Volby 2017: Češi změnili takřka vše, komentuje výsledky voleb pro INFO.CZ politolog Šaradín | info.cz

Články odjinud

Češi změnili takřka vše, komentuje výsledky voleb pro INFO.CZ politolog Šaradín

Podle politologa Pavla Šaradína znamená výsledek letošních sněmovních voleb totální překreslení politické mapy. Český volič podle něj vyjádřil totální snahu změnit takřka vše. Šaradín to řekl pro INFO.CZ ještě v průběhu sčítání hlasů.

Pokud hnutí ANO slibovalo efektivitu v řízení státu, redukci počtu ministrů, poslanců, zrušení Senátu, krajů a obecních zastupitelstev, má podle Šaradína dveře otevřené. Podle všeho to totiž vypadá tak, že obdrží okolo třiceti procent hlasů, což pro Babišovu formaci bude znamenat zisk více než osmdesáti mandátů v dolní komoře. K většinové vládě mu tak bude stačit nejspíš pouze jeden subjekt.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

„Hnutí ANO se zavázalo k velkým cílům a třetině těch, co přišli k volbám, vůbec nevadí, jaká doprovází Andreje Babiše minulost. Bojovat za vyšší politickou kulturu podporou politické nekultury ovšem nelze,“ uvažuje Šaradín s odkazem na stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo či v souvislosti s dalšími skandály zakladatelé a předsedy hnutí ANO, který zároveň patří mezi tři nejbohatší lidi v České republice.

Šaradín má za to, že výsledky letošních voleb ukazují na jedno potenciální nebezpečí. „Nejen ANO, ale i SPD, Piráti, komunisté či ČSSD podporují přijetí zákona o obecném referendu. Pokud si to nerozmyslí, získává Andrej Babiš důležitý nástroj k výše uvedeným reformám. Nechá občany třeba rozhodnout, jestli chtějí Senát,“ zamýšlí se nad důsledky voleb politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Nepochybuje přitom, že se Česká republika změní. „Uzavírá se zásadním způsobem jedna kapitola naší země. Zároveň platí, že politika během na dlouhou trať. Všechny polistopadové strany stále dohání jejich dřívější hříchy. Jestli se z nich dokážou poučit, na to odpoví příští čtyři roky,“ uzavírá Šaradín.

Volby drtivě vyhrálo hnutí ANO, svůj hlas Babišově formaci dalo téměř třicet procent voličů. Úspěchem ale skončí také pro SPD Tomia Okamury, v tuto chvíli to pro něj vypadá na zisk necelých jedenácti procent hlasů. Přes jedenáct procent se dostane ODS, která tak skončí na celkopvém druhém místě. Piráti skončí těsně za občanskými demokraty třetí, lze je tak označit za dalšího vítěze voleb. KSČM a ČSSD obdrží podle všeho okolo sedmi a půl procent hlasů. Těsně nad pěti procentní hranicí se v tuto chvíli pohybují lidovci, STAN a nakonec i TOP 09.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud