Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš by možná musel kvůli obvinění vládnout sám, odhaduje politolog. Podrží ho komunisté?

Zatímco média zveřejňují nové poznatky o údajném dotačním podvodu v kauze Čapí hnízdo, naposledy přišel Český rozhlas s tím, že si Babišovi spolupracovníci a příbuzní převáděli akcie Farmy Čapí hnízdo tak, aby co nejvíce zamotali vlastnickou strukturu společnosti a zakryli stopy vedoucí k předsedovi ANO Babišovi, redakce INFO.CZ probrala s politologem Lubomírem Kopečkem politické důsledky celé anabáze. Podle něj nebude mít Babiš ani tak problém s výrazným úbytkem voličů, nýbrž především se stoupající neochotou ostatních politických stran spolupracovat s hnutím ANO na vládní úrovni. Kopeček dokonce dovozuje, že spolu s obviněním stoupá šance na vznik menšinové vlády hnutí ANO, kterou by ve sněmovně podrželi komunisté, případně také SPD Tomia Okamury.

Podporu jednobarevné vlády, i když jako krajní možnost, už dříve nevyloučil místopředseda komunistů Josef Skála. Podle Kopečka je zjevné, že žádost o zbavení imunity předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, bude pro favorita podzimních voleb problémem. „Patrně neodradí rozhodnuté voliče ANO, ale může od volby strany odradit některé voliče se slabým vztahem k ní,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Připomeňme v této souvislosti, že hnutí ANO má podle agentury Median sice volební potenciál přes třicet procent hlasů, avšak pevné jádro jejich voličů osciluje někdo okolo procent dvaceti.

Ještě nepříjemnější než případná ztráta voličů může být podle Kopečka pro hnutí ANO snížení koaličního potenciálu v případě, že Andrej Babiš setrvá na představě, že se po volbách stane premiérem. „Ochota většiny ostatních stran jít s ním do vládní koalice zjevně bude při trvajícím obvinění nižší, než by jinak byla. Pokud pominu možnost, že bude mít hnutí ANO jednobarevnou většinu ve sněmovně, což je stále možné, po obvinění výrazně stoupá šance na jednobarevnou menšinovou vládu,“ odhaduje politolog.

V praxi by to znamenalo, že namísto klasické většinové koalice s některou z tradičních stran, Kopeček zmiňuje sociální a občanské demokraty nebo lidovce, by po podzimních sněmovních volbách vznikla menšinová vláda tolerovaná při hlasování o důvěře nějakou další či dalšími stranami. „Pro tyto případné tolerující strany – mohou to být možná komunisté, případně SPD – bude výhodnější nekompromitovat se přímou koalicí s hnutím ANO,“ pokračuje v rozhovoru pro INFO.CZ Kopeček.

Faktem je, že by s podobným scénářem nejspíš neměl vůbec žádný problém prezident Zeman. Je totiž dlouhodobým fanouškem jednobarevných vlád, už kdysi nabádal svého nástupce v čele ČSSD Vladimíra Špidlu, aby k obdobnému aranžmá přistoupil po volbách v roce 2002, kdy ČSSD disponovala společně s komunisty v dolní komoře pohodlnou většinou 111 hlasů. Pokud jde o Zemanův vzkaz, dle kterého je ochoten pověřit Babiše sestavením vlády navzdory policejnému obvinění, podle Kopečka jde ze strany Zemana především o dobrý způsob, jak předejít tomu, aby hnutí ANO postavilo vlastního kandidáta do prezidentské volby. Ta se uskuteční na začátku příštího roku.

Podle vyšetřovatelů, kteří požadují po Poslanecké sněmovně, aby zbavila imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, předseda hnutí ANO s dokonalou znalostí všech skutečností řídil a koordinoval celou akci, jejímž cílem bylo získat neoprávněně finanční prostředky z evropských dotací pro malé a střední podnikatelé na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Kvůli průběhu údajného dotačního podvodu předsedovi hnutí ANO hrozí pěti až desetiletý trest za mřížemi. V případu figurují také Babišova dcera z prvního manželství, jeho současná manželka či první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová, která se letos uchází o hlasy voličů na Vysočině.

Babiš se už dříve nechal slyšet, že postup policie považuje za účelově načasovaný pokus o jeho politickou likvidaci. Z dokumentu zaslaného do sněmovny ale vyplývá, že Babišovi hrozí stíhání za zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu spáchaný formou účastenství a za zvlášť závažný zločin poškozování finančních zájmů Evropské unie. Poslanecká sněmovna by měla o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO rozhodnout na své zářijové schůzi.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek