Volby 2018: Průzkumy ukazují na vyrovnaný duel Drahoše se Zemanem. Před pěti lety se jeden výzkum trefil | info.cz

Články odjinud

Průzkumy ukazují na vyrovnaný duel Drahoše se Zemanem. Před pěti lety se jeden výzkum trefil

Před druhým kolem prezidentské volby letos zřejmě vyjdou dva průzkumy veřejného mínění. Nechala si je vyrobit Česká televize a MF DNES. Ukazují, že souboj Jiřího Drahoše s Milošem Zemanem bude vyrovnaný. Ačkoli se to dva průzkumy zdají jako malé množství, před pěti lety se voliči mohli opřít pouze o jediné šetření.

Dotazování provedla agentura PPM Factum a do voličských nálad se strefila takřka přesně. Miloši Zemanovi tehdy přisoudila podporu 53,7 procenta lidí. Jeho rivala Karla Schwarzenberga mělo podle průzkumu volit 46,3 procenta obyvatel, kteří se k urnám chystali.

A jak hlasování na konci čtvrtého lednového týdne v roce 2013 dopadlo? Vítěz Miloš Zeman, který následujících pět let vykonával úřad prezidenta, dostal 54,8 procenta hlasů. Schwarzenberga podpořilo 46,19 procenta voličů.

Jen s účastí se PPM Factum příliš netrefilo. Z průzkumu vyšlo, že se k volbám chystá 62,5 procenta oprávněných Čechů. To by znamenalo nárůst zhruba o procentní bod proti tehdejšímu prvnímu kolu. Realita byla jiná. K druhému kolu přišlo 59,11 procenta lidí, což bylo o více než dva procentní body pod účastí z prvního kola.

Ostatní agentury tehdy své průzkumy nezveřejnily. Dotazování sice prováděly, ale výsledky používaly jen pro své účely nebo je odhalily až po volbě. Výjimkou byla analýza firmy Yeseter Now pro web iHNED.CZ. Ta ale jen monitorovala a analyzovala internetové diskuse a sociální sítě. Výhru předpověděla Karlu Schwarzenbergovi a volební účast odhadla na 49,9 procenta.

V současnosti mají Češi před volbou k dispozici dvojici šetření. První provedly společnosti TNS Kantar a Median pro Českou televizi. Zkoumal voličské preference a ukazuje, že šance obou kandidátů jsou vyrovnané. Zemana chce volit 34,5 procenta dotázaných, 11 procent jeho volbu zvažuje. Drahošovo jádro čítá 36,5 procenta dotázaných, dalších 8,5 procenta se k němu kloní spíše než k Zemanovi. Zbytek čítající 9,5 procenta zatím neví. Volební účast by zřejmě překročila 62,5 procenta a mohla by dosáhnout až více než 75 procent.

Víte v čem se Drahoš a Zeman liší? Čtěte zde>>>

Zatím poslední průzkum zveřejnila v pondělí MF DNES, pro kterou data sbírala agentura STEM/MARK. Pro někdejšího šéfa Akademie věd Drahoše se v něm vyslovilo 47 procent voličů, pro stávajícího prezidenta Miloše Zemana 43 procent. Zbytek s volbou váhá.

Na rozdíl od roku 2013 funguje také agregátor průzkumů a kurzů u sázkových kanceláří Kdovyhrajevolby.cz. Provozuje ho skupina kolem ekonomky Zuzany Havránkové. Model předvídá vítězství Jiřího Drahoše. Dává mu zhruba 55procentní šanci na zvolení. Zemanova šance se pohybuje lehce pod 45 procenty.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Novotného jsem vyprovokoval úmyslně. Stylem a sólohrou se podobá Klausovi, říká Zahradil

Europoslanec za ODS Jan Zahradil je v posledních týdnech v centru pozornosti kvůli konfliktu se stranickým kolegou Pavlem Novotným. V rozhovoru pro INFO.CZ Zahradil přiznává, že ho vyprovokoval záměrně. „Mám určitý problém s formou i obsahem jeho politické prezentace a myslím, že je dobré, když se to takhle propere na sociálních sítích,“ říká. Novotný podle něj v lecčem připomíná z ODS vyloučeného Václava Klause mladšího. Jak vidí Zahradil budoucnost ODS? Jaké konflikty prohloubila koronavirová krize? A jak se staví k evropskému Green Dealu?

Sporu Zahradil-Novotný si v posledních týdnech skoro nešlo nevšimnout. „Zcela bez vytáček přiznávám, že jsem se pana spolustraníka Novotného pokusil vyprovokovat tak trochu úmyslně. A myslím, že se mi to i podařilo,“ říká europoslanec Zahradil v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem a dodává, že jemu samotnému přestřelka na sociálních sítích pomohla ke zvýšení publicity. Zároveň odmítá, že by usiloval o vyloučení Novotného ze strany.

„Existuje heslo, že jen hlupák se spálí dvakrát o stejná kamna. My už se jednou spálili s jedním takovým sólistou, to je příklad Václava Klause mladšího, takže už bych to podruhé nezkoušel. Stylem, sólohrou, mediálním exhibicionismem, nedisciplinovaností a neřiditelností jsou si podobní,“ hodnotí Novotného Zahradil. Jeho kandidaturu ve sněmovních volbách komentovat nechce, ale ujišťuje, že proti němu nebude „kout pikle“.

Link

Pandemie koronaviru podle Zahradila v Evropě prohloubila spor o zesílení unijní integrace. „Tady myslím, že zastánci národních pravomocí hrají s trochu silnější kartou, protože mnohé národní státy se s krizí dokázaly vypořádat více než dobře,“ hodnotí situaci a dodává, že je tu taky unijní spor severního křídla, které vše platí, a jižního, které by chtělo čerpat. „A pak je tu ještě spor mezi starými a novými členskými státy, což je spíše o takových těch kulturně-sociálních odlišnostech, což se projevuje na útocích z Německa nebo Francie na Polsko nebo Maďarsko,“ doplňuje Zahradil.

Andreje Babiše na unijní úrovni Zahradil připodobňuje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v tom, že oba mají odlišnou rétoriku doma a v Bruselu. „Orbán je národovec, což neberu nijak pejorativně, sám bych to o sobě v trochu jiném smyslu řekl taky. Doma hraje na jednu notu, v Bruselu na jinou. A ti europoslanci evropských lidovců potřebují jeho hlasy k udržení většiny, takže mu nakonec vystaví nějaký generální pardon. Babiš své europoslance zařadil mezi třetí nejsilnější liberály, také to hraje na obě strany, ale má achillovu patu v podobě dotací. Tam se to skutečně nedá okecat,“ říká Zahradil s tím, že je podle něj dobře, že se Unie zabývá Babišovým střetem zájmů.

Link

Na domácí politické scéně Zahradil stejně jako předseda ODS Petr Fiala vylučuje koaliční spolupráci s hnutím ANO. Zároveň – opět stejně jako Fiala – věří tomu, že ODS může po sněmovních volbách sestavovat vládu. „Na Slovensku jsme byli svědky toho, že strana Vladimíra Mečiara vyhrála volby, ale vznikla proti ní široká koalice, která sestavila vládu proti Mečiarovi. Jakkoliv by to bylo obtížné, dovedu si to představit i u nás i přes názorové neshody opozičních stran,“ říká Zahradil. Babiš podle něj stylem neideologické a silně pragmatické politiky připomíná Václava Klause staršího v 90. letech. A jedním z úkolů ODS by podle Zahradila mělo být získání voličů, kteří utekli právě k ANO.