KOMENTÁŘ: Voliči dali Zemanovi a jeho lidem volnou ruku. Nebudou brát ohledy na nikoho

27. 01. 2018 • 16:50

Vstupovat do prezidentských voleb z pozice prezidenta je pořád výhoda, kterou je pro kohokoliv těžké překonat. Zároveň to znamená, že voličům vůbec nevadí, že prezidentovi dávají prakticky volnou ruku. Zemanovu politickou kariéru už prakticky nic nemůže ohrozit a dnešním vítězstvím se definitivně zapsal do učebnic jako nezpochybnitelný hegemon. Dokázal zvítězit v parlamentních volbách a dokázal dvakrát zvítězit v přímé prezidentské volbě. Je jedno, co si o něm myslíte, ale je zřejmé, že Zeman dokáže voliče oslovit nejlépe ze všech politiků od roku 1989.

Je také zřejmé, že realita Prahy se zbytku Česka stále vzdaluje a dnes působí spíš jako stát ve státě. V minulosti hlavní město dokázalo s volbami pořádně zahýbat. Dnes volí diametrálně jinak, ale už nedokáže strhnout zbytek republiky. Je to do značné míry dáno osobou Miloše Zemana, který dokáže obracet zbytek země proti Praze.

Jedno je jisté. Se Zemanem na Hradě nepochybně nebude nuda. Nudit se nebude ani premiér v demisi Andrej Babiš. Ten sice s prezidentem uzavřel předvolební pakt, ale Zeman teď nemá důvod, aby šéfovi hnutí ANO příliš nadbíhal. Naopak ho bude moci donutit sestavit vládu, která bude zcela dle jeho představ a budou v ní sedět Zemanovi lidé. Varianta vlády ANO, KSČM a SPD je po dnešku zcela reálná. Ať už to bude s jejich přímou účastí, či nikoliv.

A o svůj díl se asi bude hlásit i ČSSD, jak naznačuje osobní účast prozatímního šéfa strany Milana Chovance v Zemanově štábu. Nový symbol oportunismu připomeňme jen ve zkratce: někdejší lánský pučista, později kající se po boku na Hradě tolik nenáviděného premiéra Sobotky, využil situaci a přinesl Zemanovi ČSSD tak říkajíc na podnose.

Pokud Babiš vyzýval Zemana k výměně poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře, tak to se po dnešku rozhodně nestane. Jejich lobbistická síla naopak nikdy nebyla větší. Dá se skutečně očekávat, že Zemanův tábor bude mít silné zastoupení ve vládě, ovládne státní společnosti a Babiš bude do značné míry jeho rukojmím. Prezident může zastavit Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo, ale prakticky neexistuje důvod, proč by to dělal. Ovšem ani Václav Klaus neměl na konci svého funkčního období důvod vyhlašovat natolik rozsáhlou amnestii. A přesto to za nejasných okolností udělal.

Velký otazník visí nad zahraničně-politickou orientací Česka. Není pochyb o tom, že vyhrála politická síla, která je výrazně orientovaná na východ. Zeman sice tvrdí, že je eurofederalista, ale zároveň se nijak nebrání referendu o setrvání v Evropské unii. Pro odpůrce členství v EU je nyní prakticky ideální situace. KSČM a SPD ve vládě, nebokabinet podporující, a Nejedlý s rozsáhlým napojením na Rusko budou mocnější než kdy dřív. Pro Rusy musí být představa Czexitu velmi lákává.

Jedinou bariérou konání referenda tak bude sám Babiš. Spíš jeho snaha zůstat respektovanou osobností na západ od České republiky. A je tu také zájem podnikatelských skupin, které by vystoupení z Evropské unie nepochybně poškodilo.

Výhra Zemana je ovšem také signálem pro demokratické strany v Poslanecké sněmovně. Teď už prakticky neexistuje rozumný důvod, proč by neměly jednat s hnutím ANO. Neexistuje důvod, aby ve vládě zasedly nedemokratické strany a Zemanovi lidé. Pokud se ty ostatní s Babišem nedohodnou, ponesou na případném „černém“ scénáři svůj podíl.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>