200 km/h hluboko pod zemí. Muskova futuristická vize slibuje revoluci. Asi zešílel, říkají skeptici

Info.cz, lup

02. 05. 2017 • 18:30

Vizionář Elon Musk rád budí pozornost troufalými plány z kategorie „nepředstavitelných“, na to už si svět zvykl. Jeho poslední záměr má přinést revoluci do městské dopravy a ulevit přeplněným zacpaným metropolím. Na mysli nemá nic menšího, než vybudovat pod městy tunely, do nich auta svážet výtahem a přepravovat je rychlostí kolem 200 km/h na speciálních vozících.

 

Musk zatím svoji vizi, na které pracuje jeho nová společnost ironicky nazvaná The Boring Company (název odkazuje na razící štít i anglické slovo pro nudu – pozn. redakce), prezentuje poutavou animací. K samotné stavbě je ale ještě velmi daleko.

I když je zřejmé, že to miliardář míní vážně – už na konci loňského roku o tématu tweetoval a o něco později u centrály společnosti SpaceX stroje začaly hloubit zkušební jámu.

„Hloubíme díru pod Los Angeles. Je to začátek něčeho, co snad bude plastickou sítí tunelů, která uleví městu od zacpané dopravy,“ řekl teď Musk při proslovu v rámci cyklu přednášek TED.

Zatím ale jeho projekt vzbuzuje hodně otázek. Kritici připomínají, že ražba tunelů je drahá a pomalá a za překážku mimo jiné označují už existující inženýrské sítě a infrastrukturu. „Zařadil bych to do kategorie volovin,“ říká podle serveru Wired.com Thom Neff ze společnosti zabývající se infrastrukturou a jejím plánováním.

Pokud ale něco Musk dokazuje, je to fakt, že i zdánlivě bláznivé projekty hodlá uskutečnit, jak dokazuje jeho Tesla nebo v poslední době revoluce v dobývání kosmu, když se jeho společnosti podařilo opakovaně přistát s částí rakety na námořní plošině a znovu ji vyslat do vesmíru. V každém případě jde ale o vzdálenou budoucnost.

SDÍLET