Volby 2018: 11 tváří za Zemanem. Kdo jsou lidé, které Zeman označil za svoje přátele? | info.cz

Články odjinud

11 tváří za Zemanem. Kdo jsou lidé, které Zeman označil za svoje přátele?

Supermanažer ČEZu Daniel Beneš, kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou, pražský podnikatel Jaromír Soukup nebo politici Milan Chovanec a Tomio Okamura. Tito lidé se objevili za zády Miloše Zemana během jeho prezidentské děkovačky. Co jejich účast v prezidentově vnitřním kruhu znamená?

1. Daniel Beneš – Šéf energetického gigantu ČEZ. V posledních měsících se opakovaně spekulovalo o tom, že by v čele společnosti mohl skončit. Jeho účast mezi lidmi, které Zeman označil za svoje přátele, vysílá jasný signál: Beneš zůstane tam, kde je.

2. Jaroslav Hlinovský – Šéf Zemanova kabinetu, muž, který svou kariéru začal ve stínu Miroslava Šloufa, pokračoval přes obchody s obnošeným šatstvem a nakonec skončil jako strážce vnitřního důvěrného kruhu prezidenta republiky. Jeho role zůstává nezměněná. Je pro Zemana nepostradatelný.

3. Daniel Hůlka – Zpěvák, zřejmě jediný člověk, na jehož kariéru nebude mít účast v kruhu „Zemanových přátel“ žádný vliv.

4. Milan Chovanec – Exministr vnitra, politik ČSSD. V roce 2013 se pokusil v rámci takzvaného lánského puče svrhnout tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Další čtyři roky byl ministrem vnitra, aby nakonec znovu skončil v náruči prezidenta republiky. Jeho úloha je jasná. Má pomoct přivést ČSSD do právě sestavované druhé vlády Andreje Babiše.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

5. Vratislav Mynář – Hradní kancléř v kritických okamžicích na Hradě v posledních týdnech čelil reálné hrozbě odvolání. Ta teď nejspíš pominula. Miloš Zeman už dříve slíbil, že pokud Mynář nezíská odpovídající stupeň prověření, odvolá ho. Pokud by k této variantě nakonec došlo, pak se Mynář nemusí bát. Jak je vidět na Martinu Nejedlém, pozice externího poradce, který prověrku nepotřebuje, může být šikovným východiskem.

6. Alexandra Mynářová – Manželka kancléře Vratislava Mynáře. Pracuje v TV Barrandov, kde uvádí zprávy a má také pořad Vlivní, kde zpovídá osobnosti jako je hradní mluvčí Jiří Ovčáček, režisér Zdeněk Troška nebo hudebník Michal David. Z moderování pořadu Týden s prezidentem byla rychle odstavena. Na Hradě zastává roli „první dámy pro reprezentativní události." 

7. Martin Nejedlý – Externí prezidentův poradce. Za svoje neprůhledné vztahy s ruským prostředím byl v předvolební kampani jednou z nejkritizovanějších osobností ze Zemanovy suity. Dalších pět let bude mít Nejedlý volnou ruku. To je mimořádně důležitá zpráva v kontextu dodávek pro český jaderný průmysl. Ruské firmy jako třeba konsorcium ROSATOM to budou mít o stupínek snazší, jejich konkurence, zejména americký Westinghouse, těžší.

8. Tomio Okamura – Šéf populistické strany SPD měl v úmyslu sám kandidovat na prezidenta. Nešlo o nic jiného než o vydírání Miloše Zemana. Ten mu slíbil, že se pro jeho stranu pokusí vyjednat vládní angažmá. Všechno nasvědčuje tomu, že na to teď dojde. Sám Okamura si dělá zálusk na funkci, ve které by byl co nejvíc vidět.

9. Jaromír Soukup – Pražský podnikatel dal Miloši Zemanovi v posledních měsících k dispozici svoje média TV Barrandov nebo časopis Týden. Pozice „přítele Miloše Zemana“ Soukupovi dává do ruky silnější karty pro jednání s Jaroslavem Tvrdíkem a vedením čínské společnosti CEFC, jejíž majetkový vztah k Soukupovu podnikání je předmětem mnoha spekulací.

10. a 11. Ivana a Kateřina Zemanovy – Prezidentova manželka a matka zůstanou v dalších letech stejně neviditelné jako dosud. Na veřejnosti se objeví, jen pokud to bude nějak prospěšné pro politické zájmy Miloše Zemana.

Alex Mynářová je těhotná. Podrobnosti najdete zde>>>

 

Tři otázky pro Miloše Zemana autor: Lukáš Červený

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Držme hospodským palce. Zrovna oni by ale neměli dojit stát za „koronáč“

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Po více než dvou měsících dnes otevírají restaurace. Není to úplně ostrý restart. Povinné rozestupy mezi hosty jim snížily počet míst, která jim vydělávají peníze. Turistické podniky sice otevřou dveře, nemají ale turisty. A nemálo lidí taky návštěvu restaurace odloží, protože se buď pořád bojí nákazy, nebo šetří – případně obojí. Držme proto restauratérům palce, svět bez restaurací je totiž smutný.  

Restauratéři a hospodští byli jedni z prvních, kdo po plošném uzavření služeb začal mluvit o hromadných žalobách na stát za ušlé tržby i zisky. Jménem rychle založené Asociace restauratérů (APRON) poslali už koncem března vládě otevřený dopis, v němž kromě jiného žádali finanční kompenzaci škod.

Dopis podepsali přední restauratéři a svou televizní slávou ho jako obvykle zaštítil Zdeněk Pohlreich, jehož novináři vytěžili až „do morku“ kosti. Pohlreich v rozhovorech mluvil trochu jako v Ano, šéfe!, hromadné žaloby restauratérů na stát ale zmiňoval nejen on. „Vzhledem k tomu, co nás uzavření každý den stálo, bychom se nechovali jako řádný hospodář, pokud bychom se nepokusili kompenzace získat,“ prohlásil například Jan Boroš, manažer několika pražských restaurací, včetně dvou Potrefených Hus.

Link

Proč ne, mohli bychom to zkusit všichni, komu koronáč zredukoval rozpočet. Pak bychom ale nejspíš i v restauracích místo vaření tiskli peníze, protože bychom se prostě nedopočítali. Ironie ovšem je, že zrovna restauratéři by měli stát „dojit“ až jako poslední. „Za celou dobu jsme nikdy nenechali žádné dluhy u našich zaměstnanců, pronajímatelů, dodavatelů ani partnerů a nikdy jsme neměli žádné pohledávky vůči státu,“ píše se například v úvodu zmíněného otevřeného dopisu, který podepsal i Emanuele Ridi nebo Tomáš Karpíšek z Ambiente.

Bohužel i mezi restauratéry se ale najdou ti, co svým dodavatelům vína či masa aplikovali koronáč dávno před koronavirem. Prostě jim neplatili faktury, i když mohli, což je v gastronomii takový hezký český zvyk. A když teď tuhle medicínu pocítili na vlastní kůži od hostů, kteří do jejich podniku nemohli přijít, chtějí se najednou soudit. A nejen to.

Kompenzace od státu v podstatě žádají podnikatelé, kteří na něj jinak rádi zapomínají, když se jim daří. Právě gastronomie je totiž jedním z posledních oborů, který stále pracuje s hotovostí, což umožuje velkoryse kreativní přístup k podnikání. Populární jsou proto černí zaměstnanci, minimální platy doplácené z nedaněné hotovosti a taky pravidelná insolvence, čímž se zbavíte finančních závazků, zatímco pod novou firmou pokračujete stejně dál. Smyslem všech těchto triků je samozřejmě co nejvíc oškubat stát.   

Link

„Potřebujeme, aby stát plnil svoji funkci. Platíme daně, sociální a zdravotní pojištění, a tak by mělo nastat nějaké plnění. Teď je to nejvíc zapotřebí,“ apeloval na vládu Pohlreich v pořadu Prostor X. Ano, většina předních restaurací funguje „legálně“, ostatně proto jejich majitelé často podporovali i zavedení EET, které aspoň část tržeb „zlegalizovalo“ a nesměrovalo směrem k nenáviděné státní kase. Jenže jinak je právě „gastro“ divočinou, kde placení všech možných daní nepatří do byznys plánu. 

Vyrazil jsem do své oblíbené restaurace hned, když mohla už před dvěma týdny otevřít aspoň zahrádku. Byl to skvělý pocit a nešlo jen o jídlo. Kdo by ještě před třemi měsíci řekl, že právě návštěva restaurace člověku zase vrátí pocit svobody a návratu k normálu. Přesto právě za koronáče někteří restauratéři propásli ideální moment mlčet. -1