Kuba: ODS musí být dominantní a pak až řešit spojence. Fiala by měl být dynamičtější

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se sice v současné době věnuje převážně podnikání, ale v politice je stále aktivní a na podzim povede jihočeskou kandidátku ODS. Strana by podle něj měla v prvé řadě analyzovat, kde má voliče a jak je získat, aby se stala dominantní politickou silou. „Kdybych seděl ve vedení ODS, zabýval bych se spíše tím, abychom nejprve dovedli stranu na 20 až 25 %, a pak teprve řešme, kdo je naším politickým partnerem. Musíme být dominantní a spojenectví řešit až po volbách,“ říká Kuba. Předseda ODS Petr Fiala by měl dle jeho názoru přidat v projevu na razanci a dynamičnosti a vedení strany by mělo být více rozmanité. Jak dostat ODS opět na vrchol? Jak Kuba jako exministr průmyslu hodnotí vývoj v budování nových bloků jaderných reaktorů? A jak probíhalo jihočeské testování protilátek na koronavirus? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Martin Kuba má za sebou kromě vládního angažmá na postu ministra průmyslu a obchodu i zkušenost pověřeného předsedy ODS. Ač se nyní věnuje hlavně podnikání, v politice zůstává aktivní a připravuje se na vedení jihočeské kandidátky občanských demokratů do podzimních krajských voleb.

„ODS by neměla být opoziční stranou. Z mého pohledu musí dělat takovou politiku, aby oslovovala voliče. Politická scéna je delší dobu poměrně zakonzervovaná. Středopraví voliči, kterým nevyhovuje vláda ANO, čekají na jasnou politickou sílu, která se za ně postaví. A já myslím, že by to měla být ODS,“ říká Kuba v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem.

Kuba nezpochybňuje slova současného předsedy ODS Petra Fialy o tom, že to bude právě ODS, kdo bude sestavovat příští vládu. Upozorňuje ale, že k tomuto scénáři vede dlouhá cesta. „Jestli chceme za rok a půl stát v čele vlády, jak říká Petr Fiala, pak je na tom hodně práce, protože preference teď nejsou takové, aby se o tom dalo takto na sto procent mluvit,“ říká Kuba.

„Pokud bychom měli vést tento souboj, bylo by pro mě milejší, kdyby se ODS přibližovala preferencemi hnutí ANO. Politika je dnes o symbolech. Není to jen o sepsaném programu, ale i o jeho prezentaci a zvládnutí mediální prezentace jako takové či pocitu, jaký ve vás ta strana probouzí,“ dodává Kuba. 

TOP 09 nemůže mít v televizi stejný prostor jako ANO. Je to nefér vůči divákům, říká Nacher

sinfin.digital