Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkumy ukazují na vyrovnaný duel Drahoše se Zemanem. Před pěti lety se jeden výzkum trefil

Průzkumy ukazují na vyrovnaný duel Drahoše se Zemanem. Před pěti lety se jeden výzkum trefil

Před druhým kolem prezidentské volby letos zřejmě vyjdou dva průzkumy veřejného mínění. Nechala si je vyrobit Česká televize a MF DNES. Ukazují, že souboj Jiřího Drahoše s Milošem Zemanem bude vyrovnaný. Ačkoli se to dva průzkumy zdají jako malé množství, před pěti lety se voliči mohli opřít pouze o jediné šetření.

Dotazování provedla agentura PPM Factum a do voličských nálad se strefila takřka přesně. Miloši Zemanovi tehdy přisoudila podporu 53,7 procenta lidí. Jeho rivala Karla Schwarzenberga mělo podle průzkumu volit 46,3 procenta obyvatel, kteří se k urnám chystali.

A jak hlasování na konci čtvrtého lednového týdne v roce 2013 dopadlo? Vítěz Miloš Zeman, který následujících pět let vykonával úřad prezidenta, dostal 54,8 procenta hlasů. Schwarzenberga podpořilo 46,19 procenta voličů.

Jen s účastí se PPM Factum příliš netrefilo. Z průzkumu vyšlo, že se k volbám chystá 62,5 procenta oprávněných Čechů. To by znamenalo nárůst zhruba o procentní bod proti tehdejšímu prvnímu kolu. Realita byla jiná. K druhému kolu přišlo 59,11 procenta lidí, což bylo o více než dva procentní body pod účastí z prvního kola.

Ostatní agentury tehdy své průzkumy nezveřejnily. Dotazování sice prováděly, ale výsledky používaly jen pro své účely nebo je odhalily až po volbě. Výjimkou byla analýza firmy Yeseter Now pro web iHNED.CZ. Ta ale jen monitorovala a analyzovala internetové diskuse a sociální sítě. Výhru předpověděla Karlu Schwarzenbergovi a volební účast odhadla na 49,9 procenta.

V současnosti mají Češi před volbou k dispozici dvojici šetření. První provedly společnosti TNS Kantar a Median pro Českou televizi. Zkoumal voličské preference a ukazuje, že šance obou kandidátů jsou vyrovnané. Zemana chce volit 34,5 procenta dotázaných, 11 procent jeho volbu zvažuje. Drahošovo jádro čítá 36,5 procenta dotázaných, dalších 8,5 procenta se k němu kloní spíše než k Zemanovi. Zbytek čítající 9,5 procenta zatím neví. Volební účast by zřejmě překročila 62,5 procenta a mohla by dosáhnout až více než 75 procent.

Víte v čem se Drahoš a Zeman liší? Čtěte zde>>>

Zatím poslední průzkum zveřejnila v pondělí MF DNES, pro kterou data sbírala agentura STEM/MARK. Pro někdejšího šéfa Akademie věd Drahoše se v něm vyslovilo 47 procent voličů, pro stávajícího prezidenta Miloše Zemana 43 procent. Zbytek s volbou váhá.

Na rozdíl od roku 2013 funguje také agregátor průzkumů a kurzů u sázkových kanceláří Kdovyhrajevolby.cz. Provozuje ho skupina kolem ekonomky Zuzany Havránkové. Model předvídá vítězství Jiřího Drahoše. Dává mu zhruba 55procentní šanci na zvolení. Zemanova šance se pohybuje lehce pod 45 procenty.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek