Obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už jako premiér, říká pro INFO.CZ jeho exporadce Šarapatka | info.cz

Články odjinud

Obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už jako premiér, říká pro INFO.CZ jeho exporadce Šarapatka

Jaký byl Miloš Zeman jako premiér? A jak se od té doby změnil? A měl by se znovu ucházet o post na Hradě? Nejen o tom jsme hovořili s jeho exporadcem a dlouhodobým kritikem Zdeňkem Šarapatkou, který v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ prezidenta nešetří. Podle Šarapatky Zeman pohrdal obyčejnými lidmi už v čase, kdy byl předsedou české vlády. Avšak zatímco tehdy byl podle jeho mínění současný prezident horlivým příznivcem Evropy a NATO, a navíc výkonným tahounem menšinové vlády, v současnosti ho označuje za kolaboranta Kremlu a loutku oligarchů. „Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysává daně a dotace,“ říká Šarapatka s tím, že Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem.

Je to už téměř dvacet let, co jste začal dělat poradce tehdejšímu předsedovi vlády a současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Jak k tomu došlo?

Nečekejte konspirace; byla to spíš náhoda. Můj tehdejší šéf, generální ředitel největší české tiskárny, mi jako zřizovatel střední polygrafické školy zadal coby jejímu řediteli výrobu volebních letáků pro kandidáty ĆSSD v obvodu školy. Prostě běžná výrobní zakázka, jakými si škola přivydělávala na svůj provoz. A mezi nimi byli Zemanovi mladí spolupracovníci. Ti mě po čase doporučili jako poradce premiéra pro školství.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Z ředitele školy jste postoupil rovnou na post poradce premiéra?

Nezapomeňte, že v roce 1998 na sociální demokracii nestály extra fronty odborníků. A protože byl zrovna v té době na Miloše Zemana uražený jeho nohsled Šlouf, který po něm chtěl i přes bariéru lustračního zákona křeslo vedoucího Úřadu vlády a ne „jen“ pověřeného šéfa premiérových poradců, přijal mě Zeman i bez něj.

Jak se ovšem záhy ukázalo, ke Šloufově značné nelibosti. Byl jsem totiž jediný, koho premiérovi nepřivedl on sám a navíc jsem nepocházel z jeho party exaparátčiků ÚV KSČ a ÚV SSM, kterou pak Zemana obklopil. Brzy mezi námi vznikla válka, byl jsem cizorodé těleso. Předtím jsem Zemana osobně vůbec neznal.

Kompletní profil Miloše Zemana naleznete zde.>>>  

A jak na Miloše Zemana z této doby vzpomínáte jako na člověka?

Sám asi tušíte, že nelze srovnávat nesrovnatelné. Tehdy to byl ještě chlap, ne zbabělec. Neschovával se za ansámbl obskurních figurek typu Ovčáčka nebo Mynáře, nepotrpěl si na opulentní ceremonie a monarchistické manýry, ani na okázalé policejní manévry kolem sebe. Přestože byl do značné míry manipulován svým Šloufem, míval dokonce nadhled a občas i sebereflexi. I přes denní čtyřicítku cigaret a nutkavou zálibu v alkoholu bez ohledu na množství a pořadí, zvládal nálož premiérských povinností.

Jeho bonmoty bývaly skutečně bonmoty a ne trapnými odrhovačkami samolibého starce, který se zamiloval sám do sebe a – pardon – zblbnul z funkce. Ovšem obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už tenkrát. Paradoxně pak těmi, kteří jej měli za lidového vladaře a tátu dolních deseti milionů. Úspěch má totiž dodnes za životní mantru a neúspěch za totální neschopnost a nebetyčnou ubohost. A je mu přitom úplně jedno, jaké má kdo pro úspěch výchozí podmínky.

A jaký byl Zeman premiér?      
   
Rozhodně lepší než prezident. Doma výkonný tahoun menšinové vlády, v zahraničí politik, akceptovaný evropskými kolegy. Byl také horlivý příznivec Evropy a NATO, určitě ne jako dnes kolaborant Kremlu. Zahraniční politika ho tenkrát ještě bavila a naplňovala podstatně víc, než bůčková turné po českých návsích za milióny z krajských kas. Nebál se návštěv na Západě, na východ jezdil podstatně méně. Dneska jej demokratický svět nebere, mám jej totiž za ruského švába a pouhou loutku ruských i domácích oligarchů.

To jsou silná tvrzení. Koho konkrétně máte mysli?

Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysávat daně a dotace. Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem. O ruských obchodních zájmech jeho poradce Nejedlého, o němž se dá s nadsázkou dočíst leda to, že se narodil a pak žil v Rusku a že zbožňuje Putina, ani nemluvě.

Miloš Zeman nesleduje zájmy vlasti, ale zájmy cizího byznysu, který má s českou ekonomikou jen málo společného. Je to nejvýše postavený lobbista oligarchů, placený z našich peněz. S drzostí sobě vlastní a tragickým obdivem nostalgiků, kteří jej mají za druhého Zápotockého nebo Gottwalda.

Pokud bychom se ještě vrátili v čase, jako premiér podle vás vládl zemi dobře?  
   
Doma ujížděl na nereálných slibech typu akce Čisté ruce, které skončily fiaskem. Premiérské výhrůžky, koho všeho dostane „do tepláků“, možná budily chvíli rozruch, ale v kriminále nakonec skončil jen jeho vlastní ministr financí. Klientelismus a mafiánské praktiky svého šéfporadce mu přitom nevadily nebo dělal, že je nevidí. Ani servilita jeho oblíbené „Mařenky“, jak něžně oslovoval Marii Benešovou, která mu v roli nejvyšší státní zástupkyně chodila vykládat do premiérské pracovny novinky z vyšetřování, nějak zvlášť nepomohla.

Přesto vládl s obrovským nasazením a nemalou autoritou a dlužno říci, že ne úplně špatně. Nikdy ale nezažil koaliční kabinet, vládl jen menšinově díky opoziční smlouvě. Žádné souboje s koaličními partnery, jen absolutní vládní moc. A vedle „oposmlouvy“ měl ještě jedno společné s Václavem Klausem. Oba nesnášeli Václava Havla. Jeho demokratické hodnoty je příšerně dráždily a popuzovaly. Opovrhovali jimi. A do jisté míry i Havlem samotným. Na to by si měl Miloš Zeman vzpomenout zrovna v těchto dnech.      
     
Jaký byl Zeman vlastně šéf?

Náročný. Inteligentní. Nekompromisní. Zarytý a často neústupný. Občas i vtipný. Buď měl bezvýhradně rád, nebo nenáviděl. Jinak to neumí ani dodnes. Mstivý až za hrob. Nepraktický v běžných privátních situacích. Nic mezi tím, leda lhostejnost a něco jako spotřební personalistika: po použití zahodit. Právě tuhle metodu v něm posiloval Miroslav Šlouf. Ten, který na ni po prezidentské volbě v roce 2013 u Zemana paradoxně sám dojel. Ten šok v jeho tváři, když ho nepustili za čerstvě zvoleným prezidentem, jehož kariéru vlastnoručně vybudoval, je nezapomenutelný.

Lidé, kteří mu byli na blízku, často vzpomínají na jeho mimořádnou paměť. Můžete to potvrdit? Jaké další jeho vlastnosti byste vypíchl?

Fotografická paměť, kombinační schopnosti, talent k improvizaci plus suverénní chování tu obstojně doplnily nijak extra oslnivé vzdělání. Vysoká ekonomická nepatřila za komunistů s výjimkou zahraničního obchodu k těm úplně nejelitnějším školám. Miloš Zeman sice mnoho načetl, ale určitě to nebyl génius.

Pozorný posluchač jeho vystoupení totiž časem dospěje k poznání, že spolu se zažitou technologií moci jen znovu a znovu kombinuje už mnohokrát vyslovené pasáže a obraty. Zasazuje ty samé věty a obraty do nových kontextů. O vtipech ani nemluvě, ten o Claudii Schifferové a Zemanovi s Klausem v nebi je evidentně jediný, který si kdy vůbec zapamatoval. A všude ho „jede“ dodnes.

Legendární je také jeho kladný vztah k alkoholu, ostatně Zeman se náklonností ke sklence vína nebo kořalky nikdy netajil. Předseda Ústavního soudu a ministr spravedlnosti v Zemanově vládě Pavel Rychetský o tom mluví v knižním rozhovoru s Tomášem Němečkem, prý se alkohol podával i na jednání vlády…

Jak se chcete s něčím tajit, když to neumíte ovládnout.  V premiérské pracovně to občas vypadalo jako po degustaci lihovin v soutěži družstev. A lze vytušit, že se od těch časů mnoho nezměnilo. Jen výdrž a sebekontrola tu zjevně klesá s věkem a v kombinaci s prezidentovými chorobami. Ale první liga se pije nejspíš dál i na Hradě. Tipoval bych, že tam už nějaký čas frčí Stoličnaja…   

Už jste to zmínil, výrazný vliv na něj měl dlouhé roky Miroslav Šlouf. Co byste o tandemu Šlouf-Zeman řekl?

Láska, která nedošla až za hrob. Šlouf, coby Zemanův stvořitel, investoval do jeho kariéry hodně, a hodně z ní také získal. Svého času obrovský vliv, strategické informace, nejeden tučný byznys, rehabilitaci bolševického papalášství a mocné kontakty i chuť mocensky účtovat s oponenty. A taky budoucnost bez finančních vrásek, jistou nedotknutelnost.

Byla to symbióza, která oběma pánům vzájemně ladila a vyhovovala.  Až do prezidentských voleb v roce 2013 šlo o neotřesitelné přátelství. Než Šloufa odstavila od Zemana hradní klika Nejedlého a Mynáře. Miloš Zeman se zachoval, jak jej to sám Šlouf naučil: použil jej a vyhodil.
    
Vy jste se s ním nakonec nerozešel úplně v dobrém, můžete k tomu něco říct? Kdy přesně a za jakých okolností se tak stalo?

To je na román, ne na rozhovor. Tak aspoň stručně. Jeden z poradců premiéra Zemana sepsal tajný plán na veřejnou diskreditaci tehdejší populární političky ČSSD Petry Buzkové. Byla výraznou a velmi populární vnitrostranickou kritičkou premiéra a Šloufova svazáckého hnízda na Úřadu vlády. Autor hanopisu a můj kolega poradce premiéra Vratislav Šíma, nazval hanopis podle iniciál Buzkové PB, jinak značky olova.

Petra Buzková měla být skrz média účelově skandalizována za smyšlené týrání své malé dcery, plánovali i skandál s její smyšlenou prostitucí atd. Hanopis měl být naplňován ve veřejnoprávním Českém rozhlase, jehož tehdejší ředitel Kasík byl Šloufovi velmi blízký skrz jejich společného přítele pana Srbu. Ano toho Srbu, který si později odseděl roky za plánování vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Ostatně v Českém rozhlase měl jak autor Olova i sám Šlouf svazácké exkolegy přímo v redakcích. A jsou tam podle mých informací dodnes. Olovo mělo být ale šířeno i v bulváru. O to se měl zase postarat vlivný mediální boss a v jedné osobě partner televizní moderátorky, která nám tak ráda dává slovo.

Zpět k vašemu odchodu. Jak jste se o Olovu dozvěděl?

Šíma mi vše sám prozradil s tím, že to je pro něj hračka, byl totiž někdejším podřízeným Šloufa na ÚV SSM coby odborník na propagandistické kampaně. Nebyla to ovšem jen jeho sólo akce. Šéfporadce premiéra o ní věděl. Petra Buzková byla velkou nadějí jiné, mladší a modernější ČSSD. Václav Havel ji dokonce zmínil jako svoji možnou nástupkyni. Zeman ji za to nenáviděl. Přesto jsem nevěřil, že by jako premiér strpěl takové praktiky a na Olovo jsem ho upozornil.

Už v té chvíli jsem pochopil, jak jsem byl naivní. Tak hraný údiv by líp zahrála kdejaká divadelní šmíra. Byl jsem bezradný. A tak jsem šel i s vědomím, že přijdou velké potíže, svědčit na policii. Do pár měsíců jsem pak sám odešel ze Strakovy akademie s odůvodněním, že je Zeman lhář a nemůžu pod ním pracovat.

Co bylo potom?

Byly to krušné chvíle, policie mi tvrdila, že mi může jít o život. Nakonec Šímu usvědčili. Týden před tím, než se k věci vyjádřil, měl prý návštěvu městský státní zástupce. Nejvyšší státní zástupkyni Zemanovu „Mařenku“ Benešovou. Šíma pak byl sice označen jako pachatel a autor Olova, ale jeho skutek prý nebyl společensky nebezpečný. Poradcem Zemana zůstal dál.     

Miloš Zeman kandidoval na prezidenta už v roce 2003. Myslíte si, že šlo tehdy o dlouhodobější plán? Počítal s kandidaturou už v momentě, kdy oznamoval, že končí v čele ČSSD a nebude kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny?

Tenhle plán v něm dlouhodobě utvrzoval Šlouf. Chtěl být hradním kancléřem a dovršit tak rehabilitaci své bolševické minulosti v sídle českých králů. S myšlenkou kandidatury Zeman zaručeně kalkuloval, odchod do penze neměl být zcela jistě natrvalo. Čas do prezidentské volby vyplňoval přijímáním vlivných návštěv a konzumací zásob uzeného a kořalky z darů fraucimoru.

A také neustálým peskováním nebo zlostnými pomluvami vlastní strany, kterou předtím vedl a z Vysočiny jí veřejně a systematicky jenom škodil, dokonce od ní chtěl hlasy v prezidentské volbě. Jeho nezradili, to on zrazoval je. Zkuste si najít, co všechno o „své“ ČSSD v té době říkal. Že mu pak nedali hlas ve Vladislavském sále, bylo logické, kdo by taky volil zrádce.

Jak tehdejší porážku podle vás nesl? Může to být skutečně tak, že právě od tohoto momentu začal některé své bývalé spolustraníky nenávidět?

Jeho povaha tomu odpovídá. Že neloajálně pomlouval a zrazoval vlastní stranu je v jeho vidění světa v pořádku, ale když za to dostal normální lekci, hned to byla zrada. Typický Zeman, bohorovný, neomylný, mstivý stařec.  

Deset let byl pak Zeman mimo politiku, jak se podle vás za tu dobu změnil?

Když budete žít tak dlouho kilometry od všeho dění, v sebelítosti, nedoceněn, a žrát se touhou po pomstě, do toho všeho prolévat játra kořalkou a dusit se cigareovým dýmem  a trvanlivými salámy, mozek z vás udělá buď trosku, nebo zarytého nepřítele všech s výjimkou svých chlebodárců. Když se pak stanete prezidentem republiky a máte reálnou moc, jste už nebezpečné monstrum. Chlebodárcem tu je doteď Kreml, v nebezpečí je celá země.

Faktem ale je, že se mu pak v roce 2013 podařilo zvítězit v přímé volbě prezidenta. Bude to sice už pět let, přesto, kde hledat příčiny jeho tehdejšího úspěchu?

Ve frustraci lidí, kterým říkal jen to, co chtěli slyšet. Kdyby tušili, co si o nich vždycky myslel, možná by volili jinak. V populismu, který mu jde náramně k duhu. Na hlubší a pro naši zemi opravdu důležitá témata už dávno nemá. V ruských penězích na prezidentskou kampaň, které teď vrací formou kolaborace s ruskými zájmy a vlečením České republiky zpátky do jejich područí. Nic těžkého, ale zabralo to.

Jak hodnotíte jeho dosavadní počínání na Hradě?

Sám to vidíte, zdevastovaný starý muž, kterému bezprostřední okolí na Hradě tvrdí, že není lepšího prezidenta na širém světě a proto může úplně všechno. Podobně to i v šedesátkách říkal ministr Štrougal prezidentu Antonínu Novotnému, který chtěl, zákon nezákon, osobně zatknout jeho kritika: Toníčku, ty jsi prezident, ty můžeš všechno!

Je nejvyšší čas, aby si i jeho voliči, třeba jen sami pro sebe, přiznali, že Miloš Zeman je ostudou České republiky. Vysvětlovat pokaždé v demokratických zemích, že to či ono, co řekl, není podstatné, neboť na to má vliv jen vláda a parlament, musí být pro české politiky na cestách krajně nepříjemné.

Jen se modlit za to, aby tohle martýrium už příští rok skončilo, je sakra málo. Naopak psát pravdivě o lidech jako je Zeman a Babiš, mluvit, vysvětlovat, a když bude třeba, zase vyjít do ulic, je teď důležitější, než Kajínek nebo surikaty na Čapím hnízdě.  

Z jistého úhlu pohledu lze – aspoň pokud jde o jeho vztah k ČSSD – jeho působení na Hradě orámovat dvěma podobnými eskapádami: Lánským pučem a výstupem, kterým se pokusil ponížit premiéra Bohuslava Sobotku, když na Hradě přijal demisi, kterou premiér nepodal…

Lánský puč byl odporný pokus sesadit premiéra partou mocichtivých stranických nýmandů typu Haška nebo Zimoly. Zemanovi náramně vyhovoval, aniž by se musel jakkoliv namáhat, iniciativu vzali do rukou sami zrádci. Jediným sedánkem v Lánech by Zeman zúčtoval s proevropským a prozápadním politikem, kterého z duše nenávidí. Mysleme si o Sobotkovi co chceme, bez ohledu na politické preference, ale zpátky do Ruska nás určitě netáhne.

Navíc, vládnout čtyři roky s duem Babiš-Zeman v zádech je v koalici, které rozdali karty voliči, politický majstrštyk. Trapnost zinscenovaná na Hradě před několika týdny pak jen ilustruje tu nevábnou stoku, která se teď rozvaluje v sídle českých panovníků.

Že nedopadla tak, jak si ji tamní partička naplánovala, je zásluhou premiéra, který si nenechal pokálet hlavu. A těch politiků i v čele opozičních stran, kteří aspoň pro tenhle okamžik vystavili Zemanovi červenou kartu. Prezidentův útěk ze sálu při Sobotkově protiútoku dokazoval jeho porážku. Vlastně její repete, když už ji tam jednou zažil.               

Poslední události mimo jiné naznačují, že je Zeman už přece jen unavený. Pokud by svůj mandát na Hradě začátkem příštího roku obhájil, disponuje podle vás dostatkem sil k tomu, aby zvládl dalších pět let v úřadě?

Ne, je to nemocný stařec, který by měl, chce-li přežít, sám abdikovat. Obávám se ale, že má tajný, ještě nesplněný sen. Opustit Hrad se všemi poctami až na lafetě…

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Konec šedé eminence Kremlu. Putina opouští jeho rádce a architekt rozvratu Ukrajiny

Konec šedé eminence Kremlu. Putina opouští jeho rádce a architekt rozvratu Ukrajiny

Nebyl ministrem ruské vlády, ani ředitelem tajné služby. Jeho odchod by nás v Česku nemusel příliš zajímat. Přesto u Vladislava Surkova, který podle stanice Echo Moskvy oznámil, že odchází ze služeb Kremlu, stojí za to udělat výjimku. Ani zdaleka totiž nešlo o nějakého řadového Putinova poradce bez vlivu. A nejspíše to není poslední moment, kdy o něm slyšíme. 

Vladislav Surkov byl podle pozorovatelů tvůrcem vnitřní politiky Putinova režimu po dlouhých dvanáct let. Poté, co jej šéf Jelcinovy prezidentské administrativy Alexandr Vološin přivedl jako svého prvního zástupce z byznysu, byl právě on jedním z těch, kdo napomohli hladkému přechodu moci od Jelcina k Putinovi. Surkov, což je ironií osudu, pracoval i pro Chodorkovského Menatep a proti Chodorkovskému pak nasměroval státní propagandistickou mašinerii. Je považován za autora samotné myšlenky Jednotného Ruska jako státostrany, respektive spojení strany Jednota a bloku Vlast-Celé Rusko pod vedením tehdejšího moskevského starosty Lužkova a expremiéra Primakova. Celá koncepce vertikály moci či suverénní demokracie – tedy demokracie omezené mantinely stanovenými Kremlem – jsou připisované právě jemu.

Stručně řečeno Surkov měl po velmi dlouhou dobu obrovský vliv na ruskou vnitřní politiku. I když se jeho šéfové měnili (po Vološinovi byli jeho nadřízenými Dmitrij Medveděv, Sergej Sobjanin a Sergej Naryškin), zůstával na svém postu.

Link

Jeho vliv se nicméně propadl s protesty v roce 2011, které byly vnímány jako důsledek „nerozumné“ liberalizace veřejného prostoru pod Dmitrijem Medveděvem. V Kremlu tehdy usoudili, že Surkovův styl intelektuála schopného spřádat složité plány bude dobré nahradit hrubou silou, která si lépe poradí s protestním potenciálem ve společnosti. Nepřidalo mu ani fiasko mládežnického hnutí Naši, které i přes obrovskou podporu ze strany oficiálních míst nedokázalo mládež oslovit. Na Surkovovo místo byl dosazen Vjačeslav Volodin, který žádnými intelektuálními ambicemi netrpěl a pro daný úkol se hodil lépe. Surkov odešel z prezidentské administrace do role vicepremiéra, což představovalo klasické „vykopnutí nahoru“, aby se v roce 2013 přesunul do týmu Putinových poradců.

V této pozici dostal za úkol vztahy s neuznanými republikami v postsovětském prostoru. Původně šlo hlavně o Abcházii a Jižní Osetii. V době Euromajdanu ale intenzivně komunikoval také s tehdejším ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a po anexi Krymu se jeho hlavním úkolem staly především obě donbaské republiky. Není sice jasné, jak velkou roli Surkov v obsazení Krymu hrál, nicméně projekt Novorossii (Novoruska, federace neuznaných separatistických „lidových“ republik na východě Ukrajiny) je už plně připisován jemu.

Link

Uniklá emailová komunikace nazývaná Surkovleaks ukazovala, že ani po krachu ideje Novorossii jeho role nebyla pasivní. Surkov dosazoval na jednotlivá místa v obou „republikách“ vybrané lidi, přímo řídil jejich politiku, stál za výměnou prominentních postav, jako byl Igor Strelkov za místní poddajné kádry a odpovídal za finanční nebo vojenskou podporu těmto oblastem. Nicméně, právě krach Novorossii mu způsobil velké problémy, protože tento projekt na světlo vynesl sám Putin. A ten z neúspěchu pochopitelně nebyl zrovna dvakrát nadšený. 

Konec pro Surkova nicméně nastal až nyní, kdy byl do prezidentova týmu poradců přiveden z postu vicepremiéra další z Putinových spolupracovníků, Dmitrij Kozak. Ten se v minulosti zabýval například podněsterským konfliktem, ale i integrací Krymu a Sevastopolu. Navíc sám pochází z Ukrajiny, a očekává se tedy, že dostane za úkol právě Donbas, respektive vztahy s Kyjevem. Ostatně, Surkov jako důvod odchodu zmiňoval právě změnu v politice vůči této zemi.    

Jednou z věcí, které Surkova oproti velké části kremelských elit odlišovaly, byla jeho inteligence a vzdělanost. Stačí si jen pustit třeba odpověď předsedy státní Dumy Volodina na otázku novinářky BBC ohledně „všelidového hlasování“, která nedávno poutala pozornost na síti, aby člověk pochopil, jak propastný rozdíl dělí kultivovaného Surkova a Volodinovo blábolení.

Link

Surkovova kariéra ve státní službě a jeho role pro systém ukazují na reálné rozložení sil v ruské politice. Formálně nezastával zásadní místo, byl i v rámci prezidentské administrativy podřízeným. Reálně ale byla situace jiná. Ostatně, i jeho nástupce Vjačeslav Volodin se přesunu z místa zástupce šéfa prezidentské administrace na formálně vyšší post předsedy státní Dumy vehementně bránil. Bylo mu více než jasné, že rozhodnutí se reálně přijímají v Kremlu, zatímco instituce, jako je právě Duma či vláda, jednají pouze formálně v hranicích stanovených právě prezidentskou administrativou.

Surkov byl odsunut do pozice prezidentova poradce, nicméně pokud zůstane i nadále loajální (a není důvod se domnívat, že tomu bude jinak), může se ve státních službách objevit znovu. Ruský režim je charakteristický mimo jiné tím, že se o svoje lidi vždy postará – pokud zachovají loajalitu. Pro Dmitrije Medveděva vznikla funkce v Bezpečnostní radě státu, ministr kultury se stal prezidentovým poradcem atd. Nebylo by tedy překvapením, pokud by se pro schopného Surkova našlo také nějaké místo.