Volby 2018: Zemanův hlavní úkol: K volbám musí dostat nevoliče z prvního kola, jinak prohraje | info.cz

Články odjinud

Zemanův hlavní úkol: K volbám musí dostat nevoliče z prvního kola, jinak prohraje

Veškeré úsilí obou postoupivších kandidátů na Hrad bude ve dvou týdnech, které nás dělí od druhého kola prezidentské volby, směřovat k jedinému: mobilizovat na svou stranu voliče, kteří pro ně v prvním kole nehlasovali. Především Miloš Zeman musí mít těžkou hlavu. Zatímco Jiří Drahoš může spoléhat na voliče ostatních občanských kandidátů, z analýzy Vratislav Dostála plyne, že pokud chce Zeman významně navýšit volební zisk, musí k volebním urnám dostat především voliče, kteří k prvnímu kolu nedorazili. Prostor má v tomto ohledu hlavně u voličů SPD a KSČM, pouze s nimi si ale nevystačí.

Byl to pozoruhodný výjev: premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš sice vzápětí po volbách zopakoval svou podporu Miloši Zemanovi, avšak současně neskrýval své pochybnosti a dokonce se jal prezidentovi radit. Babiš působil nejistě, jeho podpora prezidentovi byla vlažná a opatrná, skoro jako by se za ni svým voličům omlouval. Prezidentské volby totiž ukázaly, že Babiše preferuje poměrně dost voličů, kteří ze Zemana dvakrát nadšení nejsou.

Analýza webu Kohovolit.euAnalýza webu Kohovolit.euautor: Kohovolit.eu

A Babiš má zcela jistě podrobná data o svém elektorátu k dispozici. Podle analýzy organizace Kohovolit.eu jich Zemana volilo okolo tří pětin. Tedy 900 tisíc z jednoho a půl milionu těch, kteří volili loni na podzim hnutí ANO. Zbylých 600 tisíc voličů, tj. těch, kteří se přiklonili k jednomu z občanských kandidátů, je přesně ten počet hlasů, který Zeman při podobné volební účasti potřebuje během dvou týdnů dostat na svou stranu. Jenomže celá polovina z nich, tedy 300 tisíc, volila Drahoše, a ta druhá, pokud půjde zase volit, k němu bude mít nepochybně blíže, než k Zemanovi.

„Babišův sobotní brífink byl výmluvný a vyzněl jasně: já sice Zemana podporuju, ale neberte to zase tak vážně, názory – i v hnutí ANO můžou být různé,“ glosuje reakci Babiše na volební výsledky politolog Lukáš Jelínek s tím, že předseda hnutí ANO a premiér v jedné osobě je evidentně připravený odhodit přebytečnou zátěž. „Zároveň ale od Zemana potřebuje jmenování pro druhý pokus, od Drahoše by nejspíš nepřišlo,“ upozorňuje Jelínek.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Proto lze podle jeho mínění čekat, že se od Zemana zase až tak moc nevzdálí. „Spolu chyceni, spolu pověšeni. Navíc se Zemanem může koordinovat svoji strategii, zatímco Drahoš by vůči Babišově přístupu stavěl alternativu. A pokud by se nechal inspirovat spolupracovníky či opozicí, tak dokonce možná i politicky průchodnější alternativu,“ myslí si Jelínek. Přesto nevylučuje, že se nějaké změny tento týden dočkáme.

„Není ani v Zemanově zájmu, aby se teď k Babišovi hlásil příliš okatě. Potřebuje dosáhnout i na ty středové, pravicové či sociálně demokratické voliče, kteří vidí v Babišovi nebezpečí. Ne náhodou Zemanovi příznivci šíří po sociálních sítích názor, že protiváhou Babišovi může být jen silný Miloš Zeman, a nikoli nezkušený Jiří Drahoš,“ upozorňuje Jelínek v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

To však neznamená, že by Zemanovi spojenectví s Babišem uškodilo. Podle politologa Milana Znoje je to přesně obráceně, společný blok s předsedou hnutí ANO byl základem jeho možného úspěchu. „Strategií Miloše Zemana totiž od počátku bylo zabránit tomu, aby politické strany postavily kandidáty, kteří by jej mohli ohrozit. Oslabit jej mohli kandidáti na prezidenta SPD, komunistů, sociální demokracie a hnutí ANO. Klíčová nebyla tolik sociální demokracie jako hnutí ANO,“ vysvětluje Znoj.

Již v předvolební analýze jsme psali, že Zeman pracoval především na tom, aby za ním stála voličská základna právě těchto čtyř stran, které ve sněmovních volbách obdržely v součtu přes pětapadesát procent voličů. Podařilo se mu to ale jen zčásti. „K vítězství Miloš Zeman potřeboval, aby jej volila výrazná většina stoupenců hnutí ANO. To se mu ale nepodařilo. Dokázal si toliko zajistit, aby hnutí ANO nepostavilo protikandidáta, ale sympatie všech nebo drtivé většiny stoupenců hnutí si nezískal,“ upozorňuje Znoj.

Příčin to může mít celou řadu. Věrohodná data k tomu ale v tuto chvíli nemáme k dispozici, faktem ale je, že politickou dynamiku posledních dnů zásadně ovlivnilo sestavování vlády a především kauza Čapí hnízdo. Část voličů mohla přece jen vyvažovat podzimní suverénní vítězství hnutí ANO ve sněmovních volbách, jiné mohl od volby stávajícího prezidenta odradit jeho benevolentní přístup k možnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Přece jen jde o věc, kterou může kritické množství voličů považovat za nespravedlivou.

Této hypotéze nahrávají také reakce na náš rozhovor s poslankyní hnutí ANO a místopředsedkyní Mandátového a imunitního výboru Taťánou Malou z minulého týdne, podle které by mohlo vyšetřování Babiše pokračovat až poté, co skončí v politice. Jako na potvoru to přitom budou právě tyto dvě záležitosti, které zásadně ovlivní ráz veřejné debaty nadcházejících dnů. Už dneska rozhodne Mandátový a imunitní výbor o vydání či nevydání Andreje Babiše, následně se celá sněmovna vrátí ke schůzi, jejímž jediným bodem je hlasování o důvěře jednobarevné vládě Andreje Babiše.

Podle Znoje nicméně kauza Čapí hnízdo prezidentské volby zásadně neovlivnila. „Nepoškodila Andreje Babiše ve sněmovních volbách a nepoškodila ani Miloše Zemana ve volbách prezidentských. Tato kauza ovšem vadí občanskému hnutí, které lze nazvat anti-zemanovské. Sílu tomuto hnutí dal Miloš Zeman sám, konfrontačním způsobem, jakým dělal politiku,“ říká Znoj pro INFO.CZ. Jelínek pak očekává, že se bude Babiš i nadále stylizovat do role oběti systému, který označuje za zkorumpovanou hydru, jež je třeba zničit.

„Pokud jde o vydávání Babiše a Faltýnka, změnu rétoriky nečekám. Na roli nevinné oběti si už Babiš zvykl. Jestli si sám řekne o zbavení imunity, bude nejspíš záležet na tom, nakolik se mu podaří zpochybnit vyšetřovatele Čapího hnízda. Kdyby ale nebyla vůle Mandátového a imunitního výboru či potom celé sněmovny Babiše s Faltýnkem vydat, mohlo by to vyvolat takové vášně, na něž by ve druhém kole doplatil i Babišův patron Zeman,“ očekává Jelínek.

Ať už to ve sněmovně dopadne v úterý jakkoli, také podle politologa Josefa Mlejnka nelze říct, že by volby naznačily cokoli ve smyslu, že Zemanovi škodí spojenectví s předsedou hnutí ANO. Na druhou stranu podle něj volební výsledky jednoznačně dokazují, že pro něj není toto spojenectví dostatečně výnosné. „A to proto, že pro významnou část voličů ANO je Zeman dlouhodobě nevolitelný. Tito lidé, když mají v nabídce kandidáty jako Drahoš nebo Horáček, Zemana zkrátka volit nebudou ani tehdy, když ho bude volit Babiš. Ostatně ten ho podpořil jen za sebe, patrně dobře věděl, že elektorát ANO je v otázce prezidentské volby rozštěpený,“ říká Mlejnek.

Pokud chce být tedy Zeman opět zvolen na Hrad, musí urychleně vyřešit poměrně složitý rébus: kde vzít před druhým kolem hlasy. Anebo jinak řečeno: na koho z voličů, kteří ho v prvním kole nepodpořili, se zaměřit a pokusit se je přetáhnout na svou stranu. Zopakujme: Zemana volilo téměř dva miliony voličů. A pokud bude účast ve druhém kole podobná tomu prvnímu, musí během dvou týdnů někde sehnat nejlépe tak 600 tisíc voličů. Což není zrovna málo.

Z již citované analýzy plyne, že ho nevolila ani polovina voličů, kteří na podzim dali svůj hlas sociálním demokratům. Ti ve sněmovních volbách obdrželi 365 tisíc hlasů, k Zemanovi se ale přiklonilo jen 140 tisíc jejich voličů. Nejspíš to lze interpretovat tak, že prezident neštěpí jen stranu, které v 90. letech minulého století předsedal, nýbrž také její voliče. A je krajně nepravděpodobné, že by se to ve druhém kole podobně jako u těch voličů hnutí ANO, kteří Zemana nevolili, zásadně změnilo.

Zbývají voliči SPD a KSČM. Komunisté obdrželi na podzim necelých 400 tisíc hlasů, Zemana jich volilo 240 tisíc. Lepší vyhlídky pro něj v tomto ohledu skýtají čísla Okamurovy SPD, už jenom proto, že mu svůj hlas o víkendu z více než půl milionů voličů (konkrétně jich bylo 538 tisíc), kteří volili Okamuru na podzim, nedala ani polovina (240 tisíc). Právě je, pokud chce vyhrát, musí přesvědčit k tomu, aby přišli k volbám a dali mu svůj hlas. Na druhou stranu musíme zdůraznit, že se tu nebavíme o číslech, která mu zajístí nadpoloviční většinu hlasů.

Zeman, pokud jde o voliče KSČM a SPD, hraje v ideálním případě, který ale nenastane, o nějakých 450 tisíc voličů. Závěr je jednoznačný: největší a tedy klíčový prostor k expanzi pro Zemana představuje mobilizace těch svých potenciálních voličů, kteří nepřišli k 1. kolu, avšak zdaleka si nevystačí pouze s voliči KSČM a SPD. Spoléhat se bude muset zároveň na to, že Jiřího Drahoše nepodpoří výrázná část voličů, kteří v 1. kole volili Hilšera, Topolánka, Horáčka a Fischera. Souběh obou předpokladů Zemanova vítězství sice nelze vyloučit, avšak nakolik se jedná o realistický scénář, je v tuto chvíli ve hvězdách. Jak jsme už psali, bude to nejspíš drama.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Durčák: Zničující kyberšikana Emmy Smetany

KOMENTÁŘ MICHAELA DURČÁKA | Moderátorka DVTV Emma Smetana se díky své selfie před hořícím chrámem Notre-Dame stala během několika málo hodin virálním obsahem, který zaměstnal český internet. Lidé napříč sociálními sítěmi si její grimasu dávají jako rámeček na profilové fotky na facebooku a přidávají ji do humorných koláží. Vážně míněná fotka si tak žije svým vlastním životem. Ačkoli neškodná senzace brzy odezní, někteří se zcela vážně ptají, zda se jedná o kyberšikanu. Pokud ano, usvědčují mnozí z nich sami sebe z uplatňování dvojího metru.

Pro čtenáře neznalé věci připomeňme, jak celá situace vznikla. Reportérka DVTV Emma Smetana byla v Paříži a stala se svědkyní pondělního požáru katedrály Notre-Dame. DVTV na svém oficiálním Instagramu zveřejnila fotku, kde moderátorka pózuje s viditelně smutným výrazem a s hořící katedrálou v pozadí.

I když tento postoj nesdílím, někteří novináři se ohradili, že taková fotka sama o sobě je nevhodná. To teď ale ponechme stranou. O den později si obrázku všiml publicista Matěj Schneider, který ze snímku Emmu Smetanu vystřihl, přidal v humorném kontextu do pár koláží a „vzor“ dal volně k dispozici na svém facebooku.

„Tohle selfie jsem si upravil, protože na mě vykouklo z internetu podobně, jako mě zaujme několik fotek každý den – i když musím uznat, že tahle konkrétní fotka mi přišla už sama o sobě v dost krystalicky 'memové podobě'. Tak jsem si s tím selfie pohrál, nahrál pár variant na Facebook a myslel jsem si, že všechno skončí několika 'lajkama' od pár kamarádů. Ale cesty internetu jsou nevyzpytatelné,“ říká pro INFO.CZ Schneider, který celou lavinu spustil. Pokud se ptáte, proč se něco takového děje, tak vězte, že nejen že jsou Češi dodnes pověstné „smějící se bestie“, ale v dnešní době se na internetu karikuje sebevětší tragédie.

Link

Moderátorka měla také tu „smůlu“, že její fotka připomněla jedno zaprášené meme známé pod názvem disaster girl, na němž pózuje malá holčička s démonickým úsměvem před hořícím domem.

Příspěvek disaster girl 2019 se stal na internetovém fóru Reddit dokonce tak populární, že se protlačil až na hlavní stránku. Byť nutno dodat, že tato koláž upravila výraz moderátorky do jakési pobavené podoby – přesně v duchu staršího snímku. Na druhou stranu velmi pochybuji o tom, že drtivá většina uživatelů globální sítě Reddit tuší, kdo Emma Smetana je. Tím spíš si nemyslím, že by jí chtěl kdokoliv z nich touto koláží ublížit.

5666442:article:false:false:true

S tím, jak se popularity fotky šířila, se někteří uživatelé začali ptát, zda celá „akce“ není náhodou tak trochu kyberšikanou. Za všechny doporučuji vlákno pod tweetem Jána Simkaniče z Deníku N a investigativního novináře týdeníku Respekt Ondřeje Kundry, který je vzdáleným kolegou Smetany.

Link

Je nutné uznat, že existuje nemálo lidí, kterým Emma Smetana leží v žaludku. Ať už kvůli tomu, kde pracuje, jakým stylem vede rozhovory nebo pro způsob jakým vystupuje na veřejnosti. Zřejmě ani nelze pochybovat o tom, že někteří obecně využijí každou příležitost, aby si do moderátorky „kopli“. To však s aktuálními humornými kolážemi nemá nic moc společného.

„Pokud je tohle šikana, tak se navzájem na denní bázi šikanuje půlka mojí sociální bubliny, nebo aspoň ta část, která umí s Photoshopem. Tady bych jednak řekl, že pro velkou část lidí, která se nad tím smála, je úplně irelevantní, kdo na fotce je. Zároveň pro jiné (přiznávám, že včetně mě) asi byl komický kontext toho, jak se DVTV občas prezentuje. Znám ten pocit a chápu, že to třeba je chvíli nepříjemné, když někdo takhle zkarikuje nějakou vaši vlastnost, ale opravdu na tom nevidím nic škodlivého. Naopak si myslím, že občas takhle nonverbálně něco ventilovat je jenom prospěšné. Příště se zase budeme my všechny smějící se bestie zase smát třeba nějakému Rokytkovi,“ říká o nařčení z šikany tvůrce memu Schneider.

Link

Cílem tu není ublížit, ale pobavit. Za každou cenu, v každé situaci, jak už to u humoru na síti bývá. Kde jsou hranice v podobných případech? Zcela bezelstně odpovídám, že netuším a nemyslím si, že bychom je měli nějak stanovovat. DVTV umístila fotku na svůj oficiální profil na Instagramu (v době publikace tohoto textu není smazaná), lidé si jí všimli a žije si svým vlastním životem. Nutno podotknout, že to bude jepičí život a že je to do velké míry jen bouře ve sklenici vody. Do konce týdne už si na smutnou Emmu Smetanu nikdo ani nevzpomene.

S podobnou chvilkovou slávou se dá pracovat v pozitivním slova smyslu. Je to pro Emmu Smetanu a DVTV reklama zdarma a tvář moderátorky se dostane k lidem, k nimž jinak obsah redakce zřejmě nedoputuje.

A jinak se stačí podívat za hranice. Uveďme kupříkladu maďarského důchodce, který byl hitem už několik let zpátky. Internet ho překřtil na Harolda a Harold se loni v březnu vydal do Anglie a pomohl tamnímu Manchester City. Celé video je pro diváky znalé věci skvělá legrace.

Nebo skvělý příběh za emoji jebaited, která je velice populární na streamovací platformě Twitch. Alex Jebailey, který je na ikonce zobrazen, si dokonce svoji tvář natiskl na tričko.

V neposlední řadě nezapomeňme, že postavy z obrázku známého jako distracted boyfriend meme použila vláda Viktora Orbána v Maďarsku na billboardy pro kampaň podporující rodinu.

Na celé „kauze“ je ve výsledku nejpozoruhodnější bezděčné přiznání některých uživatelů (viz výše), že právě tahle si představují kyberšikanu. Doporučil bych jim, aby si sáhli do svědomí. Pokud někomu tohle přijde přes čáru, bylo potom v pořádku opakovaně se strefovat do zabrušování poslance Miloslava Roznera? Vtipy na vzhled Václava Klause mladšího? Posměch nad opileckou etudou Milana Rokytky? Každý týden se opakující dehonestace Jaromíra Soukupa? Stírání hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka? Jestli to náhodou není onen dvojí metr zmíněný v úvodu. Jak se musí cítit oběti skutečné on-line šikany, která se děje mimo zraky nás všech, ani nechci domýšlet...

Link

„Pamatuji si, že když jsem vyrůstal v Jugoslávii a potkával mladé Srby, Chorvaty, Bosňáky a příslušníky dalších národů, tak pokaždé, když jsme sešli, začali jsme si navzájem říkat neslušné vtipy. Ne až tak často namířené proti ostatním národům, ale vůči nám samým. Vždycky jsme soutěžili v tom, kdo řekne nejsprostší vtip o vlastním národu ze všech. Když vypukla občanská válka v Jugoslávii na začátku 90. let, ale ještě předtím v 80. letech, když celou zemí zmítalo etnické napětí, tak první obětí byly právě nejapné vtipy,“ říká o humoru slovinský filozof Slavoj Žižek. Mějme na paměti, že s humorem mizí ze společnosti i schopnost sebereflexe.

V neposlední řadě člověk – tím spíš novinář, stejně jako třeba politik – dnes musí sám vstupovat do veřejného prostoru s tím, že jeho slova nebo fotografie se mohou stát na den či dva virálním materiálem, který pobaví internet. U veřejně známých osobností se očekává, že to dokážou přejít a vyrovnají se s tím. Možná se i samy zasmějí. Když ne, beztak daná sranda brzy odezní. Falešný soucit a rady od „morálně vyspělejších“, kteří ví, čemu se smíme smát, na tom nic nezmění.

HTML box

41365

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5664006-img-insider-podcast-jirsa-pur-v0.jpg?v=0', views: 1101, title: 'Insider podcast: V mé práci mi někdy více škodí eurohujeři než odpůrci EU, říká Radek Špicar', imgCount: 13, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/cesko/insider-podcast-v-me-praci-mi-nekdy-vice-skodi-eurohujeri-nez-odpurci-eu-rika-radek-spicar-41345.html' }, { id: 41344, date: '2019-04-17 14:23:00', body: '%3Cp%3E%E2%80%9EJestli%20n%C3%A1m%20sou%C4%8Dasn%C3%A1%20uprchlick%C3%A1%20krize%20n%C4%9Bco%20uk%C3%A1zala%2C%20je%20to%20to%2C%20%C5%BEe%20nyn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20podoba%20spole%C4%8Dn%C3%A9ho%20evropsk%C3%A9ho%20azylov%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu%20nen%C3%AD%20mo%C5%BEn%C3%A1.%20Nade%C5%A1el%20%C4%8Das%20na%20reformovan%C3%BD%20a%20spravedliv%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20syst%C3%A9m%2C%20kter%C3%BD%20bude%20zalo%C5%BEen%20na%20spole%C4%8Dn%C3%BDch%20pravidlech%20a%20sd%C3%ADlen%C3%A9%20odpov%C4%9Bdnosti%2C%E2%80%9C%20%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22http%3A%2F%2Feuropa.eu%2Frapid%2Fpress-release_IP-16-1620_en.htm%22%20target%3D%22_blank%22%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3Eprohl%C3%A1sil%20prvn%C3%AD%20m%C3%ADstop%C5%99edseda%20Komise%20Frans%20Timmerman%3C%2Fspan%3Es%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%2C%20kdy%C5%BE%20v%C2%A0kv%C4%9Btnu%20roku%202016%20p%C5%99edstavoval%20n%C3%A1vrhy%20na%20reformu%20evropsk%C3%A9ho%20azylov%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu.%20%E2%80%9EMus%C3%ADme%20n%C3%A1vrhy%20prom%C4%9Bnit%20v%C2%A0realitu%2C%20co%20nejd%C5%99%C3%ADve%20to%20bude%20mo%C5%BEn%C3%A9%2C%E2%80%9C%20dodal%20tehdy%20Timmermans.%20T%C5%99i%20roky%20pot%C3%A9%20je%20ale%20jasn%C3%A9%2C%20%C5%BEe%20se%20jeho%20slova%20naplnit%20nepoda%C5%99ilo%20a%20ani%20nepoda%C5%99%C3%AD.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120164%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120164%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EEvropsk%C3%A1%20komise%20tehdy%20reagovala%20na%20migra%C4%8Dn%C3%AD%20krizi%2C%20kter%C3%A1%20Evropu%20zachv%C3%A1tila%20o%20rok%20d%C5%99%C3%ADve.%20P%C5%99edstavila%20celkem%20sedm%20legislativn%C3%ADch%20n%C3%A1vrh%C5%AF%20o%20%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20migrace%20a%20azylu%2C%20dva%20z%20nich%20se%20v%C5%A1ak%20u%20n%C4%9Bkter%C3%BDch%20%C4%8Dlensk%C3%BDch%20zem%C3%AD%20setkaly%20s%20velk%C3%BDm%20odporem.%20Nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20rozpory%20panuj%C3%AD%20ohledn%C4%9B%20reformy%20dublinsk%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu%2C%20kter%C3%BD%20ur%C4%8Duje%2C%20jak%C3%A1%20zem%C4%9B%20EU%20je%20odpov%C4%9Bdn%C3%A1%20za%20vy%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20azylov%C3%A9%20%C5%BE%C3%A1dosti.%20Druhou%20je%20pak%20n%C3%A1vrh%20nahradit%20st%C3%A1vaj%C3%ADc%C3%AD%20sm%C4%9Brnici%20o%20ud%C4%9Blov%C3%A1n%C3%AD%20azylu%20na%C5%99%C3%ADzen%C3%ADm%2C%20kter%C3%A9%20m%C3%A1%20harmonizovat%20postupy%20v%20jednotliv%C3%BDch%20unijn%C3%ADch%20zem%C3%ADch.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3ENejdiskutovan%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20sou%C4%8D%C3%A1st%C3%AD%20bal%C3%AD%C4%8Dku%20se%20ale%20stala%20zejm%C3%A9na%20nov%C3%A1%20pravidla%20pro%20rozlo%C5%BEen%C3%AD%20z%C3%A1t%C4%9B%C5%BEe%20nap%C5%99%C3%AD%C4%8D%20unijn%C3%ADmi%20zem%C4%9Bmi%20%E2%80%93%20tedy%20takzvan%C3%BD%20p%C5%99erozd%C4%9Blovac%C3%AD%20mechanismus.%20Po%20n%C4%9Bm%20dlouhodob%C4%9B%20volaj%C3%AD%20st%C3%A1ty%20na%20jihu%20Evropy%2C%20kter%C3%A9%20maj%C3%AD%20jako%20prvn%C3%AD%20zem%C4%9B%2C%20kam%20vstoup%C3%AD%20migranti%2C%20odpov%C4%9Bdnost%20za%20jejich%20azylov%C3%A9%20%C5%99%C3%ADzen%C3%AD.%20Na%20opa%C4%8Dn%C3%A9%20stran%C4%9B%20barik%C3%A1dy%20stoj%C3%AD%20naopak%20st%C3%A1ty%2C%20kter%C3%A9%20se%20p%C5%99%C3%ADchodu%20migrant%C5%AF%20usilovn%C4%9B%20br%C3%A1n%C3%AD.%20T%C5%99%C3%ADlet%C3%A9%20hled%C3%A1n%C3%AD%20rovnov%C3%A1hy%20mezi%20%E2%80%9Esolidaritou%E2%80%9C%20a%20%E2%80%9Eodpov%C4%9Bdnost%C3%AD%E2%80%9C%20uvnit%C5%99%20Evropsk%C3%A9%20unie%20vykopalo%20p%C5%99%C3%ADkopy%2C%20kter%C3%A9%20se%20dodnes%20jen%20t%C4%9B%C5%BEko%20p%C5%99ekon%C3%A1vaj%C3%AD%20a%20kter%C3%A9%20tak%C3%A9%20znemo%C5%BEnily%20p%C5%99ijet%C3%AD%20dal%C5%A1%C3%ADch%20opat%C5%99en%C3%AD%20pro%20zvl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD%20migrace.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EVedle%20dvou%20kontroverzn%C3%ADch%20dokument%C5%AF%20toti%C5%BE%20stoj%C3%AD%20p%C4%9Bt%20dal%C5%A1%C3%ADch%20n%C3%A1vrh%C5%AF%2C%20kter%C3%A9%20maj%C3%AD%20migra%C4%8Dn%C3%AD%20politiku%20unie%20zefektivnit%2C%20a%20d%C3%A1%20se%20%C5%99%C3%ADct%2C%20%C5%BEe%20na%20nich%20uvnit%C5%99%20Evropsk%C3%A9%20unie%20panuje%20shoda%2C%20p%C5%99esto%20z%C5%99ejm%C4%9B%20spadnou%20pod%20st%C5%AFl.%20Pat%C5%99%C3%AD%20mezi%20n%C4%9B%20nap%C5%99%C3%ADklad%20na%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20o%20Eurodacu%2C%20kter%C3%A9%20m%C3%A1%20vylep%C5%A1it%20datab%C3%A1zi%20otisk%C5%AF%20prst%C5%AF%20%C5%BEadatel%C5%AF%20o%20azyl%2C%20nebo%20n%C3%A1vrh%20na%20vznik%20plnohodnotn%C3%A9%20azylov%C3%A9%20agentury%20EU.%20N%C4%9Bkter%C3%A9%20st%C3%A1ty%20v%C4%8Detn%C4%9B%20%C4%8Ceska%20v%C5%A1ak%20za%C4%8Daly%20upozor%C5%88ovat%20na%20to%2C%20%C5%BEe%20jednotliv%C3%A9%20dokumenty%20na%20sebe%20vz%C3%A1jemn%C4%9B%20navazuj%C3%AD%20a%20nen%C3%AD%20mo%C5%BEn%C3%A9%20jeden%20bez%20druh%C3%A9ho%20p%C5%99ijmout.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120165%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120165%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EJe%20to%20slo%C5%BEit%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20v%20tom%2C%20%C5%BEe%20legislativn%C3%AD%20texty%20zab%C3%BDvaj%C3%ADc%C3%AD%20se%20azylovou%20reformou%2C%20kter%C3%A9%20p%C5%99edlo%C5%BEila%20Evropsk%C3%A1%20komise%2C%20jsou%20vz%C3%A1jemn%C4%9B%20prov%C3%A1zan%C3%A9.%20To%20znamen%C3%A1%2C%20%C5%BEe%20sm%C4%9Brnice%20a%20na%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%2C%20kter%C3%A9%20jsou%20projedn%C3%A1v%C3%A1ny%20v%20r%C3%A1mci%20migra%C4%8Dn%C3%ADho%20bal%C3%AD%C4%8Dku%20spolu%20s%20Dublinem%2C%20se%20p%C5%99%C3%ADmo%20k%20textu%20o%20zm%C4%9Bn%C4%9B%20dublinsk%C3%A9ho%20na%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20vztahuj%C3%AD%2C%E2%80%9C%20%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.info.cz%2Fevropska-unie%2Fmigracni-kvoty-ztraci-v-eu-podporu-co-cekat-ted-staty-se-snazi-zachovat-status-quo-rikaji-experti-31993.html%22%20target%3D%22_blank%22%3Eupozornil%20pro%20INFO.CZ%20u%C5%BE%20loni%20v%C2%A0%C4%8Dervnu%20odborn%C3%ADk%20na%20migraci%20s%C2%A0Asociace%20pro%20mezin%C3%A1rodn%C3%AD%20ot%C3%A1zky%20Tom%C3%A1%C5%A1%20Jungwirth%3C%2Fa%3E%20%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fspan%3Es%C2%A0t%C3%ADm%2C%20%C5%BEe%20spolu%20s%C2%A0Dublinem%20poho%C5%99%C3%AD%20v%C5%A1echny%20ostatn%C3%AD%20%C4%8D%C3%A1sti%20reformy.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EProbl%C3%A9m%20je%20podle%20n%C4%9Bj%20ale%20i%20nev%C5%AFle%20n%C4%9Bkter%C3%BDch%20zem%C3%AD%20a%20politick%C3%BDch%20sil%20v%C2%A0Evropsk%C3%A9m%20parlamentu.%20%E2%80%9EJe%20tu%20velk%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1st%20st%C3%A1t%C5%AF%20i%20politick%C3%BDch%20stran%20v%C2%A0Evropsk%C3%A9m%20parlamentu%2C%20kter%C3%A9%20tvrd%C3%AD%2C%20%C5%BEe%20je%20to%20bal%C3%AD%C4%8Dek%20a%20m%C3%A1%20se%20o%20jeho%20budoucnosti%20rozhodnout%20jako%20o%20celku%2C%20a%20ne%20p%C5%99ijmout%20jen%20n%C4%9Bjak%C3%A9%20%C4%8D%C3%A1sti%20a%20jin%C3%A9%20nechat%20takzvan%C4%9B%20vyhn%C3%ADt%2C%E2%80%9C%20%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.info.cz%2Fevropska-unie%2Fdohoda-eu-turecko-selhava-migrace-do-recka-opet-roste-vaznou-i-dalsi-reseni-migracni-krize-39928.html%22%20target%3D%22_blank%22%3E%3Cstrong%3Epopsal%20pro%20INFO.CZ%20patovou%20situaci%20kolem%20migra%C4%8Dn%C3%ADho%20bal%C3%AD%C4%8Dku%20Jungwirth%3C%2Fstrong%3E.%3C%2Fa%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cstrong%3ECo%20bude%20s%20reformou%20po%20eurovolb%C3%A1ch%3F%C2%A0%C2%A0%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EJednou%20z%C2%A0posledn%C3%ADch%20%C5%A1anc%C3%AD%2C%20kterou%20Evropsk%C3%A1%20komise%20vyu%C5%BEila%20k%C2%A0prosazen%C3%AD%20sv%C3%A9ho%20migra%C4%8Dn%C3%ADho%20bal%C3%AD%C4%8Dku%2C%20se%20stal%20%C4%8Dervnov%C3%BD%20summitu%20unijn%C3%ADch%20l%C3%ADdr%C5%AF%2C%20jeho%C5%BE%20hlavn%C3%ADm%20t%C3%A9matem%20se%20stala%20pr%C3%A1v%C4%9B%20migrace.%20P%C5%99ed%20zased%C3%A1n%C3%ADm%20Komise%20vyz%C3%BDvala%20%C4%8Dlensk%C3%A9%20zem%C4%9B%2C%20aby%20v%C2%A0reform%C4%9B%20azylov%C3%A9ho%20pr%C3%A1va%20pokro%C4%8Dily%2C%20to%20se%20ale%20nestalo.%20L%C3%ADd%C5%99i%20naopak%20p%C5%99i%C5%A1li%20s%C2%A0n%C3%A1vrhem%20na%20z%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20vylo%C4%8Fovac%C3%ADch%20platforem%20na%20severu%20Afriky%2C%20ale%20ani%20tento%20pl%C3%A1n%20nebyl%20%C3%BAsp%C4%9B%C5%A1n%C3%BD.%20Mezit%C3%ADm%20za%C4%8Dal%20v%C2%A0Bruselu%20r%C5%AFst%20tlak%20na%20%C4%8Dlensk%C3%A9%20st%C3%A1ty%2C%20aby%20s%C2%A0reformou%20azylov%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu%20pohnuly%20a%20poda%C5%99ilo%20se%20zm%C4%9Bny%20p%C5%99ijmout%20je%C5%A1t%C4%9B%20p%C5%99ed%20volbami%20do%20Evropsk%C3%A9ho%20parlamentu%2C%20kter%C3%A9%20se%20odehraj%C3%AD%20v%C2%A0druh%C3%A9%20polovin%C4%9B%20kv%C4%9Btna.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120166%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120166%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EDnes%20%E2%80%93%20tedy%20p%C4%9Bt%20t%C3%BDdn%C5%AF%20p%C5%99ed%20volbami%20%E2%80%93%20u%C5%BE%20jsou%20ale%20%C5%A1ance%20na%20p%C5%99ijet%C3%AD%20reformy%20azylov%C3%A9%20a%20migra%C4%8Dn%C3%AD%20politiky%20nulov%C3%A9.%20%E2%80%9ESou%C4%8Dasn%C3%A1%20Evropsk%C3%A1%20komise%20nem%C4%9Bla%C2%A0dostate%C4%8Dn%C3%BD%20diplomatick%C3%BD%20potenci%C3%A1l%2C%20aby%20dok%C3%A1zala%20reformu%20prosadit%20ve%C2%A0shod%C4%9B%20%C4%8Dlensk%C3%BDch%20st%C3%A1t%C5%AF%20a%20to%20bez%20ohledu%20na%20to%2C%20do%20jak%C3%A9%20m%C3%ADry%20se%20zd%C5%AFraz%C5%88ovalo%20t%C3%A9ma%C2%A0kv%C3%B3t.%20Podle%20m%C3%A9ho%20n%C3%A1zoru%20Evropsk%C3%A1%20komise%20ani%20necht%C4%9Bla%20investovat%20obrovsk%C3%A9%20mno%C5%BEstv%C3%AD%C2%A0energie%20do%20tak%20problematick%C3%A9%20politiky%2C%20proto%C5%BEe%20zku%C5%A1enosti%20z%20let%202015%20a%C2%A02016%20jsou%20z%20hlediska%20reformy%20syst%C3%A9mu%20bohu%C5%BEel%20fat%C3%A1ln%C3%AD%2C%E2%80%9C%20%C5%99%C3%ADk%C3%A1%20pro%20INFO.CZ%20odborn%C3%ADk%20na%20EU%20Michal%20V%C3%ADt.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EZ%C3%A1rove%C5%88%20se%20p%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20rozch%C3%A1zej%C3%AD%20z%C3%A1jmy%C2%A0%C4%8Dlensk%C3%BDch%20st%C3%A1t%C5%AF%20a%20paradoxn%C4%9B%20nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20spor%20se%20vede%20mezi%C2%A0Rakouskem%20a%20N%C4%9Bmeckem%2C%20a%C4%8Dkoli%20je%20medi%C3%A1ln%C4%9B%20r%C3%A1mov%C3%A1n%20jako%20spor%20mezi%20V4%20a%20%E2%80%9Azbytkem%20EU%E2%80%98.%20P%C5%99%C3%ADpadn%C3%A1%20reforma%20ohro%C5%BEuje%20politick%C3%BD%20status%20quo%C2%A0jednotliv%C3%BDch%20%C4%8Dlensk%C3%BDch%20st%C3%A1t%C5%AF%2C%20tak%C5%BEe%20v%20sou%C4%8Dasn%C3%A9%20dob%C4%9B%20je%20minim%C3%A1ln%C3%AD%C2%A0mo%C5%BEnost%2C%20%C5%BEe%20by%20do%C5%A1lo%20k%C2%A0dohod%C4%9B%2C%E2%80%9C%20dod%C3%A1v%C3%A1%20expert%20z%20Metropolitn%C3%AD%20univerzity%20Praha%20(MUP).%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EOt%C3%A1zkou%20v%C5%A1ak%20z%C5%AFst%C3%A1v%C3%A1%2C%20co%20bude%20s%C2%A0reformou%20azylov%C3%A9ho%20pr%C3%A1va%20a%20migra%C4%8Dn%C3%AD%20politiky%20po%20evropsk%C3%BDch%20volb%C3%A1ch.%20O%20n%C3%A1vrz%C3%ADch%20se%20bude%20z%C5%99ejm%C4%9B%20znovu%20vyjedn%C3%A1vat%20pot%C3%A9%2C%20co%20bude%20zvolen%C3%BD%20nov%C3%BD%20Evropsk%C3%BD%20parlament%20a%20bude%20slo%C5%BEen%C3%A1%20nov%C3%A1%20Evropsk%C3%A1%20komise%2C%20kter%C3%A1%20sou%C4%8Dasn%C3%BD%20kabinet%20Jeana-Clauda%20Junckera%20ofici%C3%A1ln%C4%9B%20nahrad%C3%AD%20a%C5%BE%20v%C2%A0listopadu.%20%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Feuobserver.com%2Fmigration%2F144621%22%20target%3D%22_blank%22%3EPodle%20listu%20EUobserver%C2%A0reform%C4%9B%20za%C4%8D%C3%ADn%C3%A1%20zvonit%20um%C3%ADr%C3%A1%C4%8Dek.%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120167%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120167%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EJe%20mo%C5%BEn%C3%A9%2C%20%C5%BEe%20dal%C5%A1%C3%AD%20Evropsk%C3%A1%20Komise%20m%C5%AF%C5%BEe%20n%C3%A1vrhy%20z%C2%A0roku%202016%2C%20kter%C3%A9%20m%C4%9Bly%20revidovat%20azylov%C3%A9%20pr%C3%A1vo%2C%20st%C3%A1hnout.%20Ale%20i%20kdyby%20se%20tak%20nestalo%2C%20budouc%C3%AD%20Evropsk%C3%BD%20parlament%20nebude%20nucen%20dr%C5%BEet%20se%20pozic%20formulovan%C3%BDch%20za%20sou%C4%8Dasn%C3%A9%20sestavy%20Evropsk%C3%A9ho%20parlamentu%2C%E2%80%9C%20p%C3%AD%C5%A1e%20server%20s%C2%A0t%C3%ADm%2C%20%C5%BEe%20sou%C4%8Dasn%C3%A9%20rumunsk%C3%A9%20p%C5%99edsednictv%C3%AD%20se%20sice%20sna%C5%BEilo%20protla%C4%8Dit%20alespo%C5%88%20n%C3%A1vrhy%20t%C3%BDkaj%C3%ADc%C3%AD%20se%20identifikace%20migrant%C5%AF%20prost%C5%99ednictv%C3%ADm%20otisk%C5%AF%20prst%C5%AF%20nebo%20z%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20azylov%C3%A9%20agentury%20EASO%2C%20v%C2%A0%C3%BAnoru%20v%C5%A1ak%20Rumunsko%20p%C5%99iznalo%2C%20%C5%BEe%20p%C5%99ijet%C3%AD%20zm%C4%9Bn%20nen%C3%AD%20v%C2%A0tak%20kr%C3%A1tk%C3%A9m%20%C4%8Dasov%C3%A9m%20%C3%BAsek%C5%AF%20re%C3%A1ln%C3%A9.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EM%C3%AD%C4%8D%20tak%20po%20volb%C3%A1ch%20z%C5%AFstane%20na%20stran%C4%9B%C2%A0Evropsk%C3%A9ho%20parlamentu%20a%20migra%C4%8Dn%C3%AD%20bal%C3%AD%C4%8Dek%20skon%C4%8D%C3%AD%20ve%20slo%C5%BEce%20takzvan%C3%BDch%20%E2%80%9Enevy%C5%99%C3%ADzen%C3%BDch%20z%C3%A1le%C5%BEitost%C3%AD%E2%80%9C.%20To%20znamen%C3%A1%2C%20%C5%BEe%20nov%C3%BD%20%C5%A1%C3%A9f%20Evropsk%C3%A9ho%20parlamentu%20spole%C4%8Dn%C4%9B%20s%20p%C5%99edstaviteli%20politick%C3%BDch%20skupin%20v%C2%A0europarlamentu%20%E2%80%93%20takzvan%C3%A1%20Konference%20p%C5%99edsed%C5%AF%20v%C3%BDbor%C5%AF%20%E2%80%93%20ur%C4%8D%C3%AD%2C%20co%20s%C2%A0legislativn%C3%ADm%20bal%C3%ADkem%20d%C3%A1l.%20Vyhl%C3%ADdky%20v%C5%A1ak%20nejsou%20zrovna%20optimistick%C3%A9.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EPodle%20p%C5%99edvolebn%C3%ADch%20pr%C5%AFzkum%C5%AF%20a%20obav%20%C5%99ady%20odborn%C3%ADk%C5%AF%20po%20volb%C3%A1ch%20pos%C3%ADl%C3%AD%20populistick%C3%A9%2C%20euroskeptick%C3%A9%20a%20tak%C3%A9%20krajn%C4%9B%20pravicov%C3%A9%20strany%2C%20kter%C3%A9%20raz%C3%AD%20ost%C5%99e%20protiimigra%C4%8Dn%C3%AD%20n%C3%A1zory%2C%20osud%20bal%C3%AD%C4%8Dku%20je%20tak%20u%C5%BE%20z%C5%99ejm%C4%9B%20dop%C5%99edu%20zpe%C4%8Det%C4%9Bn.%20%E2%80%9EUkon%C4%8Den%C3%AD%20legislativn%C3%ADho%20procesu%20p%C5%99itom%20bude%20%C4%8Deskou%20diplomaci%C3%AD%20%E2%80%93%20i%20dal%C5%A1%C3%ADmi%20%C4%8Dlensk%C3%BDmi%20st%C3%A1ty%2C%20kter%C3%A9%20vystupuj%C3%AD%20proti%20p%C5%99erozd%C4%9Blovac%C3%ADmu%20mechanismu%20%E2%80%93%20pod%C3%A1v%C3%A1no%20jako%20v%C3%BDhra%2C%E2%80%9C%20%C5%99%C3%ADk%C3%A1%20pro%20INFO.CZ%20V%C3%ADt.%20Z%C3%A1rove%C5%88%20ale%20dod%C3%A1v%C3%A1%2C%20%C5%BEe%20navzdory%20medi%C3%A1ln%C3%ADmu%20obrazu%20se%20%C4%8Cesko%20po%20celou%20dobu%20dr%C5%BEelo%20sp%C3%AD%C5%A1%20pozice%20%E2%80%9Ezainteresovan%C3%A9ho%20pozorovatele%2C%20kter%C3%BD%C2%A0p%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20nezasahoval%20do%20hlavn%C3%ADch%20spor%C5%AF%2C%20proto%C5%BEe%20nemusel%E2%80%9C.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20class%3D%22custom%20mGallery%22%20title%3D%22galleryObj%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22-1%22%20width%3D%22435%22%20height%3D%22335%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E', perex: '

Reforma evropského azylového práva a migrační politiky, která byla Evropskou komisí představena na jaře roku 2016 v reakci na tehdejší migrační krizi, měla mimo jiné pomoct řídit migraci do Evropy, v řadě unijních zemí však především posílila hysterii kolem takzvaných „migračních kvót“. Postupem času se tak přijetí změn začalo ukazovat jako nedosažitelný cíl a dnes už je jasné, že je plánovaná reforma azylové a migrační politiky mrtvá. Do květnových voleb se totiž nová pravidla nestihnou přijmout a po sestavení nového europarlamentu a Komise půjde reforma k ledu.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5135152-img-ceuta-migrace-spanelsko-v0.jpg?v=0', views: 1058, title: 'Reformě azylového práva EU zvoní umíráček. Migračním opatřením zasadí poslední ránu eurovolby ', imgCount: 21, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/evropska-unie/reforme-azyloveho-prava-eu-zvoni-umiracek-migracnim-opatrenim-zasadi-posledni-ranu-eurovolby-41344.html' }, { id: 41353, date: '2019-04-17 12:30:00', body: '%3Ch2%3E%3Cstrong%3EZ%C2%A0Moravy%20do%20Prahy%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3EAnna%20Honov%C3%A1%20se%20narodila%208.%20srpna%201926%20ve%20Slavi%C4%8D%C3%ADn%C4%9B%20na%20v%C3%BDchodn%C3%AD%20Morav%C4%9B%20jako%20Anna%20Krmen%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1.%20Vyr%C5%AFstala%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Brod%C4%9B%20v%20nez%C3%A1mo%C5%BEn%C3%A9%20rodin%C4%9B%2C%20ale%20nepoci%C5%A5ovala%20pr%C3%BD%20%C5%BE%C3%A1dnou%20nouzi.%20Absolvovala%20obchodn%C3%AD%20%C5%A1kolu%20(studovali%20i%20jej%C3%AD%20sourozenci)%20a%20roku%201943%20ode%C5%A1la%20pracovat%20do%20Prahy%20jako%20administrativn%C3%AD%20s%C3%ADla%20v%20l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A9%20ordinaci.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EBydlela%20u%20R%C5%AF%C5%BEeny%20Pokorn%C3%A9-Purky%C5%88ov%C3%A9%2C%20bezd%C4%9Btn%C3%A9%20vdovy%2C%20dcery%20mal%C3%AD%C5%99e%20Karla%20a%20vnu%C4%8Dky%20Jana%20Evangelisty%20Purkyn%C4%9B%3A%20%E2%80%9EByla%20to%20pro%20m%C4%9B%20opravdu%20univerzita%2C%20proto%C5%BEe%20jeden%20den%20v%20t%C3%BDdnu%20byl%20vyhrazen%20n%C3%A1v%C5%A1t%C4%9Bv%C3%A1m%20a%20v%20jej%C3%ADm%20byt%C4%9B%20se%20pravideln%C4%9B%20sch%C3%A1zela%20pra%C5%BEsk%C3%A1%20inteligence%2C%20nap%C5%99%C3%ADklad%20Anna%20Masarykov%C3%A1%2C%20%C5%99editel%20Akademie%20v%C4%9Bd%20a%20um%C4%9Bn%C3%AD%20%C5%A0eplav%C3%BD%2C%20akademick%C3%BD%20mal%C3%AD%C5%99%20D%C4%9Bdina%20a%20cel%C3%A1%20%C5%99ada%20dal%C5%A1%C3%ADch.%20J%C3%A1%20jsem%20mohla%20sed%C4%9Bt%20u%20stolu%20a%20nejen%20pod%C3%A1vat%20%C4%8Daj%2C%20su%C5%A1enky%20a%20k%C3%A1vu%2C%20ale%20taky%20leccos%20vyslechnout%2C%20zapojit%20se%20do%20debaty%2C%20kl%C3%A1st%20ot%C3%A1zky.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120194%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120194%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3E%3Cstrong%3ELet%C3%A1ky%20z%20Racioly%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3ENedlouho%20po%20komunistick%C3%A9m%20p%C5%99evratu%20v%20%C3%BAnoru%201948%20se%20Anna%20Krmen%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1%20vr%C3%A1tila%20do%20Uhersk%C3%A9ho%20Brodu%20a%20za%C4%8Dala%20pracovat%20pro%20tamn%C3%ADho%20podnikatele%20Bru%C5%A1t%C3%ADka%2C%20majitele%20potravin%C3%A1%C5%99sk%C3%A9%20firmy%20(dne%C5%A1n%C3%AD%20Raciola)%2C%20kter%C3%A1%20dod%C3%A1vala%20zbo%C5%BE%C3%AD%20do%20ciziny%20%E2%80%93%20do%20Belgie%2C%20%C5%A0v%C3%BDcarska%2C%20Spojen%C3%BDch%20st%C3%A1t%C5%AF%20americk%C3%BDch.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EBru%C5%A1t%C3%ADk%20nem%C4%9Bl%20%C5%BE%C3%A1dn%C3%A9%20sympatie%20ke%20KS%C4%8C%20a%20jej%C3%ADm%20n%C3%A1siln%C3%BDm%20praktik%C3%A1m%2C%20byl%20zapojen%20do%20protikomunistick%C3%A9ho%20odboje%2C%20sb%C3%ADral%20let%C3%A1ky%2C%20dokumenty%20a%20informace%2C%20vztahuj%C3%ADc%C3%AD%20se%20k%20d%C4%9Bn%C3%AD%20v%20%C4%8Ceskoslovensku%20(n%C4%9Bkter%C3%A9%20z%20nich%20Anna%20p%C5%99episovala%20na%20stroji)%20a%20pos%C3%ADlal%20je%20na%20Z%C3%A1pad%20spolu%20se%20zbo%C5%BE%C3%ADm.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EV%C5%A1ichni%20kolem%20m%C4%9B%20tehdy%20byli%20nalad%C4%9Bn%C3%AD%20proti%20re%C5%BEimu.%20Mysleli%20jsme%20si%2C%20%C5%BEe%20se%20to%20p%C5%99evr%C3%A1t%C3%AD%2C%20%C5%BEe%20to%20nem%C5%AF%C5%BEe%20dlouho%20trvat%2C%E2%80%9C%20vzpom%C3%ADnala%20Anna%20a%20dod%C3%A1v%C3%A1%3A%20%E2%80%9EDo%20z%C3%A1silek%20se%20vkl%C3%A1daly%20takov%C3%A9%20let%C3%A1ky%20a%20zpr%C3%A1vy.%20V%C4%9Bd%C4%9Bla%20jsem%20to%2C%20ale%20nepod%C3%ADlela%20jsem%20se%20na%20tom.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EBru%C5%A1t%C3%ADk%C5%AFv%20podnik%20byl%20zn%C3%A1rodn%C4%9Bn%20brzy%20po%20%C3%BAnoru%201948%2C%20ale%20Bru%C5%A1t%C3%ADk%20ve%20firm%C4%9B%20p%C5%AFsobil%20a%C5%BE%20do%20roku%201950%2C%20kdy%20ho%20St%C3%A1tn%C3%AD%20bezpe%C4%8Dnost%20zatkla.%20Jeho%20dcera%20tehdy%20Annu%20Krmen%C4%8D%C3%ADkovou%20(Honovou)%20po%C5%BE%C3%A1dala%2C%20aby%20j%C3%AD%20p%C5%99inesla%20z%20kancel%C3%A1%C5%99e%20dva%20po%C5%99ada%C4%8De%20s%20Bru%C5%A1t%C3%ADkovou%20soukromou%20korespondenc%C3%AD%20(psal%20si%20mj.%20se%20synem%2C%20kter%C3%BD%20ileg%C3%A1ln%C4%9B%20utekl%20za%20hranice).%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EAnn%C4%9B%20pom%C3%A1hal%20zn%C3%A1m%C3%BD%2C%20kter%C3%BD%20si%20v%C5%A1iml%2C%20%C5%BEe%20jsou%20pravd%C4%9Bpodobn%C4%9B%20sledov%C3%A1ni%20%E2%80%93%20a%20Anna%20odnesla%20korespondenci%20nejd%C5%99%C3%ADv%20k%20sob%C4%9B%20dom%C5%AF%20a%20pak%20ji%20schovala%20u%20p%C5%99%C3%ADbuzn%C3%BDch.%20Zanedlouho%20ji%20v%20pr%C3%A1ci%20zatkla%20policie%20a%20po%20ne%C3%BAsp%C4%9B%C5%A1n%C3%A9%20domovn%C3%AD%20prohl%C3%ADdce%20skon%C4%8Dila%20ve%20v%C4%9Bzen%C3%AD%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Brod%C4%9B.%20Dva%20t%C3%BDdny%20str%C3%A1vila%20na%20samotce%20%E2%80%93%20a%20nev%C4%9Bd%C4%9Bla%2C%20pro%C4%8D%20je%20zav%C5%99en%C3%A1.%3C%2Fp%3E%0A%3Chr%20%2F%3E%0A%3Cp%3EP%C5%99%C3%ADb%C4%9Bh%20Anny%20Honov%C3%A9%20poch%C3%A1z%C3%AD%20sb%C3%ADrky%20Pam%C4%9B%C5%A5%20n%C3%A1roda.%20Tento%20jedine%C4%8Dn%C3%BD%20archiv%20dostupn%C3%BD%20ka%C5%BEd%C3%A9mu%20na%20internetu%20vznik%C3%A1%20p%C5%99edev%C5%A1%C3%ADm%20d%C3%ADky%20soukrom%C3%BDm%20d%C3%A1rc%C5%AFm%20a%20podporovatel%C5%AFm%20z%20%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.postbellum.cz%2Fklub%2F%22%3EKlubu%20p%C5%99%C3%A1tel%20Pam%C4%9Bti%20n%C3%A1roda%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fspan%3E.%20Ten%20tvo%C5%99%C3%AD%20v%C3%ADce%20ne%C5%BE%20dva%20tis%C3%ADce%20lid%C3%AD%2C%20kte%C5%99%C3%AD%20pom%C3%A1haj%C3%AD%20pravideln%C3%BDmi%20drobn%C3%BDmi%20dary.%20P%C5%99ipojit%20se%20m%C5%AF%C5%BEete%20i%20Vy.%20D%C4%9Bkujeme.%3C%2Fp%3E%0A%3Chr%20%2F%3E%0A%3Ch2%3E%3Cstrong%3EVe%20vazb%C4%9B%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Hradi%C5%A1ti%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3EPo%20%C4%8Dtrn%C3%A1cti%20dnech%20p%C5%99evezli%20Annu%20Krmen%C4%8D%C3%ADkovou%20(Honovou)%20do%20vazby%20do%20Uhersk%C3%A9ho%20Hradi%C5%A1t%C4%9B%2C%20kde%20prod%C4%9Blala%20v%C3%BDslech%2C%20jeho%C5%BE%20se%20podle%20jej%C3%ADch%20vzpom%C3%ADnek%20%C3%BA%C4%8Dastnilo%20asi%20%C5%A1est%20vy%C5%A1et%C5%99ovatel%C5%AF.%20Ptali%20se%20na%20Bru%C5%A1t%C3%ADka%2C%20ale%20Anna%20o%20jeho%20po%C4%8D%C3%ADn%C3%A1n%C3%AD%20t%C3%A9m%C4%9B%C5%99%20nic%20nev%C4%9Bd%C4%9Bla.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EVr%C3%A1tili%20ji%20na%20celu%2C%20vz%C3%A1p%C4%9Bt%C3%AD%20v%C5%A1ak%20byla%20p%C5%99edvol%C3%A1na%20znovu%20a%20tentokr%C3%A1t%20m%C4%9Bli%20vy%C5%A1et%C5%99ovatel%C3%A9%20v%20ruce%20d%C5%AFkaz%20proti%20n%C3%AD%20%E2%80%93%20z%C3%ADskali%20%E2%80%9Emot%C3%A1k%E2%80%9C%2C%20kus%20pap%C3%ADru%2C%20kter%C3%BD%20dcera%20podnikatele%20Bru%C5%A1t%C3%ADka%20poslala%20do%20v%C4%9Bzen%C3%AD%20a%20v%20n%C4%9Bm%C5%BE%20st%C3%A1lo%3A%20%E2%80%9EAnyno%2C%20kam%20dalas%20ty%20doklady%3F%20J%C3%A1%20jsem%20je%20nedostala.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EN%C3%A1sledovalo%20dlouh%C3%A9%20a%20komplikovan%C3%A9%20vy%C5%A1et%C5%99ov%C3%A1n%C3%AD%2C%20p%C5%99i%20n%C4%9Bm%C5%BE%20StB%20nasazovala%20na%20Annu%20konfidenty%20a%20pou%C5%BE%C3%ADvala%20v%C5%A1emo%C5%BEn%C3%A9%20provokace.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EPo%20des%C3%ADtk%C3%A1ch%20let%20Anna%20Honov%C3%A1%20v%20rozhovoru%20vzpom%C3%ADnala%3A%20%E2%80%9EJ%C3%A1%20sama%20jsem%20nezkusila%20n%C4%9Bjak%C3%A9ho%20bit%C3%AD%2C%20asi%20i%20z%20toho%20d%C5%AFvodu%2C%20%C5%BEe%20p%C5%99i%20v%C3%BDslechu%2C%20kdy%20za%C4%8Dali%20s%20t%C3%ADm%2C%20%C5%BEe%20m%C4%9B%20tady%20z%C5%99e%C5%BEou%2C%20jsem%20se%20ohradila%20proti%20jist%C3%A9mu%20Holubovi%2C%20kter%C3%BD%20byl%20po%20Aloisi%20Greben%C3%AD%C4%8Dkovi%20nejhor%C5%A1%C3%AD%20vy%C5%A1et%C5%99ovatel.%20%C5%98ekl%20mi%3A%20%2CJak%20v%C3%A1m%20tu%20jednu%20st%C5%99el%C3%ADm%2C%20tak%20se%20ani%20nezmo%C5%BEete!%E2%80%98%20A%20j%C3%A1%20jsem%20mu%20odpov%C4%9Bd%C4%9Bla%3A%20%2CPoslouchejte%2C%20vy%20jste%20mu%C5%BE%2C%20j%C3%A1%20jsem%20%C5%BEena.%20To%20by%20bylo%20hrdinstv%C3%AD%2C%20kdyby%20mu%C5%BE%20bil%20%C5%BEenu.%20Vy%20jste%20z%C5%99ejm%C4%9B%20z%20d%C4%9Blnick%C3%A9%20rodiny%2C%20j%C3%A1%20taky.%20A%20nakonec%2C%20toto%20d%C4%9Blalo%20gestapo%2C%20pokud%20v%C3%ADm.%20Ale%20vy%20jste%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADk%20nebo%20p%C5%99%C3%ADslu%C5%A1n%C3%ADk%20%C4%8Deskoslovensk%C3%A9%20bezpe%C4%8Dnosti%2C%20ta%20to%20p%C5%99ece%20ned%C4%9Bl%C3%A1%20jak%20gestapo!%E2%80%98%2C%E2%80%9C%20popisuje%20a%20dod%C3%A1v%C3%A1%3A%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EOn%20byl%20tak%20zara%C5%BEen%C3%BD%2C%20%C5%BEe%20u%C5%BE%20mn%C4%9B%20nedal%20%C5%BE%C3%A1dnou%20facku.%20Lidi%20se%20jich%20b%C3%A1li.%20J%C3%A1%20jsem%20se%20neb%C3%A1la.%20Je%C5%A1t%C4%9B%20jsem%20ov%C5%A1em%20nebyla%20tak%20obezn%C3%A1mena%20s%20t%C3%ADm%2C%20jak%C3%A9%20hrubosti%20d%C4%9Blaj%C3%AD.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120195%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120195%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3E%3Cstrong%3EBili%20je%20bejkovcem%20po%20%C5%A1lapk%C3%A1ch%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3EKv%C5%AFli%20protikomunistick%C3%BDm%20aktivit%C3%A1m%20v%20Bru%C5%A1t%C3%ADkov%C4%9B%20firm%C4%9B%20bylo%20zadr%C5%BEeno%20osmn%C3%A1ct%20lid%C3%AD%20a%20St%C3%A1tn%C3%AD%20bezpe%C4%8Dnost%20hodlala%20na%20z%C3%A1klad%C4%9B%20zji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%BDch%20fakt%C5%AF%20i%20smy%C5%A1len%C3%BDch%20z%C3%A1minek%20p%C5%99ipravit%20monstrproces%2C%20stoj%C3%AD%20o%20p%C5%99%C3%ADpadu%20na%20str%C3%A1nk%C3%A1ch%20%C3%9ASTR.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EA%20Anna%20Honov%C3%A1%20v%20t%C3%A9%20souvislosti%20l%C3%AD%C4%8Dila%2C%20%C5%BEe%20%E2%80%9Eest%C3%A9b%C3%A1ci%20bili%20vysl%C3%BDchan%C3%A9%20po%20%C5%A1lapk%C3%A1ch%2C%20bejkovcem%E2%80%9C.%20Vy%C5%A1lo%20najevo%2C%20%C5%BEe%20pan%20Bru%C5%A1t%C3%ADk%20m%C4%9Bl%20vys%C3%ADla%C4%8Dku%20a%20vys%C3%ADlal%20reprezentantovi%20N%C3%A1rodn%C3%AD%20socialistick%C3%A9%20strany%20Barto%C5%A1ovi%20do%20emigrace.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EZahrani%C4%8Dn%C3%AD%20korespondent%20Syne%C4%8Dek%2C%20d%C5%99%C3%ADve%20francouzsk%C3%BD%20p%C5%99ekladatel%20v%20Al%C5%BE%C3%ADru%20na%20%C4%8Deskoslovensk%C3%A9m%20velvyslanectv%C3%AD%2C%20po%20v%C3%BDprasku%20%C5%99ekl%2C%20%C5%BEe%20jsem%20opsala%20pro%20pana%20Bru%C5%A1t%C3%ADka%20t%C5%99i%20let%C3%A1ky%3A%20past%C3%BD%C5%99sk%C3%BD%20list%20arcibiskupa%20Berana%2C%20hanobn%C3%A9%20desatero%20proti%20KS%C4%8C%20a%20karikaturu%20proti%20vstupu%20do%20JZD.%20Za%20to%20jsem%20potom%20byla%20odsouzena.%20Po%20devaten%C3%A1ctim%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD%20vy%C5%A1et%C5%99ovac%C3%AD%20vazb%C4%9B%20na%20m%C4%9B%20kone%C4%8Dn%C4%9B%20n%C4%9Bco%20m%C4%9Bli.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EAnna%20Krmen%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1%20byla%20odsouzena%20ve%20dvou%20procesech%3A%20prvn%C3%AD%20prob%C4%9Bhl%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Brod%C4%9B%20a%20dostala%20trest%20%C4%8Dty%C5%99%20m%C4%9Bs%C3%ADc%C5%AF%20odn%C4%9Bt%C3%AD%20svobody%20za%20to%2C%20%C5%BEe%20se%20sna%C5%BEila%20odn%C3%A9st%20z%20firmy%20Bru%C5%A1t%C3%ADkovu%20soukromou%20korespondenci.%20Pot%C3%A9%20ji%20v%20prosinci%201951%20spolu%20s%20dal%C5%A1%C3%ADmi%20ob%C5%BEalovan%C3%BDmi%20soudil%20st%C3%A1tn%C3%AD%20soud%20v%20Brn%C4%9B%2C%20kde%20byl%20verdikt%20zp%C5%99%C3%ADsn%C4%9Bn%20o%20dal%C5%A1%C3%AD%20dva%20roky%20odn%C4%9Bt%C3%AD%20svobody.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120196%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120196%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3E%3Cstrong%3EVyj%C3%AD%20psi%2C%20chyst%C3%A1%20se%20poprava%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3ENa%20podzim%201950%20a%20v%20dubnu%201951%20prob%C4%9Bhlo%20v%20uherskohradi%C5%A1%C5%A5sk%C3%A9%20v%C4%9Bznici%20p%C4%9Bt%20poprav%3A%20%E2%80%9ENejd%C5%99%C3%ADv%20byli%20popraveni%20Lenhart%2C%20J%C3%A1no%C5%A1%C3%ADk%20a%20Mana%2C%20v%20dubnu%201951%20pak%20Z%C3%A1me%C4%8Dn%C3%ADk%20a%20%C5%A0imara%2C%E2%80%9C%20vypr%C3%A1v%C4%9Bla%20Anna%20Krmen%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1%20(Honov%C3%A1)%3A%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EDal%C5%A1%C3%AD%20popravy%20neprob%C4%9Bhly%2C%20proto%C5%BEe%20%C5%A1ibenice%20byla%20v%20t%C4%9Bsn%C3%A9%20bl%C3%ADzkosti%20frekventovan%C3%A9%20Velehradsk%C3%A9%20ulice%20a%20mezi%20lidmi%20se%20u%C5%BE%20%C5%A1eptalo%2C%20co%20se%20zde%20d%C4%9Bje.%20Tak%20to%20zarazili%20a%20popravovalo%20se%20v%20Brn%C4%9B.%20My%20jsme%20v%C5%BEdycky%20v%C4%9Bd%C4%9Bli%2C%20%C5%BEe%20se%20chystaj%C3%AD%20popravy%2C%20proto%C5%BEe%20za%C4%8Dali%20stra%C5%A1n%C4%9B%20v%C3%BDt%20psi.%20A%20pak%20jsme%20se%20od%20bacha%C5%99ek%20dozv%C4%9Bd%C4%9Bly%2C%20%C5%BEe%20popravy%20byly%20proveden%C3%A9.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EV%C4%9Bzni%20ale%20neum%C3%ADrali%20jen%20na%20%C5%A1ibenici%3A%20%E2%80%9EJednoho%20mu%C5%BEe%20z%C5%99ejm%C4%9B%20ubili%20pa%C5%BEbou%20pu%C5%A1ky%2C%20vr%C3%A1tili%20ho%20mrtv%C3%A9ho%20rodin%C4%9B%20a%20tvrdili%2C%20%C5%BEe%20se%20ob%C4%9Bsil.%20Rodina%20ale%2C%20mysl%C3%ADm%2C%20nechala%20ud%C4%9Blat%20pitvu%2C%20kter%C3%A1%20ob%C4%9B%C5%A1en%C3%AD%20neprok%C3%A1zala.%20A%20on%20se%20nemohl%20ve%20v%C4%9Bznici%20ob%C4%9Bsit%2C%20nem%C4%9Bl%20opasek%2C%20nem%C4%9Bl%20na%20%C4%8Dem.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EMezi%20nejkrut%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20a%20nejzn%C3%A1m%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20vy%C5%A1et%C5%99ovatele%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Hradi%C5%A1ti%20pat%C5%99il%20Alois%20Greben%C3%AD%C4%8Dek%2C%20kter%C3%BD%20v%C5%A1ak%20podle%20Anny%20%C5%BEeny%20nevysl%C3%BDchal%3A%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EPotk%C3%A1vala%20jsem%20ho%20na%20chodb%C4%9B.%20V%C5%BEdy%20ul%C3%ADzan%C3%BD%2C%20m%C4%9Bl%20%C5%A1kared%C3%A9%20nep%C5%99%C3%ADjemn%C3%A9%20o%C4%8Di%20a%20nale%C5%A1t%C4%9Bn%C3%A9%20hol%C3%ADnky.%20Nejhor%C5%A1%C3%ADm%20vy%C5%A1et%C5%99ovatelem%20po%20Greben%C3%AD%C4%8Dkovi%20byl%20Holub.%20Hlava%C4%8Dka%20zase%20zavedl%20ve%20v%C4%9Bznici%20mu%C4%8Den%C3%AD%20elektrick%C3%BDm%20proudem.%20D%C3%A1le%20vysl%C3%BDchali%20%C5%A0im%C4%8D%C3%A1k%2C%20Ondra%2C%20%C5%98%C3%ADha%2C%20%C4%8Ca%C5%88a.%20Bit%C3%AD%20bejkovcem%2C%20ml%C3%A1cen%C3%AD%20pendrekem%20p%C5%99es%20chodidla%2C%20elektrick%C3%BD%20proud%2C%20lid%C3%A9%20zakovan%C3%AD%20v%20okovech.%20To%20byly%20jejich%20metody%2C%20jak%20%C4%8Dlov%C4%9Bka%20zlomit%20na%20t%C4%9Ble%20i%20na%20duchu.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EV%20l%C3%A9t%C4%9B%201952%20se%20Anna%20Krmen%C4%8D%C3%ADkov%C3%A1%20dostala%20na%20svobodu.%20Vr%C3%A1tila%20se%20do%20Uhersk%C3%A9ho%20Brodu%2C%20kde%20pom%C4%9Brn%C4%9B%20brzy%20z%C3%ADskala%20zam%C4%9Bstn%C3%A1n%C3%AD%20v%20prodejn%C4%9B%20textilu.%20Roku%201964%20se%20provdala%20za%20Milana%20Hona%2C%20propu%C5%A1t%C4%9Bn%C3%A9ho%20politick%C3%A9ho%20v%C4%9Bzn%C4%9B%2C%20odsouzen%C3%A9ho%20na%2016%20let%2C%20z%20nich%C5%BE%20si%20odpracoval%20dev%C4%9Bt%2C%20p%C5%99ev%C3%A1%C5%BEn%C4%9B%20v%20dolech%20na%20J%C3%A1chymovsku.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120197%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120197%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3E%3Cstrong%3E%C5%BDeny%20v%20dob%C3%A1ch%20temna%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3ERoku%201968%20se%20Anna%20Honov%C3%A1%20stala%20spoluzakladatelkou%20region%C3%A1ln%C3%AD%20pobo%C4%8Dky%20sdru%C5%BEen%C3%AD%20K%20231%20%E2%80%93%20tedy%20spole%C4%8Denstv%C3%AD%20politick%C3%BDch%20v%C4%9Bz%C5%88%C5%AF%2C%20uv%C4%9Bzn%C4%9Bn%C3%BDch%20po%20%C3%BAnoru%201948%20(n%C3%A1zev%20se%20vztahuje%20k%20z%C3%A1konu%20%E2%80%9Ena%20ochranu%20lidov%C4%9B%20demokratick%C3%A9%20republiky%E2%80%9C%20%E2%80%93%20%C4%8D.%20231%2F1948%20Sb.%20%E2%80%93%20podle%20n%C4%9Bho%C5%BE%20byla%20odsouzena%20v%C4%9Bt%C5%A1ina%20%E2%80%9Emukl%C5%AF%E2%80%9C).%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EVystoupila%20tehdy%20na%20tribun%C4%9B%20v%20s%C3%A1le%20Reduta%20v%20Uhersk%C3%A9m%20Hradi%C5%A1ti%3A%20%E2%80%9EMluvila%20jsem%20na%20t%C3%A9ma%20%E2%80%9A%C5%BDeny%20v%20dob%C3%A1ch%20temna%E2%80%98.%20M%C4%9Bli%20jsme%20heslo%3A%20%E2%80%9AAby%20se%20to%20ji%C5%BE%20nikdy%20neopakovalo.%E2%80%98%20To%20heslo%20se%20v%20pr%C5%AFb%C4%9Bhu%20na%C5%A1eho%20jedn%C3%A1n%C3%AD%20utrhlo%20ze%20zdi%20a%20spadlo.%20A%20my%20jsme%20si%20%C5%99%C3%ADkali%3A%20%E2%80%9ATo%20je%20%C5%A1patn%C3%A9%20znamen%C3%AD.%E2%80%98%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EA%20%C5%A1patn%C3%A9%20znamen%C3%AD%20to%20taky%20bylo%2C%20za%20%C4%8Das%20m%C4%9B%20volali%20na%20StB.%20Byla%20ve%20mn%C4%9B%20tehdy%20mal%C3%A1%20du%C5%A1i%C4%8Dka%2C%20proto%C5%BEe%20dcera%20m%C4%9Bla%20p%C4%9Bt%20m%C4%9Bs%C3%ADc%C5%AF%2C%20j%C3%A1%20ji%20kojila%20%E2%80%93%20a%20te%C4%8F%20jsem%20se%20m%C4%9Bla%20ve%C4%8Der%20dostavit%20na%20vy%C5%A1et%C5%99ovnu.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EAnna%20Honov%C3%A1%20tehdy%20absolvovala%20jen%20jeden%20v%C3%BDslech%20%E2%80%93%20a%20na%2020%20let%20se%20st%C3%A1hla%20do%20soukrom%C3%AD.%20Po%20listopadu%201989%20se%20anga%C5%BEovala%20v%20Konfederaci%20politick%C3%BDch%20v%C4%9Bz%C5%88%C5%AF%2C%20%C3%BA%C4%8Dastnila%20se%20v%C5%A1emo%C5%BEn%C3%BDch%20%E2%80%9Emuklovsk%C3%BDch%E2%80%9C%20akc%C3%AD%2C%20nav%C5%A1t%C4%9Bvovala%20%C5%A1koly.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20class%3D%22custom%20mGallery%22%20title%3D%22galleryObj%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22-1%22%20width%3D%22435%22%20height%3D%22335%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E', perex: '

1. dubna 2019 zemřela ve věku 92 let Anna Honová. V roce 1950 byla z politických důvodů zatčena, vyšetřována v Uherském Hradišti a poté odsouzena k pokutě, ztrátě občanských práv a dvouapůlleté trestu odnětí svobody. Roku 1968 spoluzakládala regionální sdružení politických vězňů K231 a začala se o ni znovu zajímat Státní bezpečnost. Teprve po dalších dvou dekádách se mohla svobodně veřejně angažovat a například vydat svědectví o poměrech v uherskohradišťské věznici. Vzpomínkám Anny Honové byly věnovány Příběhy 20. století vysílané na Českém rozhlase Plus, které vznikly ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5665231-img-anna-honova-krmencikova-post-bellum-v0.jpg?v=0', views: 790, title: 'Mučení proudem, lidé v okovech. Vězeňkyně popsala zvěrstva komunistických vyšetřovatelů', imgCount: 5, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/magazin/muceni-proudem-lide-v-okovech-vezenkyne-popsala-zverstva-komunistickych-vysetrovatelu-41353.html' }, { id: 41360, date: '2019-04-17 20:00:00', body: '%3Cp%3EDlouho%20o%C4%8Dek%C3%A1van%C3%BD%20projev%20francouzsk%C3%A9ho%20prezidenta%20Emmanuela%20Macrona%20se%20sice%20kv%C5%AFli%20po%C5%BE%C3%A1ru%20katedr%C3%A1ly%20Notre-Dame%20neuskute%C4%8Dnil%2C%20francouzsk%C3%A1%20m%C3%A9dia%20u%C5%BE%20ale%20maj%C3%AD%20seznam%20j%C3%ADm%20p%C5%99ipravovan%C3%BDch%20opat%C5%99en%C3%AD%20k%20dispozici.%20Krom%C4%9B%20t%C4%9Bch%20o%C4%8Dek%C3%A1van%C3%BDch%2C%20jako%20sn%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20dan%C3%AD%20st%C5%99edn%C3%AD%20t%C5%99%C3%ADd%C4%9B%2C%20fixace%20nejni%C5%BE%C5%A1%C3%ADch%20d%C5%AFchod%C5%AF%20na%20inflaci%20a%20usnadn%C4%9Bn%C3%AD%20referend%20si%20Elysejsk%C3%BD%20pal%C3%A1c%20p%C5%99ichystal%20i%20jedno%20p%C5%99ekvapen%C3%AD%20%E2%80%93%20zru%C5%A1en%C3%AD%20elitn%C3%AD%20vysok%C3%A9%20%C3%BA%C5%99ednick%C3%A9%20%C5%A1koly%20l%C2%B4ENA%20(v%20p%C5%99ekladu%20N%C3%A1rodn%C3%AD%20%C5%A1kola%20pro%20ve%C5%99ejnou%20spr%C3%A1vu).%20S%C3%A1m%20Macron%20p%C5%99itom%20pat%C5%99%C3%AD%20k%20jej%C3%ADm%20absolvent%C5%AFm.%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3ED%C4%9Bdictv%C3%AD%20po%20gener%C3%A1lu%20de%20Gaullovi%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3EL%C2%B4%C3%89NA%2C%20kterou%20zalo%C5%BEil%20v%20roce%201945%20gener%C3%A1l%20Charles%20de%20Gaulle%2C%20je%20nejpresti%C5%BEn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20francouzskou%20vysokou%20%C5%A1kolou%2C%20jej%C3%AD%C5%BE%20diplom%20m%C3%A1%20hned%20n%C4%9Bkolik%20prezident%C5%AF%20i%20premi%C3%A9r%C5%AF.%20%C5%A0kolu%20ale%20mnoz%C3%AD%20kritici%20v%C4%8Detn%C4%9B%20jej%C3%ADch%20b%C3%BDval%C3%BDch%20student%C5%AF%20obvi%C5%88uj%C3%AD%20z%20vytv%C3%A1%C5%99en%C3%AD%20elity.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EGener%C3%A1l%20de%20Gaulle%20ji%20zalo%C5%BEil%20proto%2C%20aby%20pomohl%20modern%C3%AD%2C%20otev%C5%99en%C3%A9%20a%20demokratick%C3%A9%20st%C3%A1tn%C3%AD%20spr%C3%A1v%C4%9B%2C%20kter%C3%A1%20by%20umo%C5%BEnila%20i%20lidem%20z%20prost%C3%BDch%20kruh%C5%AF%20se%20dostat%20do%20nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADch%20%C3%BA%C5%99ad%C5%AF%20v%20zemi.%20To%2C%20%C5%BEe%20se%20pozd%C4%9Bji%20stala%20v%20o%C4%8D%C3%ADch%20n%C4%9Bkter%C3%BDch%20elit%C3%A1%C5%99skou%20%C5%A1kolou%2C%20je%20paradoxem%20d%C4%9Bjin%2C%E2%80%9C%20%C5%99ekl%20INFO.CZ%20sen%C3%A1tor%20Pavel%20Fischer%2C%20kter%C3%BD%20ji%20absolvoval.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120234%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120234%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EZat%C3%ADmco%20ale%20v%20roce%201950%20studovalo%20na%20%C5%A1kole%2029%20procent%20lid%C3%AD%20z%20d%C4%9Blnick%C3%BDch%20rodin%2C%20na%20p%C5%99elomu%20tis%C3%ADcilet%C3%AD%20to%20bylo%20u%C5%BE%20jen%20dev%C4%9Bt%20procent.%20Rodi%C4%8De%20student%C5%AF%20se%20tak%20podle%20kritik%C5%AF%20%C4%8Dasto%20rekrutovali%20mezi%20%C5%A1%C3%A9fy%20velk%C3%BDch%20firem%20nebo%20vysok%C3%BDmi%20st%C3%A1tn%C3%ADmi%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADky.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EFischer%20m%C3%A1%20ale%20jinou%20zku%C5%A1enost%3A%20%E2%80%9EJsou%20tam%20i%20lid%C3%A9%2C%20kte%C5%99%C3%AD%20p%C5%99ich%C3%A1zej%C3%AD%20z%20byznysu%20nebo%20arm%C3%A1dy.%20M%C3%BDm%20spolu%C5%BE%C3%A1kem%20byl%20nap%C5%99%C3%ADklad%20vysok%C3%BD%20d%C5%AFstojn%C3%ADk%20arm%C3%A1dy%2C%20odbor%C3%A1%C5%99sk%C3%BD%20p%C5%99ed%C3%A1k%2C%20atd.%20To%20rozhodn%C4%9B%20nejsou%20d%C4%9Bti%20z%20rodin%2C%20kde%20se%20potomci%20rod%C3%AD%20s%20plnou%20l%C5%BEi%C4%8Dkou%20u%20pusy%2C%20jak%20se%20%C5%99%C3%ADk%C3%A1%20ve%20Francii.%E2%80%9C%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EO%20zru%C5%A1en%C3%AD%20%C5%A1koly%20se%20v%20minulosti%20v%20zemi%20opakovan%C4%9B%20mluvilo%2C%20dosud%20k%20n%C4%9Bmu%20ale%20nikdo%20nep%C5%99istoupil.%20Opakovan%C3%BD%20bonmot%20%C5%99%C3%ADk%C3%A1%2C%20%C5%BEe%20by%20ji%20ka%C5%BEd%C3%BD%20nejrad%C4%9Bji%20zru%C5%A1il%2C%20nejd%C5%99%C3%ADv%20by%20tam%20ale%20nechal%20vystudovat%20sv%C3%A9%20d%C4%9Bti.%20Mezi%20politiky%2C%20kte%C5%99%C3%AD%20tento%20krok%20navrhovali%2C%20byl%20nap%C5%99%C3%ADklad%20nyn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20ministr%20financ%C3%AD%20Bruno%20Le%20Maire%20nebo%20%C5%A1%C3%A9f%20centristick%C3%A9%20strany%20MoDem%20a%20Macron%C5%AFv%20spojenec%20Fran%C3%A7ois%20Bayrou.%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3EP%C5%99esun%20z%20Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEe%20do%20%C5%A0trasburku%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3ELe%20Maire%2C%20kter%C3%BD%20se%20v%20roce%202016%20z%C3%BA%C4%8Dastnil%20prim%C3%A1rek%20mezi%20Republik%C3%A1ny%2C%20uvedl%20dva%20d%C5%AFvody%20ke%20zru%C5%A1en%C3%AD%20l%C2%B4%C3%89NA%20%E2%80%93%20%C5%A1kola%20podle%20n%C4%9Bj%20nevytv%C3%A1%C5%99%C3%AD%20odborn%C3%ADky%2C%20ale%20jen%20vysok%C3%A9%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADky%2C%20kte%C5%99%C3%AD%20projdou%20ministersk%C3%BDmi%20kabinety%2C%20aby%20pak%20bez%20pot%C5%99ebn%C3%BDch%20zku%C5%A1enost%C3%AD%20obsadili%20%C5%A1%C3%A9fovsk%C3%A1%20m%C3%ADsta%20v%20kl%C3%AD%C4%8Dov%C3%BDch%20st%C3%A1tn%C3%ADch%20podnic%C3%ADch%2C%20jako%20je%20Air%20France%2C%20SNCF%20nebo%20banka%20Cr%C3%A9dit%20lyonnais.%20Druh%C3%BDm%20d%C5%AFvodem%20byl%20n%C3%A1zor%2C%20%C5%BEe%20%C5%A1kola%20nejen%20%C5%BEe%20nepodporuje%20soci%C3%A1ln%C3%AD%20r%C5%AFznorodost%2C%20ale%20naopak%20ji%20je%C5%A1t%C4%9B%20potla%C4%8Duje.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120235%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120235%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%C5%A0kola%20nicm%C3%A9n%C4%9B%20v%20posledn%C3%ADch%20desetilet%C3%ADch%20pro%C5%A1la%20r%C5%AFzn%C3%BDmi%20reformami.%20Asi%20nejv%C3%BDrazn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20byl%20jej%C3%AD%20p%C5%99esun%20z%20Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEe%20do%20%C5%A0trasburku%2C%20od%20roku%202007%20pak%20v%C3%BDuka%20klade%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20d%C5%AFraz%20na%20legislativu%20Evropsk%C3%A9%20unie%20a%20%C5%A1kola%20spolupracuje%20s%20Centrem%20pro%20evropsk%C3%A1%20studia%2C%20s%20n%C3%ADm%C5%BE%20sd%C3%ADl%C3%AD%20budovu.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%C5%A0kola%20u%C5%BE%20b%C4%9Bhem%20sv%C3%A9%20existence%20p%C5%99ipravila%20podle%20sv%C3%BDch%20%C3%BAdaj%C5%AF%20na%206500%20vysok%C3%BDch%20francouzsk%C3%BDch%20%C4%8Dinitel%C5%AF%20a%203650%20cizinc%C5%AF.%20%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.bfmtv.com%2Fsociete%2Fqu-est-ce-que-l-ena-cette-ecole-de-l-elite-que-macron-souhaite-supprimer-1674855.html%22%20target%3D%22_blank%22%3EKa%C5%BEd%C3%BD%20rok%20na%20n%C3%AD%20studuj%C3%AD%20cizinci%20z%20asi%20stovky%20zem%C3%AD%2C%20p%C3%AD%C5%A1e%20web%20televize%20BFM.%3C%2Fa%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EV%20dob%C4%9B%2C%20kdy%20ji%20vedla%20b%C3%BDval%C3%A1%20ministryn%C4%9B%20pro%20evropsk%C3%A9%20z%C3%A1le%C5%BEitosti%20a%20nyn%C3%AD%20l%C3%ADdryn%C4%9B%20kandid%C3%A1tky%20vl%C3%A1dn%C3%ADho%20hnut%C3%AD%20Republika%20vp%C5%99ed!%20do%20evropsk%C3%BDch%20voleb%20Nathalie%20Loiseauov%C3%A1%2C%20se%20%C5%A1kola%20i%20v%C3%BDrazn%C4%9B%20feminizovala%20a%20zm%C4%9Bnila%20syst%C3%A9m%20p%C5%99ij%C3%ADmac%C3%ADho%20%C5%99%C3%ADzen%C3%AD%20a%20stipendi%C3%AD.%20Navzdory%20reform%C3%A1m%20ale%20kritika%20%C5%A1koly%20neustala.%C2%A0%3Ca%20href%3D%22http%3A%2F%2Fwww.lefigaro.fr%2Factualite-france%2F2019%2F04%2F17%2F01016-20190417QCMWWW00030-tes-vous-pour-la-suppression-de-l-ena.php%22%20target%3D%22_blank%22%3EPravicov%C3%BD%20den%C3%ADk%20Le%20Figaro%2C%20jen%C5%BE%20je%20k%20Macronovi%20vesm%C4%9Bs%20kritick%C3%BD%2C%20um%C3%ADstil%20ve%20%C4%8Dtvrtek%20na%20sv%C3%A9%20str%C3%A1nky%20anketu%2C%20kde%20%C4%8Dten%C3%A1%C5%99i%20hlasuj%C3%AD%2C%20zda%20podporuj%C3%AD%20zru%C5%A1en%C3%AD.%3C%2Fa%3E%20Pro%20se%20vyslovilo%2062%20procent%20hlasuj%C3%ADc%C3%ADch.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120236%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120236%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3EFrancii%20dr%C5%BE%C3%AD%20profesionalita%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADk%C5%AF%3C%2Fh2%3E%0A%3Cp%3ESen%C3%A1tor%20Fischer%20upozor%C5%88uje%20na%20to%2C%20%C5%BEe%20zru%C5%A1en%C3%AD%20by%20bylo%20z%C3%A1sahem%20do%20struktury%20vzd%C4%9Bl%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADch%20%C3%BAstavn%C3%ADch%20%C4%8Dinitel%C5%AF%20a%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADk%C5%AF.%20%E2%80%9EDomn%C3%ADv%C3%A1m%20se%2C%20%C5%BEe%20se%20op%C4%9Bt%20bude%20hledat%20cesta%2C%20jak%20poskytovat%20t%C4%9Bm%20nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADm%20st%C3%A1tn%C3%ADm%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADk%C5%AFm%20profesion%C3%A1ln%C3%AD%20z%C3%A1klad%2C%20aby%20zemi%20dok%C3%A1zali%20spravovat%20s%20vysokou%20kulturou%20administrativy%20a%20pr%C3%A1va.%20Kdy%C5%BE%20n%C4%9Bkdy%20p%C5%99em%C3%BD%C5%A1l%C3%ADme%20o%20tom%2C%20jak%20je%20mo%C5%BEn%C3%A9%2C%20%C5%BEe%20se%20Francie%20dr%C5%BE%C3%AD%20a%20%C5%BEe%20m%C3%A1%20vysokou%20p%C5%99idanou%20hodnotu%2C%20tak%20je%20to%20i%20proto%2C%20%C5%BEe%20m%C3%A1%20velmi%20profesion%C3%A1ln%C3%AD%20%C3%BA%C5%99edn%C3%ADky%2C%E2%80%9C%20mysl%C3%AD%20si.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%E2%80%9EGener%C3%A1l%20de%20Gaulle%20ji%20budoval%20a%20prezident%20Macron%20nem%C5%AF%C5%BEe%20tuto%20%C5%A1kolu%20uzav%C5%99%C3%ADt%20bez%20n%C3%A1hrady%2C%E2%80%9C%20uzav%C3%ADr%C3%A1%20absolvent%20l%C2%B4ENA%2C%20kter%C3%BD%20m%C4%9Bl%20ned%C3%A1vno%20se%20sv%C3%BDmi%20spolu%C5%BE%C3%A1ky%20t%C5%99%C3%ADdn%C3%AD%20sraz.%20Z%20v%C4%9Bt%C5%A1iny%20p%C5%AFvodn%C4%9B%20velmi%20chytr%C3%BDch%20a%20sout%C4%9B%C5%BEiv%C3%BDch%20lid%C3%AD%20se%20podle%20n%C4%9Bj%20stali%20i%20lid%C3%A9%20moud%C5%99%C3%AD.%3C%2Fp%3E', perex: '

Pro mnohé Francouze představuje symbol nerovnosti a elitářskou školu, která nevychovává odborníky, ale nezkušené budoucí šéfy velkých státních firem. Prezident Emmanuel Macron proto chce školu, z níž má sám diplom, zrušit. Má to být jedna z reakcí na protesty hnutí žlutých vest.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5402888-img-zlute-vesty-grafika-pariz-francie-v0.jpg?v=0', views: 428, title: 'Elitní francouzská škola pro úředníky má skončit. Macron ji zruší v reakci na protesty žlutých vest', imgCount: 6, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/svet/elitni-francouzska-skola-pro-uredniky-ma-skoncit-macron-ji-zrusi-v-reakci-na-protesty-zlutych-vest-41360.html' }, { id: 41361, date: '2019-04-17 16:01:00', body: '%3Cdiv%20class%3D%22gmail_quote%22%3E%0A%3Cdiv%20dir%3D%22ltr%22%3E%0A%3Cdiv%20dir%3D%22ltr%22%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3EA%20sv%C4%9Bte%20div%20se%2C%20samoz%C5%99ejm%C4%9B%20%C5%BEe%20je%20lep%C5%A1%C3%AD%20ne%C5%BE%20ta%20u%20n%C3%A1s%2C%20i%20kdy%C5%BE%20m%C5%AF%C5%BEe%20b%C3%BDt%20v%20klidn%C4%9B%20i%20levn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD.%20Tohle%20je%20to%20t%C3%A9ma%2C%20kter%C3%A9%20chci%20kone%C4%8Dn%C4%9B%20vy%C5%99e%C5%A1it.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3ESl%C3%ADbili%20jsme%2C%20%C5%BEe%20dot%C3%A1hneme%20do%20konce%20boj%20proti%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Edvoj%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalit%C4%9B%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Epotravin%3C%2Fspan%3E%C2%A0v%C2%A0EU%20a%20z%C2%A0toho%20neustoup%C3%ADme.%C2%A0%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749%3Acgt.1%22%3E%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611%3Ao7g.6%22%3EZ%C3%A1padoevropsk%C3%A9%20st%C3%A1ty%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3C%2Fspan%3En%C3%A1s%20r%C3%A1dy%20pou%C4%8Duj%C3%AD%2C%20t%C5%99eba%20o%20solidarit%C4%9B%2C%20ale%20jejich%20firmy%20po%C5%99%C3%A1d%20rozd%C4%9Bluj%C3%AD%20evropsk%C3%A9%20ob%C4%8Dany%20na%20ty%20lep%C5%A1%C3%AD%20a%20hor%C5%A1%C3%AD.%20A%20co%20je%20skand%C3%A1ln%C3%AD%2C%20jejich%20politici%20nad%20nimi%20dr%C5%BE%C3%AD%20ochrannou%20ruku.%20H%C3%A1dejte%2C%20kam%20za%C5%99adili%20n%C3%A1s%3F%20No%20jist%C4%9B%2C%20jsme%20p%C5%99eci%20V%C3%BDchod.%20U%20m%C4%9B%20pak%20neobstoj%C3%AD%20ani%20jejich%20v%C3%BDmluvy%20na%20r%C5%AFznou%20%E2%80%9Echu%C5%A5%E2%80%9C%20a%20%E2%80%9Ezvyky%E2%80%9C%20v%C2%A0jednotliv%C3%BDch%20zem%C3%ADch.%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3EDvoj%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalitu%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Epotravin%3C%2Fspan%3E%C2%A0%C5%99e%C5%A1ila%20i%20na%C5%A1e%C2%A0%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749%3Acgt.2%22%3E%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611%3Ao7g.7%22%3Eeurokomisa%C5%99ka%3C%2Fspan%3E%3C%2Fspan%3E%C2%A0V%C4%9Bra%20Jourov%C3%A1%2C%20kter%C3%A1%20se%20up%C5%99%C3%ADmn%C4%9B%20sna%C5%BEila%20tuhle%20pro%20n%C3%A1s%20poni%C5%BEuj%C3%ADc%C3%AD%20praxi%20zak%C3%A1zat.%20Loni%20navrhla%20sm%C4%9Brnici%20v%20p%C5%99%C3%ADsn%C3%A9%20verzi.%20Ta%20pova%C5%BEovala%20rozd%C3%ADln%C3%A9%20slo%C5%BEen%C3%AD%20zbo%C5%BE%C3%AD%20stejn%C3%A9%20zna%C4%8Dky%20prost%C4%9B%20za%20nef%C3%A9rovou%20obchodn%C3%AD%20praktiku.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120237%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120237%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3EJen%C5%BEe%20proti%20n%C3%AD%20se%20postavily%20velk%C3%A9%20evropsk%C3%A9%20st%C3%A1ty.%20Lobby%20byla%20siln%C3%A1%20a%20komisa%C5%99ka%20Jourov%C3%A1%20se%20rozhodla%20j%C3%ADt%20na%20kompromis.%20Necht%C4%9Bla%20tu%20bitvu%20%C3%BApln%C4%9B%20ztratit.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3ETo%2C%20co%20nakonec%20pro%C5%A1lo%2C%20zakazuje%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Edvoj%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalitu%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Epotravin%3C%2Fspan%3E.%20Rozd%C3%ADly%20jsou%20mo%C5%BEn%C3%A9%20jen%2C%20pokud%20jsou%20objektivn%C3%AD%20a%20obhajiteln%C3%A9.%20Inspekce%20to%20jinak%20mus%C3%AD%20p%C5%99%C3%ADsn%C4%9B%20trestat.%20Nem%C4%9Bly%20by%20se%20br%C3%A1t%20v%20potaz%20v%C3%BDmluvy%20na%20n%C4%9Bjak%C3%A9%20n%C3%A1rodn%C3%AD%20chu%C5%A5ov%C3%A9%20preference.%20S%3C%2Fspan%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749%3Acgt.3%22%3E%3Cspan%20id%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611%3Ao7g.8%22%3Epot%C5%99ebitel%3C%2Fspan%3E%3C%2Fspan%3E%C2%A0nav%C3%ADc%20bude%20m%C3%ADt%20nov%C4%9B%20informace%20o%20tom%2C%20zda%20se%20produkt%20vyr%C3%A1b%C3%AD%20s%C2%A0odli%C5%A1n%C3%BDm%20slo%C5%BEen%C3%ADm%20a%20pro%C4%8D.%20Nen%C3%AD%20to%20tedy%20legalizace%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Edvoj%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvality%3C%2Fspan%3E%2C%20jak%20n%C4%9Bkte%C5%99%C3%AD%20tvrd%C3%AD.%20To%20je%20le%C5%BE.%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3EP%C5%99esto%20mi%20to%20nesta%C4%8D%C3%AD.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120238%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120238%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3EA%20je%20mi%20jedno%2C%20jak%C3%BD%20za%20t%C3%ADm%20je%20a%20nen%C3%AD%20lobbing.%20Za%20sv%C5%AFj%20reverse%20charg%C3%A9%20jsem%20bojoval%20p%C5%99es%20%C4%8Dty%C5%99i%20roky%20a%20tohle%20vyv%C3%A1l%C4%8D%C3%ADm%20taky.%20Bez%20kompromis%C5%AF%20a%20%C3%BAlev.%20Jak%3F%20Budu%20d%C3%A1l%20tla%C4%8Dit%20na%20ostatn%C3%AD%20premi%C3%A9ry%2C%20%C5%BEe%20to%20je%20pro%20n%C3%A1s%20naprosto%20nep%C5%99ijateln%C3%A9%2C%20proto%C5%BEe%20nejsme%20%C5%BE%C3%A1dn%C3%AD%20ob%C4%8Dan%C3%A9%20druh%C3%A9%20a%20levn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20kategorie.%20Ohl%C3%ADd%C3%A1m%20si%2C%20aby%20tohle%20t%C3%A9ma%20d%C3%A1l%20%C5%99e%C5%A1ila%20nov%C3%A1%20Evropsk%C3%A1%20komise%20i%20Evropsk%C3%BD%20parlament.%20A%20budu%20na%20tom%20pracovat%20i%20doma.%20Sejdu%20se%20s%C2%A0p%C5%99%C3%ADslu%C5%A1n%C3%BDmi%20prodejci%20a%20po%C5%BE%C3%A1d%C3%A1m%20je%2C%20aby%20zbo%C5%BE%C3%AD%20od%20v%C3%BDrobc%C5%AF%2C%20kte%C5%99%C3%AD%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Edvoj%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalitu%3C%2Fspan%3E%C2%A0p%C5%99ipou%C5%A1t%C4%9Bj%C3%AD%2C%20prost%C4%9B%20nepou%C5%A1t%C4%9Bli%20na%20n%C3%A1%C5%A1%20trh.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3EChci%2C%20abyste%20to%20v%C2%A0na%C5%A1ich%20obchodech%20poc%C3%ADtili%20co%20nejd%C5%99%C3%ADv.%20Prodej%20%C5%A1untu%20v%C2%A0%C4%8Cesk%C3%A9%20republice%2C%20kter%C3%BD%20se%20tv%C3%A1%C5%99%C3%AD%20stejn%C4%9B%20jako%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalitn%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0v%C3%BDrobky%20na%20%E2%80%9EZ%C3%A1pad%C4%9B%E2%80%9C%2C%20prost%C4%9B%20mus%C3%AD%20skon%C4%8Dit.%20I%20%C4%8Ce%C5%A1i%20si%20p%C5%99ece%20zaslou%C5%BE%C3%AD%20stejn%C4%9B%C2%A0%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-il%22%3Ekvalitn%C3%AD%3C%2Fspan%3E%C2%A0zbo%C5%BE%C3%AD%20jako%20Francouzi%2C%20N%C4%9Bmci%20nebo%20Raku%C5%A1an%C3%A9.%C2%A0%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Chr%20%2F%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cem%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3EAutor%20je%20p%C5%99edseda%20vl%C3%A1dy%20%C4%8CR%3C%2Fspan%3E%3C%2Fem%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604s3%22%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cem%3E%3Cspan%20class%3D%22m_5363796865946186337gmail-m_4165796409219238611gmail-m_9761434874821749gmail-m_3570228103526150604bumpedfont15%22%3E%3Cimg%20class%3D%22custom%20mGallery%22%20title%3D%22galleryObj%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22-1%22%20width%3D%22435%22%20height%3D%22335%22%20%2F%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fem%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3C%2Fdiv%3E%0A%3C%2Fdiv%3E%0A%3C%2Fdiv%3E', perex: '

KOMENTÁŘ ANDREJE BABIŠE | Blíží se volby do Evropského parlamentu a já mám jedno téma, které mě už dlouho fakt štve. Jak je možné, že když vyjedete třeba do Německa nebo Rakouska, najdete tam na benzínce i v obchodech například zmrzlinu, která je stejně označená jako u nás, ale má jiné složení?

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5666231-img-andrej-babis-volebni-snem-ano-v0.jpg?v=0', views: 258, title: 'Babiš: Nechci dvojí kvalitu potravin!', imgCount: 1, type: 'wide image', url: 'https://www.info.cz/evropska-unie/babis-nechci-dvoji-kvalitu-potravin-41361.html' }, { id: 41322, date: '2019-04-17 06:00:00', body: '%3Cdiv%3E%0A%3Cp%3ESeri%C3%A1l%20m%C3%A1%20za%20sebou%20sedm%20ukon%C4%8Den%C3%BDch%20s%C3%A9ri%C3%AD%2C%20do%20konce%20mu%20zb%C3%BDv%C3%A1%20u%C5%BE%20jen%20p%C3%A1r%20d%C3%ADl%C5%AF%20a%20%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Do4_GQ9-z3NY%26amp%3Bfeature%3Dyoutu.be%22%20target%3D%22_blank%22%3Eport%C3%A1l%20IMDb%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%20se%20ho%20proto%20rozhodl%20podrobn%C4%9B%20rozebrat.%20Spo%C4%8D%C3%ADtal%20nap%C5%99%C3%ADklad%20po%C4%8Det%20odhalen%C3%BDch%20intimn%C3%ADch%20parti%C3%AD%2C%20nebo%20po%C4%8Det%20ob%C4%9Bt%C3%AD%20trojice%20hr%C5%AFzostra%C5%A1n%C3%BDch%20drak%C5%AF%3A%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120027%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120027%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3C%2Fdiv%3E%0A%3Cul%3E%0A%3Cli%3ENejn%C3%A1kladn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20epizodou%2C%20pokud%20pomineme%20osmou%20s%C3%A9rii%2C%20byla%20%3Cstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fgameofthrones.fandom.com%2Fwiki%2FBattle_of_the_Bastards%22%20target%3D%22_blank%22%3E%E2%80%9E%3C%2Fa%3E%3C%2Fspan%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fgameofthrones.fandom.com%2Fwiki%2FBattle_of_the_Bastards%22%20target%3D%22_blank%22%3EBitva%20bastard%C5%AF%E2%80%9C%3C%2Fa%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fstrong%3E.%20Tv%C5%AFrce%20st%C3%A1la%2011%20milion%C5%AF%20dolar%C5%AF%2C%20v%20p%C5%99epo%C4%8Dtu%20tedy%20t%C3%A9m%C4%9B%C5%99%20p%C5%AFl%20miliardy%20korun.%C2%A0%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ESeri%C3%A1l%20do%20konce%20sedm%C3%A9%20s%C3%A9rie%20detailn%C4%9B%20vyobrazil%201211%20smrt%C3%AD%20a%20Joffreymu%20u%C5%A1t%C4%9Bd%C5%99il%20celkem%20p%C4%9Bt%20facek.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3E83%20postav%20sp%C3%A1lil%20dra%C4%8D%C3%AD%20ohe%C5%88%2C%2051%20postav%20podlehlo%20jedu%20a%2013%20postav%C3%A1m%20nechali%20tv%C5%AFrci%20setnout%20hlavu.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3E%3Cstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Ca%20href%3D%22http%3A%2F%2Fhra-o-truny.4fan.cz%2Findex.php%3Fstranka%3Drody%26amp%3Brod%3Dlannister%22%20target%3D%22_blank%22%3E%E2%80%9ELannister%20v%C5%BEdy%20plat%C3%AD%20sv%C3%A9%20dluhy%E2%80%9C%3C%2Fa%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fstrong%3E%20zazn%C4%9Blo%20v%C2%A0seri%C3%A1lu%206kr%C3%A1t.%20Stejn%C4%9B%20jako%20hl%C3%A1%C5%A1ka%20%E2%80%9ENic%20nev%C3%AD%C5%A1%2C%20Jone%20Sn%C4%9Bhu%E2%80%9C.%3C%2Fli%3E%0A%3C%2Ful%3E%0A%3Cp%3E%3Ciframe%20frameborder%3D%220%22%20height%3D%22315%22%20src%3D%22https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fembed%2FfKgCgnLl8k8%22%20width%3D%22560%22%3E%3C%2Fiframe%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cul%3E%0A%3Cli%3ESlova%20%E2%80%9EZima%20se%20bl%C3%AD%C5%BE%C3%AD%E2%80%9C%20zazn%C4%9Bla%20v%C2%A0seri%C3%A1lu%20jen%2015kr%C3%A1t%2C%20%E2%80%9EKr%C3%A1l%20Severu%E2%80%9C%20pak%20postavy%20pronesly%20celkem%2088kr%C3%A1t.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3EIkonick%C3%A9%20hl%C3%A1%C5%A1ky%20ale%20zasti%C5%88uje%20%E2%80%9EHodor%E2%80%9C.%20Toto%20jm%C3%A9no%20se%20v%C2%A0seri%C3%A1lu%20vyskytlo%20101kr%C3%A1t.%3C%2Fli%3E%0A%3C%2Ful%3E%0A%3Cp%3E%3Ciframe%20frameborder%3D%220%22%20height%3D%22315%22%20src%3D%22https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fembed%2F5DoBY8M_bCg%22%20width%3D%22560%22%3E%3C%2Fiframe%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cul%3E%0A%3Cli%3ENa%20%C5%BDelezn%C3%A9m%20tr%C5%AFnu%20viditeln%C4%9B%20usedlo%20jen%206%20postav.%20Krom%C4%9B%20Cersei%20a%20Joffreyho%20se%20na%20n%C4%9Bm%20vyst%C5%99%C3%ADdal%20je%C5%A1t%C4%9B%20Tommen%2C%20Tywin%20Lannister%2C%20%3Cstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fawoiaf.westeros.org%2Findex.php%2FAerys_II_Targaryen%22%20target%3D%22_blank%22%3EAerys%20II.%20Targaryen%3C%2Fa%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fstrong%3E%20a%20dokonce%20i%20Eddard%20Stark.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3EKrom%C4%9B%20%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22http%3A%2F%2Fwww.icefire.cz%2Fsvet%2Forganizace%2Fneposkvrneni%2F%22%20target%3D%22_blank%22%3Earm%C3%A1dy%20Neposkvrn%C4%9Bn%C3%BDch%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fspan%3E%20se%20v%C2%A0seri%C3%A1lu%20objevuj%C3%AD%20dv%C4%9B%20vykastrovan%C3%A9%20postavy%20%E2%80%93%20Varys%20a%20Theon%20Greyjoy.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ETyrion%20pop%C3%ADjel%20nebo%20minim%C3%A1ln%C4%9B%20dr%C5%BEel%20v%C2%A0ruce%20alkoholick%C3%BD%20n%C3%A1poj%20v%C3%ADce%20ne%C5%BE%202%20hodiny%20a%2024%20minut.%20Tedy%20v%C2%A0t%C3%A9m%C4%9B%C5%99%20polovin%C4%9B%20sv%C3%BDch%20sc%C3%A9n.%3C%2Fli%3E%0A%3C%2Ful%3E%0A%3Cp%3E%3Ciframe%20frameborder%3D%220%22%20height%3D%22315%22%20src%3D%22https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fembed%2F2segM3PA6AI%22%20width%3D%22560%22%3E%3C%2Fiframe%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cul%3E%0A%3Cli%3ESeri%C3%A1l%20%C5%BEensk%C3%A1%20%C5%88adra%20odhalil%2099kr%C3%A1t.%20Penis%C5%AF%20se%20ale%20b%C4%9Bhem%20sedmi%20s%C3%A9ri%C3%AD%20objevilo%20jen%209.%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3EK%C2%A0vysloven%C3%AD%20cel%C3%A9ho%20jm%C3%A9na%20Daenerys%20v%C2%A0origin%C3%A1ln%C3%AD%20zn%C4%9Bn%C3%AD%20je%20pot%C5%99eba%2032%20slov.%20V%C2%A0p%C5%99ekladu%20se%20p%C5%99edstavuje%20jako%20%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3E%3Cstrong%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fgameofthrones.fandom.com%2Fwiki%2FDaenerys_Targaryen%22%20target%3D%22_blank%22%3EDaenerys%20za%20bou%C5%99e%20zrozen%C3%A1%20z%20rodu%20Targaryen%3C%2Fa%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fspan%3E%2C%20Prvn%C3%AD%20sv%C3%A9ho%20jm%C3%A9na%2C%20Nesp%C3%A1len%C3%A1%2C%20Kr%C3%A1lovna%20Meereenu%2C%20Kr%C3%A1lovna%20Andalsu%2C%20Rhoynaru%20a%20Prvn%C3%ADch%20lid%C3%AD%2C%20Khaleesi%20Velk%C3%A9ho%20mo%C5%99e%20tr%C3%A1vy%2C%20Ni%C4%8Ditelka%20%C5%99et%C4%9Bz%C5%AF%20a%20Matka%20Drak%C5%AF.%3C%2Fli%3E%0A%3C%2Ful%3E%0A%3Cp%3E%3Cimg%20id%3D%22AO_120028%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_LINK%22%20title%3D%22Link%20120028%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22Link%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Ch2%3ETitulky%20k%208.%20s%C3%A9rii%20ke%C2%A0%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.edna.cz%2Fgame-of-thrones%2Ftitulky%2F%3Fseason%3D8%22%20target%3D%22_blank%22%3Esta%C5%BEen%C3%AD%20zde%3C%2Fa%3E%3A%3C%2Fh2%3E%0A%3Cul%3E%0A%3Cli%3E%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.edna.cz%2Fgame-of-thrones%2Fepizody%2Fs08e01-winterfell%2F%22%20target%3D%22_blank%22%3E%3Cstrong%3ES08E01%3A%20Winterfell%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fa%3E%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ES08E02%20-%2022.%20dubna%202019%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ES08E03%20-%2029.%20dubna%202019%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ES08E04%20-%206.%20kv%C4%9Btna%202019%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ES08E05%20-%2013.%20kv%C4%9Btna%202019%3C%2Fli%3E%0A%3Cli%3ES08E06%20-%2020.%20kv%C4%9Btna%202019%3C%2Fli%3E%0A%3C%2Ful%3E', perex: '

Čekání je u konce a drtivá většina skalních fanoušků už se ocitla zpátky ze Zápodozemí. HBO vypustila do světa dlouho očekávaný první díl osmé série a seriál plný intrik, zvratů a smrti se tak chýlí ke konci. Jakých zajímavostí si ale během sedmi sérií nemuseli všimnout ani ti, kteří Hru o trůny sledují poctivě už od roku 2011?

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5661310-img-hra-o-truny-rx142019-v0.jpg?v=0', views: 224, title: 'Hra o trůny: Kolikrát zaznělo jméno Hodor a kolik postav se v seriálu posadilo na Železný trůn?', imgCount: 6, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/hra-o-truny/hra-o-truny-kolikrat-zaznelo-jmeno-hodor-a-kolik-postav-se-v-serialu-posadilo-na-zelezny-trun-41322.html' }, { id: 41293, date: '2019-04-17 00:00:00', body: '%3Cp%3E%3Cstrong%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration-line%3A%20underline%3B%22%3EZ%C3%81BAVA%20PRO%20MAL%C3%89%20I%20VELK%C3%89%3C%2Fspan%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EPro%20nejmen%C5%A1%C3%AD%20budou%20p%C5%99ipraveny%20sk%C3%A1kac%C3%AD%20hrady%2C%20skluzavky%2C%20trampol%C3%ADny%2C%20malov%C3%A1n%C3%AD%20na%20obli%C4%8Dej%2C%20tvarov%C3%A1n%C3%AD%20bal%C3%B3nk%C5%AF%2C%20d%C4%9Btsk%C3%A1%20auto%C5%A1kola%2C%20mini%20ZOO%20a%20dal%C5%A1%C3%AD%20atrakce.%20Pro%20v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20d%C4%9Bti%20a%20dosp%C4%9Bl%C3%A9%20bude%20tradi%C4%8Dn%C4%9B%20p%C5%99ichyst%C3%A1n%20offroadov%C3%BD%20polygon%2C%20kde%20budou%20moct%20vyzkou%C5%A1et%20j%C3%ADzdu%20na%20dvoukolk%C3%A1ch%20Segway%20nebo%20elektrick%C3%BDch%20voz%C3%ADtk%C3%A1ch.%20D%C3%A1le%20jen%20napl%C3%A1nov%C3%A1na%20exhibice%20na%20U-ramp%C4%9B%2C%20freestyle%20exhibice%20na%20kole%20Martina%20%C5%A0im%C5%AFnka.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EN%C3%A1v%C5%A1t%C4%9Bvn%C3%ADci%20se%20mohou%20t%C4%9B%C5%A1it%20na%20uk%C3%A1zku%20nejmodern%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20techniky%2C%20kterou%20Pra%C5%BEsk%C3%A9%20slu%C5%BEby%20vyu%C5%BE%C3%ADvaj%C3%AD%20ke%20svozu%20odpadu%20nebo%20%C3%BAklidu%20a%20%C3%BAdr%C5%BEb%C4%9B%20komunikac%C3%AD.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%3Cimg%20id%3D%22obj_5655420%22%20class%3D%22custom%22%20title%3D%22IMAGE%22%20src%3D%22%2Fras-cz%2F12-article-5655420.jpg%3FPra%25C5%25BEsk%25C3%25A9%2520slu%25C5%25BEby%2C%2520a.s.%5EPrazske%2520sluzby%2C%2520a.s.%22%20alt%3D%225655420%3Aarticle%3Atrue%3Atrue%3Atrue%22%20width%3D%22690%22%20height%3D%22388%22%20%2F%3E%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20style%3D%22text-align%3A%20start%3B%22%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3ENa%20p%C3%B3diu%20se%20jako%20prvn%C3%AD%20p%C5%99edstav%C3%AD%20kapela%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3Cstrong%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3ESabrage%3C%2Fstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%C2%A0(10.35%20a%2012.30)%2C%20d%C3%A1le%20pak%20zazp%C3%ADv%C3%A1%20a%20zahraje%20kapela%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3Cstrong%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EJoybox%3C%2Fstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%C2%A0(cca%2011.35).%20O%20velkolep%C3%A9%20fin%C3%A1le%20se%20postar%C3%A1%20%3C%2Fspan%3E%3Cstrong%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EMichal%20Hr%C5%AFza%20%3C%2Fstrong%3E%3Cspan%20style%3D%22mso-bidi-font-weight%3A%20bold%3B%22%3Ea%20jeho%20kapela%20Hr%C5%AFzy%C2%A0%3C%2Fspan%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E(cca%2015.15).%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cstrong%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%3Cspan%20style%3D%22text-decoration%3A%20underline%3B%22%3EDAL%C5%A0%C3%8D%20INFORMACE%3A%3C%2Fspan%3E%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EBudeme%20losovat%20v%C3%BDherce%20hodnotn%C3%BDch%20cen.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EZ%C3%A1jemci%20si%20mohou%20zakoupit%20ob%C4%8Derstven%C3%AD.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%3Cspan%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EParkov%C3%A1n%C3%AD%20v%C2%A0okol%C3%AD%20are%C3%A1lu%20je%20omezeno%2C%20doporu%C4%8Dujeme%20vyu%C5%BE%C3%ADt%20MHD%2C%20konkr%C3%A9tn%C4%9B%20autobusov%C3%A9%20linky%20109%2C%20177%2C%20182%2C%20183%20a%20195.%3C%2Fspan%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22MsoNormal%22%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3EOfici%C3%A1ln%C3%AD%20start%20akce%20je%20v%C2%A010.30%20hodin.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%20class%3D%22MsoNormal%22%20style%3D%22text-align%3A%20justify%3B%22%3E%C2%A0%3Cstrong%3EVstup%20je%20zdarma!%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%C2%A0%3Cimg%20id%3D%22AO_119678%22%20class%3D%22artobjrimage%20artobjrimage_HTML%22%20title%3D%22HTML%20box%20119678%22%20src%3D%22%2Fimages%2Fspacer.gif%22%20alt%3D%22HTML%20box%22%20width%3D%22445%22%20height%3D%2235%22%20%2F%3E%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%C2%A0%3C%2Fp%3E', perex: '

V sobotu 20. dubna se uskuteční Den otevřených dveří Pražských služeb. Stejně jako v loňském roce se akce bude konat v areálu v ulici Pod Šancemi 444/1 v Praze 9. Návštěvníci si budou moci prohlédnout třídící linku nebo sběrný dvůr. Vystavena bude nejmodernější technika a připraven bude také bohatý doprovodný program, jehož zlatým hřeben bude vystoupení Michala Hrůzy. Celým dnem vás provede moderátor Jakub Prachař.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5655423-img-prazske-sluzby-a-s-v0.jpg?v=0', views: 103, title: 'Den otevřených dveří Pražských služeb opět v areálu ve Vysočanech', imgCount: 4, type: 'normal', url: 'https://www.info.cz/magazin/den-otevrenych-dveri-prazskych-sluzeb-opet-v-arealu-ve-vysocanech-41293.html' }, { id: 41367, date: '2019-04-17 17:23:00', body: '%3Cp%3EFinan%C4%8Dn%C3%AD%20%C5%99editel%20hn%C4%9Bdouheln%C3%A9%20skupiny%20Sev.en%20Energy%C2%A0%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fwww.info.cz%2Fbyznys%2Fomezeni-financovani-tezby-uhli-je-vysledkem-natlaku-rika-financni-reditel-tykacovy-skupiny-41128.html%22%20target%3D%22_blank%22%3E%3Cstrong%3EJi%C5%99%C3%AD%20Postolka%20se%20v%20rozhovoru%20pro%20INFO.CZ%20op%C5%99el%20do%20Hnut%C3%AD%20DUHA%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fa%3E%C2%A0kv%C5%AFli%20odhalen%C3%AD%20nespravedliv%C3%A9ho%20rozd%C4%9Blen%C3%AD%20tr%C5%BEeb%20z%20vyt%C4%9B%C5%BEen%C3%A9ho%20uhl%C3%AD%20mezi%20st%C3%A1t%20a%20jeho%20%C5%A1%C3%A9fa%20Pavla%20Tyka%C4%8De.%20P%C5%99ipome%C5%88me%20si%2C%20%C5%BEe%20kv%C5%AFli%20n%C3%ADzk%C3%BDm%20t%C4%9B%C5%BEebn%C3%ADm%20poplatk%C5%AFm%20poslaly%20Tyka%C4%8Dovy%20firmy%20za%20posledn%C3%ADch%20dev%C4%9Bt%20let%20st%C3%A1tu%20za%20uhl%C3%AD%2C%20kter%C3%A9%20pat%C5%99%C3%AD%20st%C3%A1tu%2C%20jen%20800%20milion%C5%AF%20korun.%20Z%C3%A1rove%C5%88%20ale%20t%C3%A9m%C4%9B%C5%99%20t%C5%99icetkr%C3%A1t%20tolik%20pen%C4%9Bz%20vyplatily%20na%20dividend%C3%A1ch%20Pavlu%20Tyka%C4%8Dovi%20do%20jeho%20mate%C5%99sk%C3%A9%20firmy%2C%20kter%C3%A1%20s%C3%ADdl%C3%AD%20v%20kypersk%C3%A9m%20da%C5%88ov%C3%A9m%20r%C3%A1ji.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EOt%C3%A1zka%20redaktora%20na%20tato%20%C4%8D%C3%ADsla%20jist%C4%9B%20nebyla%20panu%20Postolkovi%20p%C5%99%C3%ADjemn%C3%A1.%20A%20proto%C5%BEe%20%C4%8D%C3%ADsla%20nem%C5%AF%C5%BEe%20zpochybnit%20-%20jsou%20z%C5%99ejm%C3%A1%20ze%20zve%C5%99ejn%C4%9Bn%C3%BDch%20v%C3%BDro%C4%8Dn%C3%ADch%20zpr%C3%A1v%20-%20tak%20vyt%C3%A1hl%20ji%C5%BE%20notn%C4%9B%20ot%C5%99epan%C3%BD%20argument%20z%C3%A1stupc%C5%AF%20Sevenu%3A%20kolik%20zaplatili%20za%20tu%20dobu%20na%20dan%C3%ADch%20a%20investovali%20do%20sn%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20emis%C3%AD.%20To%20toti%C5%BE%20pova%C5%BEuje%20za%20skute%C4%8Dn%C3%BD%20finan%C4%8Dn%C3%AD%20p%C5%99%C3%ADnos%20Sev.en%20Energy%20cel%C3%A9%20%C4%8Cesk%C3%A9%20republice.%20A%20pt%C3%A1%20se%3A%20%E2%80%9E%C4%8C%C3%ADm%20pros%C3%ADm%20p%C5%99isp%C4%9Blo%20na%C5%A1%C3%AD%20spole%C4%8Dnosti%20za%20stejn%C3%A9%20obdob%C3%AD%20Hnut%C3%AD%20DUHA%3F%20A%20nemus%C3%AD%20to%20b%C3%BDt%20jen%20o%20pen%C4%9Bz%C3%ADch.%E2%80%9C%20Zde%20jsou%20odpov%C4%9Bdi%20na%20ob%C4%9B%20v%C4%9Bci%20-%20tvrzen%C3%AD%20o%20p%C5%99%C3%ADnosu%20t%C4%9B%C5%BEby%20a%20spalov%C3%A1n%C3%AD%20uhl%C3%AD%20pro%20spole%C4%8Dnost%20i%20prosp%C4%9B%C5%A1nost%20pr%C3%A1ce%20ekologick%C3%A9%20organizace.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3ET%C4%9B%C5%BEba%20a%20spalov%C3%A1n%C3%AD%20uhl%C3%AD%20zp%C5%AFsobuje%20%C5%A1kody%2C%20kter%C3%A9%20mus%C3%AD%20spole%C4%8Dnost%20platit.%20Pokud%20se%20pod%C3%ADv%C3%A1me%20do%20studie%20ekonom%C5%AF%20z%20Univerzity%20Karlovy%2C%20zjist%C3%ADme%2C%20%C5%BEe%20spalov%C3%A1n%C3%AD%20uhl%C3%AD%20z%20velkolom%C5%AF%20Vr%C5%A1any%20a%20%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9%20arm%C3%A1dy%20(kter%C3%A9%20t%C4%9B%C5%BE%C3%AD%20a%20prod%C3%A1vaj%C3%AD%20firmy%20skupiny%20Sev.en%20Energy)%20zp%C5%AFsobuje%20ka%C5%BEdoro%C4%8Dn%C4%9B%20zne%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%ADm%20ovzdu%C5%A1%C3%AD%20%C5%A1kody%20jen%20na%20lidsk%C3%A9m%20zdrav%C3%AD%20za%206%2C7%20miliard%20korun.%20A%20to%20se%20nebav%C3%ADme%20o%20ve%C5%A1ker%C3%A9m%20vyt%C4%9B%C5%BEen%C3%A9m%20uhl%C3%AD%2C%20ale%20jen%20o%20tom%2C%20kter%C3%A9%20sp%C3%A1l%C3%AD%20elektr%C3%A1rny%20Po%C4%8Derady%20a%20Chvaletice%2C%20nepo%C4%8D%C3%ADt%C3%A1me%20%C5%A1kodlivost%20dopad%C5%AF%20samotn%C3%A9%20t%C4%9B%C5%BEby%20a%20hlavn%C4%9B%20nepo%C4%8D%C3%ADt%C3%A1me%20%C5%A1kody%20na%20p%C5%99%C3%ADrod%C4%9B%20a%20%C5%BEivotn%C3%ADm%20prost%C5%99ed%C3%AD.%20Zm%C3%ADn%C4%9Bn%C3%A9%20%C5%A1kody%20vyjad%C5%99uj%C3%AD%20jen%20n%C3%A1klady%20spole%C4%8Dnosti%20(st%C3%A1tu%2C%20jin%C3%BDch%20firem%2C%20obc%C3%AD%20i%20dom%C3%A1cnost%C3%AD)%20na%20zdravotn%C3%AD%20a%20nemocensk%C3%A9%20poji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD%2C%20ztr%C3%A1ty%20zp%C5%AFsoben%C3%A9%20pracovn%C3%AD%20neschopnost%C3%AD%20a%20tak%20podobn%C4%9B.%20Za%20deset%20let%20je%20to%2067%20miliard%20korun%2C%20kter%C3%A9%20plat%C3%ADme%20my%20v%C5%A1ichni.%20Jen%20toto%20je%20dvojn%C3%A1sobn%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1stka%20ne%C5%BE%20p%C5%99%C3%ADnos%2C%20j%C3%ADm%C5%BE%20se%20chlub%C3%AD%20pan%20%C5%99editel%20Postolka.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EHnut%C3%AD%20DUHA%20za%20tuto%20dobu%20samoz%C5%99ejm%C4%9B%20tak%C3%A9%20platilo%20dan%C4%9B%20a%20odvody%20za%20sv%C3%A9%20zam%C4%9Bstnankyn%C4%9B%20a%20zam%C4%9Bstnance.%20Vzhledem%20k%20tomu%2C%20%C5%BEe%20se%20z%20v%C3%ADce%20ne%C5%BE%20devades%C3%A1ti%20procent%20jedn%C3%A1%20o%20pen%C3%ADze%20nepoch%C3%A1zej%C3%ADc%C3%AD%20ze%20st%C3%A1tn%C3%ADho%20rozpo%C4%8Dtu%20(v%C4%9Bt%C5%A1ina%20je%20od%20tis%C3%ADc%C5%AF%20drobn%C3%BDch%20d%C3%A1rky%C5%88%20a%20d%C3%A1rc%C5%AF)%2C%20je%20to%20re%C3%A1ln%C3%BD%20p%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvek%20%C4%8Desk%C3%A9%20ekonomice.%20N%C3%A1%C5%A1%20hlavn%C3%AD%20p%C5%99%C3%ADnos%20ov%C5%A1em%20je%20-%20jak%20nejen%20pan%20%C5%99editel%20Postolka%20spr%C3%A1vn%C4%9B%20tu%C5%A1%C3%AD%20-%20%C3%BApln%C4%9B%20jinde.%20Za%20posledn%C3%ADch%20deset%20let%20jsme%20nap%C5%99%C3%ADklad%20spolu%20s%20partnery%20prosadili%20investov%C3%A1n%C3%AD%20pen%C4%9Bz%20z%20emisn%C3%ADch%20povolenek%20do%20zateplov%C3%A1n%C3%AD%20dom%C5%AF.%20D%C3%ADky%20zapojen%C3%AD%20des%C3%ADtek%20tis%C3%ADc%20lid%C3%AD%20i%20pr%C3%A1ci%20na%C5%A1ich%20expert%C5%AF%20a%20expertek%20schv%C3%A1lil%20Parlament%20novelu%20z%C3%A1kona%2C%20kter%C3%A1%20v%C3%BDrazn%C4%9B%20l%C3%A9pe%20chr%C3%A1n%C3%AD%20n%C3%A1rodn%C3%AD%20parky%2C%20klenoty%20%C4%8Desk%C3%A9%20krajiny.%20Lidem%20jsme%20tak%C3%A9%20u%C5%A1et%C5%99ili%20pen%C3%ADze%2C%20kdy%C5%BE%20jsme%20zastavili%20nespravedliv%C3%BD%20a%20neekologick%C3%BD%20n%C3%A1vrh%20%C3%BA%C4%8Dtov%C3%A1n%C3%AD%20elekt%C5%99iny%20a%20p%C5%99esv%C4%9Bd%C4%8Dili%20Evropskou%20komisi%2C%20%C5%BEe%20nem%C3%A1%20podporovat%20stavbu%20drah%C3%BDch%20spaloven%20odpad%C5%AF.%20Do%20pomoci%20%C4%8Desk%C3%BDm%20les%C5%AFm%20se%20p%C5%99%C3%ADmo%20v%20ter%C3%A9nu%20d%C3%ADky%20n%C3%A1m%20zapojilo%20za%20deset%20let%20tis%C3%ADc%20lid%C3%AD%20a%20spole%C4%8Dn%C4%9B%20jsme%20odpracovali%20t%C3%A9m%C4%9B%C5%99%2035%20000%20hodin.%20A%20tak%C3%A9%20jsme%20jako%20sou%C4%8D%C3%A1st%20hnut%C3%AD%20ekologick%C3%BDch%20organizac%C3%AD%2C%20m%C3%ADstn%C3%ADch%20lid%C3%AD%2C%20l%C3%A9ka%C5%99%C5%AF%2C%20v%C4%9Bdc%C5%AF%20a%20dal%C5%A1%C3%ADch%20spole%C4%8Dn%C4%9B%20zastavili%20n%C4%9Bkolik%20pokus%C5%AF%20prolomit%20t%C4%9B%C5%BEebn%C3%AD%20limity%20na%20velkolomu%20%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9%20arm%C3%A1dy.%20Kdyby%20se%20tento%20%C5%A1kodliv%C3%BD%20z%C3%A1m%C4%9Br%20firmy%20Sev.en%20Energy%20povedl%2C%20p%C5%99i%C5%A1ly%20by%20tis%C3%ADce%20lid%C3%AD%20o%20domov%20a%20dal%C5%A1%C3%AD%20desetitis%C3%ADce%20by%20desetilet%C3%AD%20%C5%BEily%20na%20dohled%20od%20rypadel.%20A%20jakkoliv%20%C5%BE%C3%A1dn%C3%A9%20pen%C3%ADze%20nevyrovnaj%C3%AD%20lidsk%C3%A9%20ne%C5%A1t%C4%9Bst%C3%AD%20a%20nespravedlnost%2C%20ani%20nenahraditeln%C3%A9%20ztr%C3%A1ty%20p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD%20a%20kulturn%C3%AD%2C%20finan%C4%8Dn%C3%AD%20%C3%BAdaje%20jsou%20k%20dispozici%20tak%C3%A9.%20Podle%20studie%2C%20kterou%20si%20nechalo%20zpracovat%20Ministerstvo%20pr%C5%AFmyslu%20a%20obchodu%20p%C5%99ed%20rozhodnut%C3%ADm%20vl%C3%A1dy%20o%20limitech%20v%20roce%202015%2C%20plyne%2C%20%C5%BEe%20pokra%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD%20t%C4%9B%C5%BEby%20za%20limity%20na%20tomto%20velkolomu%20by%20zp%C5%AFsobilo%20zv%C3%BD%C5%A1en%C3%AD%20%C5%A1kod%20z%20uhl%C3%AD%20o%20200%20miliard%20korun%2C%20kter%C3%A9%20bychom%20my%20a%20na%C5%A1i%20evrop%C5%A1t%C3%AD%20soused%C3%A9%20zaplatili%20v%20p%C5%99%C3%AD%C5%A1t%C3%ADch%20t%C5%99iceti%20letech.%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3EJe-li%20ze%20strany%20Sevenu%20z%C3%A1jem%20diskutovat%20o%20celkov%C3%A9%20ekonomice%20uhl%C3%AD%2C%20pak%20to%20jednozna%C4%8Dn%C4%9B%20v%C3%ADt%C3%A1m.%20T%C4%9B%C5%BEba%20uhl%C3%AD%20je%20velmi%20lukrativn%C3%AD%20pro%20majitele%20t%C4%9B%C5%BEebn%C3%AD%20firmy%2C%20kter%C3%A1%20plat%C3%AD%20n%C3%ADzk%C3%A9%20t%C4%9B%C5%BEebn%C3%AD%20poplatky%2C%20ale%20st%C3%A1t%20a%20rodiny%20jsou%20jednozna%C4%8Dn%C4%9B%20a%20hluboko%20v%20%C4%8Derven%C3%BDch%20%C4%8D%C3%ADslech.%20A%20to%20st%C3%A1le%20mluv%C3%ADme%20jen%20o%20financ%C3%ADch%2C%20p%C5%99i%C4%8Dem%C5%BE%20to%20nejd%C5%AFle%C5%BEit%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20v%20lidsk%C3%A9m%20%C5%BEivot%C4%9B%20i%20p%C5%99%C3%ADrod%C4%9B%20je%20pen%C4%9Bzi%20nenahraditeln%C3%A9.%20Je%20tedy%20v%20z%C3%A1jmu%20spole%C4%8Dnosti%20opustit%20postupn%C4%9B%20uhl%C3%AD%20jako%20zdroj%20energie%20a%20nyn%C3%AD%20aktu%C3%A1ln%C4%9B%20zru%C5%A1it%20v%20novele%20horn%C3%ADho%20z%C3%A1kona%20moratorium%20na%20zvy%C5%A1ov%C3%A1n%C3%AD%20t%C4%9B%C5%BEebn%C3%ADch%20poplatk%C5%AF%20a%20n%C3%A1sledn%C4%9B%20tyto%20poplatky%20v%C3%BDrazn%C4%9B%20zv%C3%BD%C5%A1it.%3C%2Fp%3E%0A%3Chr%20%2F%3E%0A%3Cp%3E%3Cem%3EAutor%20je%20programov%C3%BD%20%C5%99editel%20Hnut%C3%AD%20DUHA%3C%2Fem%3E%3C%2Fp%3E', perex: '

REAKCE JIŘÍHO KOŽELOUHA | V březnovém rozhovoru pro INFO.CZ zmínil nový finanční ředitel skupiny Sev.en Energy Jiří Postolka v jedné z odpovědí i aktivity Hnutí DUHA. Níže zveřejňujeme reakci programového ředitele hnutí Jiřího Koželouha.

 
 
', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/5666543-img-tezba-hnedeho-uhli-v0.jpg?v=0', views: 92, title: 'Koželouh: Hnědé uhlí přináší červená čísla', imgCount: 1, type: 'wide image', url: 'https://www.info.cz/nazory/kozelouh-hnede-uhli-prinasi-cervena-cisla-41367.html' }, ]; // Spust controller $('.main-article.next-article').nextArticleController({ articles: articles, mainArticleId: mainArticleId, nextArticleRenderer: { element: '.main-article.next-article', options: { renderCallbacks: [function(selectedArticle) { if (selectedArticle.type.indexOf('normal') < 0) $('.four-col.left.second').css({marginTop: 776}); }] } }, nextArticleLoader: { element: loaderSelector, options: { duration: 10 } }, scrollTarget: { element: loaderSelector, options: { tolerance: 200 } } }); }); })(jQuery);