Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

11 tváří za Zemanem. Kdo jsou lidé, které Zeman označil za svoje přátele?

11 tváří za Zemanem. Kdo jsou lidé, které Zeman označil za svoje přátele?

Supermanažer ČEZu Daniel Beneš, kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou, pražský podnikatel Jaromír Soukup nebo politici Milan Chovanec a Tomio Okamura. Tito lidé se objevili za zády Miloše Zemana během jeho prezidentské děkovačky. Co jejich účast v prezidentově vnitřním kruhu znamená?

1. Daniel Beneš – Šéf energetického gigantu ČEZ. V posledních měsících se opakovaně spekulovalo o tom, že by v čele společnosti mohl skončit. Jeho účast mezi lidmi, které Zeman označil za svoje přátele, vysílá jasný signál: Beneš zůstane tam, kde je.

2. Jaroslav Hlinovský – Šéf Zemanova kabinetu, muž, který svou kariéru začal ve stínu Miroslava Šloufa, pokračoval přes obchody s obnošeným šatstvem a nakonec skončil jako strážce vnitřního důvěrného kruhu prezidenta republiky. Jeho role zůstává nezměněná. Je pro Zemana nepostradatelný.

3. Daniel Hůlka – Zpěvák, zřejmě jediný člověk, na jehož kariéru nebude mít účast v kruhu „Zemanových přátel“ žádný vliv.

4. Milan Chovanec – Exministr vnitra, politik ČSSD. V roce 2013 se pokusil v rámci takzvaného lánského puče svrhnout tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Další čtyři roky byl ministrem vnitra, aby nakonec znovu skončil v náruči prezidenta republiky. Jeho úloha je jasná. Má pomoct přivést ČSSD do právě sestavované druhé vlády Andreje Babiše.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

5. Vratislav Mynář – Hradní kancléř v kritických okamžicích na Hradě v posledních týdnech čelil reálné hrozbě odvolání. Ta teď nejspíš pominula. Miloš Zeman už dříve slíbil, že pokud Mynář nezíská odpovídající stupeň prověření, odvolá ho. Pokud by k této variantě nakonec došlo, pak se Mynář nemusí bát. Jak je vidět na Martinu Nejedlém, pozice externího poradce, který prověrku nepotřebuje, může být šikovným východiskem.

6. Alexandra Mynářová – Manželka kancléře Vratislava Mynáře. Pracuje v TV Barrandov, kde uvádí zprávy a má také pořad Vlivní, kde zpovídá osobnosti jako je hradní mluvčí Jiří Ovčáček, režisér Zdeněk Troška nebo hudebník Michal David. Z moderování pořadu Týden s prezidentem byla rychle odstavena. Na Hradě zastává roli „první dámy pro reprezentativní události." 

7. Martin Nejedlý – Externí prezidentův poradce. Za svoje neprůhledné vztahy s ruským prostředím byl v předvolební kampani jednou z nejkritizovanějších osobností ze Zemanovy suity. Dalších pět let bude mít Nejedlý volnou ruku. To je mimořádně důležitá zpráva v kontextu dodávek pro český jaderný průmysl. Ruské firmy jako třeba konsorcium ROSATOM to budou mít o stupínek snazší, jejich konkurence, zejména americký Westinghouse, těžší.

8. Tomio Okamura – Šéf populistické strany SPD měl v úmyslu sám kandidovat na prezidenta. Nešlo o nic jiného než o vydírání Miloše Zemana. Ten mu slíbil, že se pro jeho stranu pokusí vyjednat vládní angažmá. Všechno nasvědčuje tomu, že na to teď dojde. Sám Okamura si dělá zálusk na funkci, ve které by byl co nejvíc vidět.

9. Jaromír Soukup – Pražský podnikatel dal Miloši Zemanovi v posledních měsících k dispozici svoje média TV Barrandov nebo časopis Týden. Pozice „přítele Miloše Zemana“ Soukupovi dává do ruky silnější karty pro jednání s Jaroslavem Tvrdíkem a vedením čínské společnosti CEFC, jejíž majetkový vztah k Soukupovu podnikání je předmětem mnoha spekulací.

10. a 11. Ivana a Kateřina Zemanovy – Prezidentova manželka a matka zůstanou v dalších letech stejně neviditelné jako dosud. Na veřejnosti se objeví, jen pokud to bude nějak prospěšné pro politické zájmy Miloše Zemana.

Alex Mynářová je těhotná. Podrobnosti najdete zde>>>

 

360p
Tři otázky pro Miloše Zemana

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek