Volby 2018: Debatu odmoderuje Železný, věří bookmakeři. Koho vyšlou ostatní televize? Zde jsou možní adepti | info.cz

Články odjinud

Debatu odmoderuje Železný, věří bookmakeři. Koho vyšlou ostatní televize? Zde jsou možní adepti

Současná hlava státu přislíbila před druhým kolem prezidentských voleb účast ve čtyřech debatách, Jiří Drahoš, který s ním svede finální souboj o Hrad, ale reagoval na Zemanův původní plán a zatím zřejmě počítá jen se dvěma. Alespoň jedna z nich by se podle jeho slov měla konat pod záštitou České televize. Právě tam ale není zdaleka jasné, kdo by se měl moderace této debaty ujmout, Václav Moravec se totiž nechal slyšet, že on to rozhodně nebude. Kdo by ho mohl nahradit a kdo by mohl stát mezi kandidáty na ostatních televizích? 

Podle mediální analytičky Martiny Vojtěchovské by to měl být rozhodně někdo, kdo je podobný duel schopný ustát. „Musí být profesně velmi zdatný, protože ukočírovat podobnou debatu vůbec není snadné. V tomto případě by měl také dokázat kandidáty usměrnit, a to hlavně v případě, pokud se uchýlí ke lžím. A především by měl být nestranný. Myslím si, že lidí, kteří těchto kvalit dosahují, tady moc není a zrovna Václav Moravec je v tomto ohledu jeden z nejzkušenějších,“ říká Vojtěchovská pro INFO.CZ.

Česká televize

V případě České televize, která debatu odvysílá ve čtvrtek od 20 hodin, se nabízí hned několik kandidátů, kteří by mohli zaujmout místo po Václavu Moravcovi. Tím prvním je bezesporu Jakub Železný, novinář a rozhlasový a televizní moderátor, který v České televizi působí od roku 1999. Hlavní zpravodajskou relaci ale uvádí až od roku 2012, předtím spolupracoval například na publicistických pořadech Špona nebo Události, komentáře. Na Jakuba Železného sází i bookmakeři, šance, že se očekávaného duelu ujme právě on, je podle nich 1,8:1.

Ve hře ale zůstávají i jiné tváře. Jednou z nich by mohl být Tomáš Drahoňovský, reportér a moderátor zpravodajství a pořadu Týden v politice. Ještě než v roce 2014 vstoupil na půdu veřejnoprávní televize, pracoval v televizi Prima, Českém rozhlase nebo Lidových novinách. Na kurzovní nabídce se ale objevují i jména jako je Marcela Augustová, Daniela Písařovicová, Světlana Witowská nebo už zmíněný Václav Moravec.

Televize Nova

Debata mezi Jiřím Drahošem – pokud přijme pozvání – a Milošem Zeman na Nově by měla proběhnout v neděli 21. ledna od 20 hodin. Tím, kdo se postaví mezi současného prezidenta a jeho vyzyvatele by mohl být moderátor Televizních novin Rey Koranteng. Na televizních obrazovkách se poprvé objevil v roce 1994, tehdy ale ještě coby moderátor počasí.

V úvahu připadá také Markéta Fialová, která se podobné role zhostila již před pěti lety, tedy před historicky první přímou volbou české hlavy státu. V roce 2013 provedla diváky šesti debatami a moderovala i takzvanou superdebatu před druhým kolem, v němž se současný prezident Miloš Zeman utkal s Karlem Schwarzenbergem. Markéta Fialová moderuje Televizní noviny od roku 2005, poprvé se ale před kamerou ocitla v době, kdy pracovala v Premiéra TV (dnes FTV Prima).

FTV Prima

Dalším místem, kde by se mělo jedno ze čtyř setkání dvou kandidátů uskutečnit, je televize Prima. Kdo se dvou kandidátů ujme, ale televize zatím nesdělila, na mysl jako první padnou moderátoři diskusního pořadu Partie, tedy Terezie Kašparovská nebo Tomáš Hauptvogel, kteří se spolu na televizních obrazovkách objevují od roku 2013.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

TV Barrandov

V případě televize Barrandov, která by měla být tím čtvrtým místem, kde se Jiří Drahoš s Milošem Zemanem utkají o hlasy nerozhodnutých voličů, je volba moderátora zřejmě jasná. V poslední době se v pořadech, kde jsou hosty přední čeští politici, neobjevuje nikdo jiný než Jaromír Soukup, který je zároveň i vlastníkem a generálním ředitelem zmíněné televize.

Od roku 2017 na TV Barrandov začal Jaromír Soukup moderovat hned několik pořadů. Jedním z nejznámějších je bezesporu Týden s prezidentem, s jeho jménem je spojena i talkshow Instinkty Jaromíra Soukupa, pořad Aréna Jaromíra Soukupa, Kauzy Jaromíra Soukupa a diskusní pořad Duel Jaromíra Soukupa. Před nedávnem si za tyto počiny vysloužil anticenu Zlatý citrón v rámci udílení cen TrilobitTu mu pořadatelé udělili za „neuvěřitelné konferování „diskusních“ pořadů v TV Barrandov, které jsou bizarním koktejlem diletantství a účelového politického aktivismu.“

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se na jedné straně nechá od premiéra peskovat jako malý kluk, na druhé straně si troufne postavit se soudu, který už jednou zrušil jeho „koronavirová“ nařízení coby neústavní. Submisivita spojená s arogancí je u ministra špatná kombinace.

Je utrpením sledovat, co všechno si Vojtěch nechá líbit, aniž by praštil pěstí do stolu. Neslavná scénka, kdy ho „vyšetřovatel“ Babiš vyslýchal v přímém přenosu a chtěl slyšet „jméno“, byla jen začátek. Jindy premiér napomínal ministra jako školáka při oznamování vládního usnesení na tiskovce. Na další se ho ptal, zda je vůbec členem ANO, jako by ho neznal. A vrcholem všeho bylo, když za jeho zády vyjednával o angažmá náměstka Prymuly.

Kdyby jakýkoli jiný podřízený bez vědomí ministra šel za předsedou vlády domlouvat si místo – teoreticky třeba i to Vojtěchovo – musel by letět na vteřinu. Takové porušení subordinace nelze tolerovat. Ministr se ale zmohl jen na to, že Prymulovi vyčetl, jak o něm nepěkně hovořil. To je irelevantní. Vyhazov si Prymula zasloužil už za to, co udělal, i kdyby pak mlčel. Teprve když bylo jasné, že Babiš náměstka zaměstná u sebe a neudělá z něj nového ministra zdravotnictví, Vojtěch „srdnatě“ prohlásil, že si jeho další působení na svém ministerstvu nedokáže představit.

Link

Jistě, Vojtěch není v okolí šéfa hnutí ANO zdaleka jediný masochista. Jiná povaha totiž v jeho blízkosti dlouho nevydrží, což dokládá velmi dlouhá řada osobností, které do toho s Babišem „šly“ v roce 2013 a postupně otočily. Jenomže Vojtěcha máme až příliš na očích, jeho ponížení je příliš hluboké a moc, kterou právě teď soustředí ve svých rukách, příliš obrovská – a může velkému množství lidí narušit život a byznys.

Ministr zdravotnictví dal najevo, že na rozdíl od Prymuly se s občany, firmami, a dokonce soudci nijak párat nehodlá. Jak devótně vystupuje vůči premiérovi, o to sebevědomější je, co se týká opatření, která zásadně nabourávají základní ústavní práva a svobody. Když mluví o tom, že nehodlá respektovat soudní rozhodnutí nezávislé justice – protože prý jde jen o názor jednoho soudce – je to úplně jiný Vojtěch. A nařízení, která mu soud jednou se zdrcujícím odůvodněním zrušil, protože k nim ministr nebyl oprávněn, vyhlásil po konci nouzového stavu klidně znovu.

Vojtěch si netroufne vyhodit svého podřízeného, protože je oblíbencem Andreje Babiše, ale troufne si vyhlašovat omezení našich svobod, aniž by k tomu byl delegován ústavním krizovým zákonem. O představitelích soudní moci se vyjadřuje způsobem, jako by šlo o subalterní vládní úředníky, jejichž názor není závazný. Máme tedy ministra zdravotnictví, který se bojí premiéra, ale nebojí se soudu. V demokratickém právním státě by to mělo být opačně.

Link

Může se zdát, že jsem ohledně mladého ministra příliš příkrý. Jenomže o Adama Vojtěcha tu vlastně nejde. Jde o to, aby se u nás nezabydlel model vládnutí, kdy despotický šéf všechno a všechny řídí s pomocí lidí, jimž nevadí, že ministry a poslance považuje asi tak za stejně důležité, jako poslíčky či řidiče, a dle toho s nimi zachází. Slovo „zastupitelská“ ve spojení s demokracií má zásadní význam. Delegujeme moc ve víře, že se dostane k moudrým silným lidem, jež nás zastoupí lépe, než my sami, ne k sadistům a masochistům.

Demokracie zkrátka není možná bez demokratů, tedy lidí, kteří se řídí heslem „před mocnějšími se nehrb a po slabších nešlapej“. Vojtěch a další, kteří se dnes pohybují v kuloárech moci, to mají obráceně. Kdo si bez odporu nechá vzít vlastní svobodu a důstojnost, ten je pak s nesnesitelnou lehkostí bere druhým.