Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polská vláda pozorně sleduje Zemanův výkon. „Prohnaný cynik versus typický Evropan,“ píše o volbách tamní deník

Polská vláda pozorně sleduje Zemanův výkon. „Prohnaný cynik versus typický Evropan,“ píše o volbách tamní deník

Nadcházející české prezidentské volby budou soubojem o zahraničněpolitickou orientaci Hradu, ale budou mít zásadní vliv i na osud vlády Andreje Babiše. Stejně jako šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński bude i český premiér v demisi držet palce spíše zastánci proruské politiky Miloši Zemanovi, než jeho vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který by rád viděl Česko aktivněji zapojené v EU, píší polská média.

Jejich komentátoři zdůrazňují, že jde o souboj dvou absolutně odlišných osobností. Konzervativní list Rzeczpospolita označil Zemana za "cynického, v bojích protřelého, zkušeného a prohnaného hráče", který je nakloněn blízké spolupráci s Ruskem a Čínou, zatímco Drahoše považuje za uhlazeného profesora, jenž je "typickým Evropanem". "První získával ostruhy ve stranické politice, druhý navazuje na havlovské ideály nepolitické politiky," píše deník blízký polské vládě.

Výsledek voleb budou pozorně sledovat i politici ve Varšavě, kde je u moci konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS).

"Pokud zvítězí Zeman, může to být - paradoxně - dobrá zpráva pro naši vládnoucí garnituru. Paradoxně proto, že současný český prezident je jedním z nejvíce proruských politiků v EU," píše Rzeczpospolita a zdůrazňuje jiné Zemanovy postoje, které jej naopak sbližují s předsedou PiS Kaczyńským. Oba jsou zastánci protibruselské, protiněmecké a protiimigrační politiky a bytostně pravicový politik tak zřejmě bude ve volbách fandit levicovému kandidátovi.

Drahoš by naopak Česko rád viděl těsněji spolupracovat s jádrem Evropské unie, což jej přibližuje k současné polské opozici, dodává deník.

Sledujte živě komentovanou prezidentskou debatu ZDE.

Liberální Gazeta Wyborcza si všímá, že vedle zahraniční politiky a tématu migrace je před volbami jednou z důležitých otázek Zemanovo zdraví, které podle listu může být pro některé voliče důležitým faktorem. Vzhledem k vyrovnanosti průzkumů se očekává těsný výsledek a bude se počítat každý hlas, píše deník.

"Rovněž Babišův osud závisí na tom, zda Zeman volby vyhraje," zdůrazňuje list další důležitý rozměr pátečního a sobotního hlasování. Zeman a Babiš jsou dlouhodobí spojenci, jejichž svazek se upevnil po vítězství miliardáře v říjnových parlamentních volbách a Zeman mu nyní slíbil podporu při sestavování vlády, dodává deník s tím, že od Drahoše se podobné vstřícnosti Babiš patrně nedočká.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek