Piráti tápou, koho podpořit na post předsedy sněmovny. Rozhodne klub a odpolední schůzka s ANO

Piráti odpoledne absolvují jednání s hnutím ANO, na kterém bude pravděpodobně chybět šéf hnutí Andrej Babiš. Novinářům to při příchodu na dopolední jednání s ODS předseda strany Ivan Bartoš. Sdělil také, že Nominace Radka Vondráčka (ANO) a Petra Fialy (ODS) na předsedu funkci předsedy Poslanecké sněmovny jejich stranami ještě musí projednat poslanecký klub Pirátské strany. Zmínil však, že Vondráček jako dosavadní místopředseda komory už má s jejím vedením zkušenosti.

„Vondráček má historicky zkušenost s místopředsedováním. Informaci, že ODS poptává (funkci předsedy) jsme zaznamenali v úterý, ještě to musíme projednat s poslaneckým klubem,“ řekl Bartoš. ODS se v úterý jako druhá nejsilnější strana Sněmovny přihlásila k tomu, že by poslancům měl předsedat její šéf Fiala.

Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

Piráti stojí o místopředsednickou funkci a mají i představu o svém zastoupení ve výborech. Bartoš hovořil o bezpečnostním výboru a těch, které se zabývají například vysokými školami, digitalizací státní správy či energetikou. „S počtem poslanců, kdy jsme třetí nejsilnější strana, bychom mohli cílit i třeba na tři předsedy (výborů),“ poznamenal.

Zopakoval, že si nedovede představit spolupráci s ANO, ať už v koalici, nebo formou tiché podpory. „Chceme se bavit o tom, jak bude vypadat Sněmovna,“ předeslal.

Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Odpolední schůzky s ANO, kde chce probírat také jednací řád komory nebo téma náměstků, se podle něj zřejmě nebude účastnit Babiš. Vysvětluje si to tím, jak se těsně po vyhlášení výsledků medializovalo vzájemné posílání SMS mezi šéfy Pirátů a ANO. Babiš vyčítal Bartošovi, že mu neodpověděl na blahopřání ke zvolení a výzvu k jednání. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová ČTK řekla, že Babiš měl už dříve sjednané jiné schůzky. Jednání za ANO se podle ní zúčastní Vondráček a místopředseda hnutí a brněnský primátor Petr Vokřál.

Na schůzce s ODS, která začala ve Sněmovně po desáté hodině, chce Bartoš probírat uspořádání Sněmovny. „Prošli jsme si i deklaraci ODS, našli jsme programové shody,“ uvedl k dokumentu, ve kterém ODS před volbami vymezila podmínky, za kterých by byla ochotna vstoupit s kýmkoliv do vlády.

SDÍLET
sinfin.digital