Zlámalová vysvětluje: Proč mají ženy nižší platy?

„Je to velké téma a nehledej v tom diskriminaci,“ říká Lenka Zlámalová, analytička a hlavní komentátorka vydavatelství Czech News Center spolupracovnici Info.cz Nikole Hogh.

Odkazuje přitom na Claudii Goldinovou, která v roce 2023 získala Nobelovu cenu za prohloubení znalostí o uplatnění žen na trhu práce.

Goldinová, profesorka historie na Harvardu, zkoumala rozdíly ve výdělcích mezi muži a ženami. Přestože v průběhu času docházelo k modernizaci, hospodářskému růstu a rostoucímu podílu zaměstnaných žen, rozdíly ve výdělcích se po dlouhou dobu téměř nesnižovaly.

Podle Goldinové lze velkou část rozdílů ve výdělcích vysvětlit odlišnou volbou povolání a vzdělání. Nůžky v příjmech žen a mužů ve stejném povolání se dnes z velké části rozevírají při narození prvního dítěte. To potvrzuje i Lenka Zlámalová: „Po prvním dítěti klesá příjem. Je to logické. Zatímco žena byla doma, muži makali, zvyšovali si svoje kariérní vyhlídky atd. Je to vlastně velmi spravedlivé. Je to něco za něco.“

Lenka Zlámalová upozorňuje, že je to otázka volby a že žena nemůže mít všechno najednou – děti i kariéru. To ale nebrání vzniku situací, kdy se žena dobrovolně rozhodne nemít děti nebo doma s dětmi zůstane muž. „Žena může mít děti i kariéru, ale nebude v tom oboru špička. Máš jeden čas, jednu energii, jeden den, kdy se to musí zvládnout. Je to prostě volba žen.“

Lenka Zlámalová zdůrazňuje, že je to také otázka preferencí a vysvětluje to na případě lékařek. „Je hodně očařek a zubařek, ale málo žen-chirurgů,“ říká Lenka Zlámalová, čímž odkazuje na rčení, že muž a žena jsou si rovni, ale nejsou stejní.

Proč jsou největší rozdíly mezi platy mužů a žen v Německu a Česku a naopak nejmenší v chudším Rumunsku nebo extrémně bohatém Lucembursku? Pusťte si novou epizodu podcastu Lenka vysvětluje.

sinfin.digital