EXKLUZIVNĚ: Překvapivé rozuzlení krize v jižních Čechách. ČSSD uhájí post hejtmana, ANO skončí v opozici | info.cz

Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: Překvapivé rozuzlení krize v jižních Čechách. ČSSD uhájí post hejtmana, ANO skončí v opozici

Přestože se ještě na začátku týdne zdálo, že v jižních Čechách po rezignaci hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD vznikne pravicová koalice, budou to nakonec sociální demokraté, kdo z politické krize vzejde jako vítěz. Naopak hnutí ANO, které bylo spouštěčem koaliční roztržky, skončí společně s občanskými demokraty v opozičních lavicích. Zimolu v čele kraje nahradí jeho dosavadní náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD). Redakci INFO.CZ to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. Kromě sociálních demokratů mají být v koalici utvořené na novém půdorysu také Jihočeši, lidovci a aliance Pro jižní Čechy, kterou tvoří TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) a Hnutí občané pro Budějovice (HOPB). „Sociální demokraté a TOP 09 již mají jasno, preferují právě toto upořádání. Čekáme na rozhodnutí KDU-ČSL, podle všeho na to ale také oni kývnou,“ řekl redakci INFO.CZ předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek. Vedení KDU-ČSL má o svém postupu rozhodnout v pátek. V úterý v 9:00 by pak zástupci zmíněných formací měli podepsat novou koaliční smlouvu.

„Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit. Jednání pokračují, buďte trpělivý, prosím,“ napsal v odpovědi INFO.CZ exhejtman Jiří Zimola. „Šušká se o tom,“ dodala předsedkyně jihočeské buňky hnutí ANO Radka Maxová. Podle ní jde především o to, zda převládne touha po změně, anebo naopak po zachování zavedených pořádků. „Je odpovědností jednotlivých hnutí a stran, zda se nechají sociální demokracií uplatit počtem míst v radě kraje, anebo zda upřednostní skutečnou změnu. Pokud skutečně půjdou do koalice se sociálními demokraty, i když bez pana Zimoly, je to pořád ta stará známá sociální demokracie, která schválila mimořádné odměny a která tento systém nastavila,“ uvedla Maxová.

Také podle předsedy jihočeské ODS Martina Kuby má redakce INFO.CZ správné informace. „Jsem zvědavý, jak svůj postup před voliči obhájí především lidovci a TOP 09,“ řekl Kuba v exkluzivním rozhovoru.

Maxová přitom ještě na začátku týdne věřila, že v jižních Čechách vznikne pravicová koalice složená z hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a aliance Pro jižní Čechy. „Jednali jsme s lidovci a TOP 09. Z dosavadního jednání cítím shodu nad tím, že středo-pravá koalice není pro žádnou ze stran nebo hnutí problém,“ uvedla tehdy pro INFO.CZ. Lidovci a TOP 09 společně se Starosty a hnutím Občané pro Budějovice ale mezitím obrátili.

Přitom to byli zástupci právě těchto dosud opozičních stran a hnutí, kteří nejenže kritizovali sociální demokracii za situaci v jihočeském zdravotnictví, ale zároveň podepsali výzvu ke svolání mimořádného zastupitelstva, kde mají sociální demokraté své kroky vysvětlit. Nelíbila se jim především výše odměn, které kraj vyplácel lidem z představenstva Jihočeských nemocnic. Podle Bouzka jsou nicméně sociální demokraté v nové koalici ochotni situaci řešit. „Počítáme se systémovými změnami, které se dotknou nejen personálního obsazování, ale také odměn,“ řekl redakci INFO.CZ. Do jaké míry bude obrat lidovců a TOP 09 věrohodný také pro voliče, naznačí až budoucnost.

Na celé věci je pozoruhodná kromě samotného obratu zástupců TOP 09, STAN, HOPB a KDU-ČSL ještě jedna okolnost. Nová koalice bude v pětapadesáti členném zastupitelstvu disponovat těsnou většinou osmadvaceti hlasů. Praxe v zastupitelstvech krajů je podle zákona taková, že koalice potřebuje při každém hlasování většinu všech zastupitelů, nikoli většinu přítomných. De facto to bude znamenat, že se v případě absence byť jediného koaličního zastupitele, bude muset nová koalice spoléhat na pomoc komunistů. Pikantní to bude především pro lidovce. „Lidovci a TOP 09 musí vědět, že jdou do koalice, o které lze říct, že bude vládnout s tichou podporou KSČM,“ říká k tomu Maxová.

Pro hlubší pochopení situace se musíme aspoň náznakem vrátit do předvolebního období. Loni v květnu tehdejší koalice sociálních demokratů a komunistů pod vedením Jiřího Zimoly v jihočeském zastupitelstvu využila své zákonodárné iniciativy a prosadila, aby kraj poslal do parlamentu návrh novely zákona, která počítá se zdaněním finančních náhrad vyplácených církvím. V zastupitelstvu tomu tehdy předcházela bouřlivá debata, proti byli pochopitelně především právě zástupci lidovců, kromě nich ale také občanští demokraté, TOP 09 a Jihočeši. Zdůrazňovali, že se nejedná o zákonodárnou iniciativu krajského zastupitelstva, nýbrž levicové koalice a označili ji za předvolební tah. Pro návrh tehdy hlasovali pouze sociální demokraté a komunisté.

Pokud by přitom nyní vznikla namísto středo-levé koalice Maxovou zmiňovaná pravicová, nejspíš by se její zástupci na zrušení návrhu, který loni prosadili sociální demokraté s komunisty, pohodlně dohodli. „Počítali jsme s tím, že návrh na zdanění církví zrušíme,“ potvrdil pro INFO.CZ Martin Kuba z ODS. Zda o zrušení návrhu uvažovali lidovci, nevíme, avšak neexistuje důvod si to nemyslet, spolu s aktuálním obratem k sociálním demokratům ale mohou na podobný plán zapomenout. Naopak: pokud zítra kývnou na vládu s ČSSD, nejen že budou součástí koalice, jejíž dominantní silou bude subjekt, který šel do voleb se slibem zdanit církve, nýbrž budou muset dokonce počítat s tím, že se stanou rukojmím komunistů. Bez nich totiž v případě absence svých zastupitelů vznikající koalice v krajském zastupitelstvu nic neprosadí.

Příčinou rozpadu původní koalice složené z ČSSD, hnutí ANO a Jihočechů byl spor o krajské nemocnice a především o výši odměn, které kraj vyplácel lidem v jejich představenstvu. Opoziční strany před několika dny uvedly, že předseda představenstva krajské organizace Jihočeské nemocnice Martin Bláha ročně pobírá 7,2 milionu korun, což se nelíbilo především zástupcům hnutí ANO. Opozice tvrdí, že kraj prostřednictvím platu pro Bláhu vyvádí z nemocnic peníze, zároveň poukazovala na to, že Bláha nechává stavět na svém pozemku v Lipně nad Vltavou rekreační dům pro Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Zimola i Slíva již v mezičase na své posty rezignovali.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud