit. „Už jen pohyb v tom terénu, vyšlapávání stezek, a třeba i  hlučení může znamenat jeho rozpad. A může to znamenat i to, že v některých oblastech vzácná a chráněná příroda prostě už nebude. Což myslím, že nechceme,“ dodává Lenart s tím, že kromě nedostatečné osvěty, kdy lidé často vůbec netuší, že dělají něco špatně, je na vině i malý respekt k zákonům ze strany těch, kteří předpisy porušují zcela vědomě. „Je to dlouhodobý boj s invazivním atakováním přírody, který prohráváme,“ uzavírá Lenart. 

Jak by měl být problém overturismu řešen a proč pouhá regulace není tou správnou cestou? Jak by měly být koncipovány turistické trasy tak, aby co nejméně zasahovaly do přírody? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital