KOMENTÁŘ: Neúčast Drahoše na Nově byla chyba. Na to, aby ho Zeman srazil ke dnu, to ale nestačí

„Dokud nerozumím lidem v hospodě, netočím,“ říkával prý Miloš Forman. Vzápětí po nedělním sólo vystoupení Miloše Zemana na Nově a jen několik dnů před volbami, které slibují mimořádně těsný výsledek, jsme učinili podobný pokus. Závěr je jednoznačný: Jiří Drahoš udělal neomluvitelnou chybu, že se z debaty nejsilnější komerční televize omluvil. A to nejen kvůli počtu lidí, kteří si pořad v neděli večer pustili. Zdaleka to ovšem neznamená, že je o výsledku voleb rozhodnuto.

Nejen novináři, ale takřka každý, kdo se tak či onak ve veřejném prostoru pohybuje, žije svým způsobem v deformovaném sociálním prostředí, pro který je charakteristická dominantní role politiky. Je to do značné míry nemocné. Jsme zvyklí sledovat dění permanentně, v nejnepatrnějších situacích hledáme signály a vodítka k zachycení politické dynamiky. Hledáme logiku tam, kde mnohdy vůbec není, racionalizujeme terén, jehož proměny jsou mnohdy nahodilé a náhodné. A hlavně: máme přirozenou tendenci svoji perspektivu činit absolutní hodnotou. Přitom je to tak, že drtivá většina lidí politikou nežije a své preference odvozují od všeho možného, jenom ne z detailního pozorování politického provozu.

Typický nevolič? Středoškolák do 50 let. 38 % neaktivních občanů by mohlo rozhodnout volby

A nesouvisí to pouze s tím, že pro ně demokratická politika pozbyla půvab a přitažlivost, dávno ztratili iluze a nepovažují ji za ušlechtilou správu obce, nýbrž už skoro jenom za cynickou metodu, jak se dostat k vlivu a penězům, politiky mají za privilegovanou vrstvu psychicky chorých jedinců, jejichž ambicí je buď ukojit svá ega, anebo si nakrást. Jiným je ale politika prostě jen ukradená, hledají smysl svého života přece jen ve více povznášejících činnostech, další jsou zase rádi, že uživí sebe a svou rodinu. Na politiku jim nezbývá čas, ani síly. Přesto i oni k volbám chodí. A třeba si proto najdou v týdnu před volbami chvilku na jednu, možná dvě debaty prezidentských kandidátů.

Drahoše nevidělo 1,5 milionu lidí

Včera se takových našlo 1,5 milionu. Kolik z nich bylo v daný moment o svém kandidátovi rozhodnuto, nevíme. Nevíme taky, kolik z těch nerozhodnutých Zemanův výstup mohl ovlivnit. Z ohlasů, které máme k dispozici, nicméně jednoznačně plyne, že Drahoš udělal obrovskou chybu, když se z debaty na Nově omluvil. A to nejen kvůli tomu, kolik lidí ji sledovalo. Zjistili jsme třeba, že lidi vůbec netušili, že to Zemanův vyzyvatel avizoval dopředu a zapínali tudíž televizí s tím, že to bude debata obou kandidátů. A nejen to, navzdory faktu, že jsme nemluvili s příznivci současného prezidenta, vesměs ho chválili. Působil na ně svěže a přesvědčivě, odpustil si podpásovky, byl pohotový a umírněný.

Tato základní emoce z nedělního večera mluví jednoznačně ve prospěch Zemana. Podobný dojem člověk získal i z jen letmého pohledu na sociální sítě a internetová diskusní fóra. Ve skutečnosti to tak horké ale nebude. Před pomyslnou závorku bychom nejprve měli vytknout, že se televizním debatám v Česku přisuzuje daleko větší efekt, než jaký skutečně mají. Milion a půl diváků nad patnáct let, kteří Zemanovo nedělní vystoupení na Nově vidělo, je úctyhodné číslo. Nelze ho ale interpretovat tak, že Zeman získal stejný počet voličů. V nejlepším případě je oslovil. To je aspoň něco, mnoho to ale neznamená.

Babiš, migranti nebo EU. V čem se shodnou a v čem se rozchází? Názory Drahoše a Zemana přehledně

Volby v České republice opakovaně ukazují, že se značná část voličů rozhoduje na poslední chvíli a že klíčovým faktorem jsou emoce. Pokud Miloš Zeman ve voličích v neděli nějaké emoce vzbudil, týden v nich nepřetrvají. Kampaň se valí dál každým dnem. A každý den přináší množství podnětů, které mohou nepřekvapivé Zemanovo vystoupení na Nově tak říkajíc přebít. Podstatná bude až debata, která se uskuteční jako poslední, a to v České televizi. Dá se předpokládat, že účast obou kandidátů na úřad hlavy státu společně s moderátorskými schopnostmi Světlany Witowské přinese dostatečné množství vypjatých okamžiků.

Oba kandidáti budou nuceni vymezovat se a budou pod tlakem. Debata bude obsahovat maximální množství emocí, které je do tohoto formátu možné dostat. Zkrátka řečeno: poslední předvolební debata přehluší všechno, co se odehraje v předchozích třech, ať už v nich bude Miloš Zeman sám nebo s Jiřím Drahošem. Z hlediska politické komunikace to bude jen poslední debata, ve které oba kandidáti budou mít šanci poslat nerozhodnutým voličům efektivní „call-to-action“ sdělení. Budou moct voliče oslovit s nadějí, že to přinese nějaký efekt přepočitatelný na odevzdané volební lístky.

Aktuální průzkum Zemana nepotěší. Favorizuje Drahoše, změnit to ale může desetina nerozhodnutých voličů

Z emočního hlediska je ale také pravda, že Drahošova neúčast v nedělní debatě vyvolala mezi jeho voliči vlnu poraženecké nálady. Z tohoto úhlu pohledu se jeho včerejší absence může opravdu změnit ve vážný problém. Zeman po období pasivity a nejistoty aspoň zdánlivě nabral dech a začal znovu určovat agendu. Tento náhled je ale ošidný. Zeman neměl ve studiu oponenta. Drahoš v něm nebyl vůbec a o Reyovi Korantengovi se nedá říct, že by projevoval vůči prezidentovi kritický odstup. Byl spíše zdvořilý a úslužný. Zemana rozhodně nedostal do úzkých, taky mu ale nedal možnost zazářit a oslovit jiné voliče než ty, kteří už pro něj beztak jsou rozhodnutí.

Přestože je tady podle dostupných šetření okolo deseti procent nerozhodnutých voličů a volby budou nejspíš hodně těsné, ohlas na první volební debatu bychom neměli přeceňovat. Ostatně není vůbec jisté, že se nerozhodnutí voliči budou rozhodovat primárně na základě televizních soubojů obou uchazečů o Hrad. Z té první, kde Drahoš absentoval, si navíc za dva dny nemusí nikdo pamatovat už nic jiného, než že Miloš Zeman na Korantenga mrknul. Což je sice hezké, ale jedno mrknutí ještě volby nikomu nevyhrálo – ale ani neprohrálo. A co se Drahoše týče, svou šanci ukázat se lidem, kteří ho v podstatě neznají, teprve dostane.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

SDÍLET
sinfin.digital