Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hra miliardáře na tátu pracujících je švindl, říká Jiří Dolejš na adresu Babiše

Hra miliardáře na tátu pracujících je švindl, říká Jiří Dolejš na adresu Babiše

Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Jiří Dolejš v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje na to, že souboj kmotrů s oligarchy může skončit den po volbách jejich vzájemným porozuměním. Připomíná také, že jak Andrej Babiš, tak Tomio Okamura, byli dříve voliči ODS. Jsou podle něj zakotveni napravo a v sociálně ekonomických otázkách by se mohli snadno shodnout na vládě škrtů. „To, že se dnes populistickým slovníkem snaží přilákat protestní voliče, neznamená, že se na podstatě jejich zaměření něco změnilo,“ vysvětluje Dolejš.

Do voleb zbývá už jen necelý týden. S čím do nich jdete, jaké jsou vaše programové priority, jaký je váš cíl a co byste naopak považovali za neúspěch?

Jádrem programu KSČM je sociální spravedlnost. Prosperita vyrůstá ze sociální spravedlnosti, rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými ničí společnost. Proto je pro nás důležité větší zdanění velkého kapitálu, zvyšování mezd a důchodů, kontrola nad surovinovým bohatstvím včetně pitné vody, ale i odpor vůči mrhání zdrojů např. na zbytečnou militarizaci v NATO uspokojující jen americké globální ambice. Bude tak na všeobecnou dostupnost veřejných služeb i podporu cenově dostupného bydlení atd.  

Naší ambicí je vrátit pozornost od populistických rekvizit k střetu programových idejí, protože věříme, že naše sociální přístupy si adresáty najdou. Úspěch také měříme hlavně schopností toto prosazovat a ne jen pouhými dosaženými procenty. Rádi bychom také potvrdili, že jsme hlavní silou politické levice v České republice.

Letošní předvolební situace je obzvlášť nepřehledná. Co se podle vás bude dít po volbách, pokud jde o vznik budoucí vlády?

Před volbami je vedle snah odvést pozornost k populistickým heslům zjevná obava z nízké volební účasti a také kandidatura enormního počtu subjektů, tedy pravděpodobný vysoký počet hlasů, které budou přerozdělovány. Otázkou je, kolik ve sněmovně nakonec bude stran a jak budou schopny spolu jednat. Brnkání na protestní emoce ze strany různých manipulátorů den po volbách skončí a souboj oligarchy s kmotry může skončit pro někoho překvapivě jejich vzájemným porozuměním.

Pokud vznik levicové vlády nebude na pořadu dne, půjde hodně o to najít sílu k omezení nejtvrdších důsledků vlády velkých peněz. Postprivatizační elity se nyní hrnou přímo do politiky a jejich zájmy jsou jasné. Náš potenciál je myslím v tom, že naše priority korespondují se zájmy neprivilegované většiny.

Předseda hnutí ANO, které je favoritem voleb, čelí trestnímu stíhání, obecně lze říct, že je pod tlakem z více stran. Jak jeho kauzy hodnotíte?

Důvěryhodnost politika je klíčová deviza, tady nestačí se jen odvolávat na presumpci neviny. Majitel hnutí ANO se snaží udělat z kampaně plebiscit o mučedníku Babišovi, dělá ze sebe mesiáše pronásledovaného korupční hydrou, ale skutečná očista musí ve vážných kauzách proběhnout právní cestou. Osobně v tom vidím spíše predátorský souboj starých a nových garnitur, které charakterizuje podobný mocenský cynismus. Hlavní problém vidím zejména u obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Nejde jen o policejní stíhání, ale i to, že obvinění bylo dozorováno státním zastupitelstvím a nelze nad tím jen mávnout rukou. Problém obcházení daňových zákonů u korunových dluhopisů sice nakonec uznala finanční správa jako závažný, ale nedospěl k trestnímu řízení. V dalších případech, jako jsou například ilegální nahrávky rozhovorů ukazující určitý Babišův styl jednání či spor o evidenci Andreje Babiše ve slovenských svazích StB, si především musí udělat názor volič, jak velký je to pro něj problém.

Umíte si představit, že bude Babiš našim příštím premiérem?

Hnutí ANO má zatím v preferencích náskok, ale je předčasné cokoliv předjímat. Aby byl kdokoliv premiérem, musí být pověřen sestavením vlády a sehnat si podporu Poslanecké sněmovny. To může trvat třeba i půl roku. Nyní každá strana usiluje o co největší podporu svých návrhů a vizí. Samozřejmě, že fakt nedořešeného trestního stíhání by byl velký reputační problém pro celou Českou republiku. Případná očista je ale na státních institucích, ne na politicích. Pro mě je hlavně problém, jaký programový profil by taková vláda měla.

KSČM je už téměř osmadvacet let opoziční formací. Jste připraveni se po takto dlouhé době mimo exekutivu podílet na vládě?

KSČM se samozřejmě na případnou roli v exekutivě připravuje, jakýkoliv náš podíl ve vládě však nesmí jít na úkor slibu voličům. Vláda by měla být programová. Vládní spolupráce na bázi protichůdných programů by z každého udělala užitečné idioty, kteří za příslib koryt nedodržují své slovo. A to, že změnu myslíme vážně, že naše programové alternativy nejsou další iluzí změny, a že si za jejich reálností stojíme, je naše klíčová deviza. Spojování protikladů v oblasti sociálně ekonomické politiky by bylo programovou sebevraždou.

Ve hře bude nejspíš menšinová vláda hnutí ANO podporovaná KSČM, případně ještě SPD, anebo otevřená koalice těchto tří subjektů. Co na podobné úvahy říkáte?

Jaké varianty budou možné, rozhodne až volební výsledek. Volební skóre může ještě zhoupnout větší volební účast, zejména těch zklamaných a otrávených. Nepropadnout odevzdanosti z poměrů či pohrdáním politikou. V pochopení vlastních potřeb a jejich přeměně v politický čin je šance nebýt otrokem podobně předjímaných nesourodých kombinací vládnutí.

Vámi zmiňovanou variantu především odmítají sami pánové z vedení hnutí ANO, Babiš a Faltýnek. Spíše bych připomenul, že dříve jak pan Babiš, tak i Okamura byli voliči ODS, jsou zakotveni vpravo a v sociálně ekonomických otázkách by se mohli snadno shodnout na vládě škrtů. To, že se dnes populistickým slovníkem snaží přilákat protestní voliče, neznamená, že se na podstatě jejich zaměření něco změnilo. My z našich klíčových sociálních požadavků nemůžeme ustoupit.

A co vláda, která by vítěze voleb obešla? Nejspíš by se neobešla bez nějaké participace KSČM…

Pro jakoukoliv povolební kombinaci platí kritérium programové. Lze si představit menšinovou vládu, která si v některých hlasováních chodí pro podporu doleva. Mohou být i cíle, které svou věcnou povahou mohou získat podporu napříč celým politickým spektrem. Systematická podpora jakékoliv vlády musí mít jasné programové mantinely. Takovým základem těžko může být pouhý „antibabiš“.

Také KSČM vadí politika vůdcovského typu, jsme proti posilování autoritářství a další oligarchizaci politiky. To ale neznamená, že bychom pro změnu udělali užitečné idioty starým kmotrům. Ostatně také pragmatická spolupráce ANO a ČSSD je bez osobního konfliktu mezi pány Babišem a Sobotkou představitelná. Uplynulé čtyři roky spolu tyto subjekty přeci vládly a oddělili se až před volbami.

Pojďme se dotknout kondice levicových stran: podle předvolebních šetření je podpora ČSSD a KSČM v součtu někde mezi pětadvaceti a třiceti procenty. Možná ale také jen něco přes dvacet procent. Kde spatřujete příčiny tohoto stavu?

Oslabení pozice levice v ČSSD, znamená posílení odpovědnosti za levici ze strany KSČM. Středoví voliči ČSSD ve viditelné míře přešli k hnutí ANO. A protestního voliče, který by měl jinak blízko k levicovým alternativám, tím že v kampani oslabil souboj o sociálně ekonomická témata, atakuje pravicový populismus. Absurdní štěpení uvnitř levice na tématech nacionalismu a xenofobie je problémem v celé Evropě.

Překonat ho může jen větší důraz na sociální agendu, na důvěryhodné zastávání politiky růstu příjmů lidí práce a boje s chudobou. Řekl bych, že zejména liberální kompromis s velkokapitálem, který přijali někteří evropští sociální demokraté, je připravil o důvěru. Podobnou chybu by udělala radikální levice, kdyby připustila, aby červená zhnědla a stala se nerozlišitelnou od šovinistických subjektů z okraje politické scény.

Babiš a jeho ANO se zjevně posouvají doleva a snaží se oslovit tradiční voliče KSČM a ČSSD. Co byste jim vzkázal, abyste je přesvědčil o tom, že má stále smysl preferovat tradičních levicové subjekty české politiky?

Hra miliardáře na tátu pracujících je v podstatě švindl. Babišův projekt ANO se sice zpočátku propagoval jako Akce nespokojených občanů. Mířil tím tedy na protestní hlasy, které toužily po nespecifikované změně. Doleva se ale rozhodně nikdy neřadil, ani se doleva neposouvá. Vládní praxe potvrdila, že je ANO jasně pravicový subjekt.

Ještě loni v krajských volbách se snažil oddělit svou vládní praxi od svých politických hesel, protože v krajích v období 2012-2016 nepůsobil. Snahy zeštíhlet sociální stát a reformovat v tomto duchu i veřejné služby, odpor ke zdanění velkého kapitálu, to vše potvrzuje jeho jasné zařazení napravo. Důležité je obrátit pozornost protestních voličů k jejich skutečným sociálním zájmům.

Co očekáváte po volbách od prezidenta Zemana? Ptám se hlavně proto, že budou krátce po sněmovních volbách volby prezidentské...

KSČM se nyní snažila soustředit na parlamentní volby. Chceme, aby ČR zůstala parlamentní demokracií a proto má složení sněmovny, od které se odvozuje vláda, nyní přednost. Současný prezident končí svůj mandát v lednu, jeho čas nastoupí v rámci ústavních pravidel ve zbývajícím čtvrt roce. Uvidíme, zda se do té doby podaří sestavit vládu, on svůj vztah zejména k panu Babišovi dává vcelku viditelně najevo, avšak jeho další kroky mohou ovlivnit především výsledky parlamentních voleb a spuštění ostré fáze kampaně před prezidentskými volbami, která započne podáním kandidátek počátkem listopadu.

Když už o tom mluvíme, budete mít svého kandidáta v prezidentské volbě, anebo je podle vás pravděpodobnější, že podpoříte stávajícího prezidenta?

Zvažujeme různé varianty, ale toto rozhodnutí nás čeká až 27. října.

Vše o sněmovních volbách čtěte ZDE. Informace k volbám prezidentským naleznete ZDE.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1