Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

24. 10. 2017 • 18:22

Politika je svébytná disciplína, jednou věcí je nahlížet na ni a komentovat ji z venčí, zcela odlišnou perspektivu ale skýtá možnost být jejím přímým aktérem. Zvažovat rozličné zájmy, schopnost uzavírat kompromisy a přitom se nezaprodat, čelit tlakům, umět nalézat spojence a být součástí hlasovací většiny. I proto jsme oslovili s  totožnými otázkami dva expremiéry, bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka a expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Někdejší rivalové a dvě mohutné osobnosti české politiky dokázaly svého času pro své strany získat výrazně nad třicet procent hlasů. Exkluzivně pro INFO.CZ nyní reflektují volební výsledek a povolební rozložení sil ve vztahu ke vzniku nové vlády.

Mobile-rectangle-3

Mirek Topolánek, bývalý premiér a expředseda ODS

Jak hodnotíte volební výsledky a co podle vás budou znamenat pro další směřování české politiky?

Volební výsledky nejsou zase až tak překvapivé. Poslední týdny před volbami ukazovaly na výrazný nárůst SPD a Pirátů, což se potvrdilo. Naopak se nepotvrdily tendence oslabování ANO, kde došlo přes skandály a obvinění Andreje Babiše k nárůstu voličů od tradiční levice (ČSSD a KSČM), což vyrovnalo ztráty elektorátu jdoucího ve prospěch SPD a právě Pirátů. Na ostatní strany tyto přesmyčky neměly podle mne výrazný vliv.

Tradiční levicové strany výrazně oslabily, což jsem predikoval už po krajských volbách. Předvolební rétorika a kampaň ANO to potvrdily. Záchrana TOP 09 a STAN díky pražským voličům a překročení 5% hranice znamenala nejenom nebývalý počet parlamentních stran, ale i menší propad hlasů, což znamenalo nižší přepočty podle D’Hondtova dělitele ve prospěch vítězů a menší benefit v zisku poslaneckých křesel. Tady někde se lámala představa ANO o pohodlném sestavování vlády a koalice.

Vítězství ANO je výrazné, ale právě chybějící mandáty z něj nedělají vítězství absolutní. Vítěz se bude muset dělit a v koaličních kompromisech se částečně rozmělní i jeho program a ambice. Otázkou je, jak moc se strany nechají obratným manévrováním ANO rozdělit a vydírat a jak poroste napětí a nervozita všech stran, které jsou na podíl na moci zvyklé a budou ochotny opustit nejen předvolební sliby, ale i zásady. Je to hra na zbabělce. Kdo první uhne, nakonec prohraje.

Ať už vyjednávání dopadne jakkoli, dá se říci, že politická mapa České republiky se překreslila a právě podoba budoucí koalice ukáže, jak dramaticky, a jaký vliv to bude mít na naši domácí i zahraniční politiku. Řada scénářů, které připadají v úvahu, navíc zvyšuje míru nejistoty a hloubku změn, ke kterým může dojít. Už dnes ale můžeme konstatovat, že každý ze scénářů přináší změnu naší evropské politiky. Na rozdíl od zahraničních komentátorů nemám pocit, že by byla ohrožena naše euroatlantická orientace.

V domácí politice očekávám ve většině scénářů částečně žití z podstaty, což ekonomický růst bude ještě nějaký čas umožňovat, nerealizaci bolestných reforem a nárůst populistických návrhů. Obavy mám, a nejsem sám, z útoku na zbytek nezávislých médií, na nezávislé soudy a aktivizaci represivních složek. Náznaků i flagrantních zneužití jsme byli s tichým souhlasem koaličních partnerů svědky už v tomto funkčním období.

Předpokládám už ne plíživé, ale skokové zásahy do individuálních svobod a kriminalizaci nepohodlných. Exekutiva nebude pod kontrolou Parlamentu.

Jaký očekáváte vývoj, pokud jde o vznik budoucí vlády? Jaké scénáře se vám s ohledem na rozložení sil jeví v tuto chvíli jako nejrealističtější?

Andrej Babiš je velmi obratný a tvrdý vyjednávač, který umí využít každé skulinky ve svůj prospěch a k dosažení cíle. Nemám pocit, že by měl v užití jakýchkoli nástrojů a postupů zábrany. Bude chtít vyjednat co „nejlevnější“ uspořádání. To je takové, které mu umožní ponechání klíčových pozic ve vládě. Premiér, ministr financí, ministr spravedlnosti, ministr vnitra, případně ještě zemědělství a místního rozvoje.

Je mu v zásadě jedno, jestli koalice bude homogenní, nebo různorodá, což je dáno i širokým spektrem jeho předvolebních slibů a možností si vybrat. V tomto má největší manévrovací prostor. Může rozložit ODS, může rozložit lidovce, může rozdělit ČSSD. Piráti by se museli zbláznit, kdyby strčili hlavu do chomoutu. Pořád má v záloze SPD a komunisty. Varianty s nimi jsou možné, ale Babiš chce dělat aktivně i evropskou politiku, a to by byla jistá komplikace.

Ještě nikdy nebyl tak široký vějíř možností. A to nezapomeňme na projekt jednobarevné vlády, doplněné nestranickými odborníky, která bude hledat „širokou“ podporu pro své návrhy ve sněmovně ad hoc. Tato varianta vůbec není nereálná. Umožní mu vždycky označit viníky neúspěchu a dělat tak permanentní kampaň. Jedním z aspektů, který jej zdrží, ale nezastaví, je termín pro nominace kandidátů do prezidentských voleb a tahy pana prezidenta. Pěkná šachová hra.

Vůbec se neodvažuji předpovídat další vývoj a konečnou podobu koalice. Na to mám málo informací ze zákulisí a tajných vyjednávání. Rada všem nedočkavým zní: nespěchejte. Jinak počítejte, že budete součástí procesu nevydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a diváky aktu zastavení stíhání. Pokud do koalice půjdete, kalkulujte s tím, že můžete být kdykoli vyměněni, když budete zlobit, a v příštích volbách, pokud ještě nějaké budou, už nebudete. Vyberte si. Chcete to rychle nebo pomalu…

Jiří Paroubek, bývalý premiér a expředseda ČSSD

Jak hodnotíte volební výsledky a co podle vás budou znamenat pro další směřování české politiky?

Je to volební revoluce. Velké vítězství hnutí ANO a naprostá rozdrobenost sněmovny vedle jednoho silného politického subjektu, který ovládá téměř dvě pětiny poslanců. Volby znamenaly neúspěch tradičních českých politických stran s malou výjimkou ODS, která jásá nad volebním výsledkem přes jedenáct procent. Ten výsledek vyniká jen proto, že ty další strany byly, s výjimkou ANO, ještě horší.

Došlo k debaklu levice a zejména sociální demokracie, která s výsledkem přes sedm procent dosáhla svého historicky nejnižšího výsledku ve stočtyřicetiletých dějinách strany. Naopak volby znamenaly výrazný úspěch pro populistickou a xenofobní Okamurovu SPD. Okamura během krátké doby poté, co mu ukradli v minulém volebním období jeho parlamentní stranu Úsvit, dokázal vybudovat novou stranu. A dokázal se dostat do sněmovny ještě s lepším volebním výsledkem, nežli před tím. Piráti jsou v politice jevem sui generis (svého druhu - pozn. redakce). Vtrhli se svými neomšelými tématy do české politiky a dokázali získat vynikající volební výsledek.

Problém české politiky je nyní zejména v tom, že je vlastně velmi úzká základna těch, kteří spolu mohou či chtějí spolupracovat ve vládě. Vyloučena je ze spolupráce krajní pravice (SPD) i krajní levice (komunisté). Do vlády nechtějí jít ani Piráti. Vládní účast s hnutím ANO odmítají jak Starostové, tak celkem pochopitelně i TOP 09, jejichž volební výsledky nejsou žádná hitparáda.

Prostě v české politice dochází k zásadnímu přerodu a z klasických politických stran, jak se zdá jediná ODS, alespoň mírně zachytila měnící se trendy. Pokud bude ČSSD pokračovat ve svých chybách, ve své rigidní politice a zejména pokud bude její vedení i nadále pod kuratelou kmotrů, v příštích volbách může strana propadnout pod pět procent.

Jaký očekáváte vývoj, pokud jde o vznik budoucí vlády? Jaké scénáře se vám s ohledem na rozložení sil jeví v tuto chvíli jako nejrealističtější?

Přirozenými partnery hnutí ANO ve vládě mohou být buď ODS, anebo sociální demokracie a lidovci. S těmito formacemi (buď jen s ODS, anebo s ČSSD a lidovci společně) může mít hnutí ANO ve sněmovně mírnou většinu. V prvním kole rozhovorů o vládě, zdá se, jsou pozice hlavních aktérů možné účasti ve vládě zabetonované. S přibývajícím časem může ale docházet k překvapivým názorovým změnám, zdá se však, že k tomu bude potřeba nějaký čas.

SDÍLET

Billboard-bottom-1